eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zakup samochodu na firmę: czy leasing operacyjny opłaca się JDG?

Zakup samochodu na firmę: czy leasing operacyjny opłaca się JDG?

2023-11-24 11:37

Zakup samochodu na firmę: czy leasing operacyjny opłaca się JDG?

Jakie są korzyści leasingu operacyjnego dla JDG? © Saklakova - Fotolia.com

Zakup samochodu na firmę to konieczność wyboru finansowania takiej inwestycji. Można dokonać go za gotówkę, ale wiele firm, zwłaszcza jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG), najzwyczajniej nie może pozwolić sobie na taki wydatek. W takiej sytuacji można sięgnąć po inne rozwiązania jak np. kredyt czy leasing. Santander Consumer Multirent wskazuje na 4 główne zalety leasingu operacyjnego.

Przeczytaj także: Jednoosobowe działalności gospodarcze mają 5 miliardów zł długów

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakie szanse na leasing operacyjny ma jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) z niewielkim stażem rynkowym?
  • Jakie korzyści niesie za sobą leasing operacyjny samochodu na firmę?
  • Jakie dodatkowe usługi oferują firmom leasingodawcy?
Prowadzenie działalności gospodarczej często wymaga korzystania z samochodu, który jest niezwykle przydatny np. podczas podróży służbowych czy transportu towaru. W związku z tym przedsiębiorca może zdecydować się na kupno samochodu na firmę. Nie wszyscy wiedzą, że nawet osoby prowadzące jednoosobową działalność bez wieloletniego doświadczenia na rynku mogą w tym celu skorzystać z leasingu operacyjnego. Rozwiązanie to wiąże się z szeregiem korzyści, które prezentujemy poniżej.

1. Łatwa dostępność


Jednoosobowe firmy mogą mieć trudności z uzyskaniem kredytu, szczególnie gdy nie mogą jeszcze pochwalić się wieloletnim stażem. Poza tym bankowe procedury udowadniania wiarygodności płatniczej i sprawdzania sytuacji finansowej przedsiębiorstwa bywają czasochłonne i skomplikowane.

Inaczej jest w przypadku leasingu operacyjnego, gdzie JDG mają szansę na zdobycie finansowania nawet bez wieloletniego doświadczenia na rynku i wysokiej zdolności kredytowej.

fot. Saklakova - Fotolia.com

Jakie są korzyści leasingu operacyjnego dla JDG?

Mali przedsiębiorcy mogą ubiegać się o leasing na samochód nawet jeśli nie mają jeszcze za sobą wielu lat prowadzenia działalności


Mali przedsiębiorcy mogą ubiegać się o leasing na samochód nawet jeśli nie mają jeszcze za sobą wielu lat prowadzenia działalności – komentuje Paweł Dymowski, Business Development Manager z Santander Consumer Multirent. – Pod względem elastyczności jest to więc zdecydowanie lepszy wybór dla młodej firmy niż kredyt bankowy. Dzięki możliwości skorzystania z leasingu operacyjnego, przedsiębiorca nie musi też ponosić jednorazowego, dużego wydatku na zakup auta. Zyskuje za to możliwość zainwestowania zaoszczędzonej gotówki w rozwój swojego biznesu.

2. Korzyści podatkowe


Leasing operacyjny samochodu na firmę jednoosobową to usługa objęta podatkiem VAT w wysokości 23 proc. Dodaje się go więc do czynszu inicjalnego oraz comiesięcznej raty leasingowej. Przedsiębiorca ma jednak prawo do jego odliczenia – o ile jest czynnym płatnikiem VAT.
Duże znaczenie ma tutaj sposób korzystania z samochodu – mówi Paweł Dymowski z Santander Consumer Multirent. - Jeśli auto z leasingu jest używane jedynie w celach służbowych, przedsiębiorca może odliczyć 100 proc. wartości podatku VAT. Z kolei osoby, które korzystają z pojazdu zarówno służbowo, jak i prywatnie, mogą odliczyć 50 proc. VAT. Nieodliczona połowa może być jednak zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. W takie koszty można wrzucić też wydatki eksploatacyjne np. wymianę płynów czy opon, co jest dodatkową korzyścią dla przedsiębiorcy.

3. Możliwość zmiany


Kolejną zaletą leasingu operacyjnego w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest opcja regularnej wymiany samochodu na nowy. W tym celu wystarczy zrezygnować z wykupu, zwrócić pojazd do leasingodawcy i podpisać nową umowę po zakończeniu dotychczasowej. Dzięki temu, jeśli lubimy zmiany albo czujemy, że auto, którego dotąd używaliśmy nie spełnia wszystkich naszych oczekiwań, nie musimy przywiązywać się do niego na siłę albo tracić czasu na jego sprzedaż.

4. Oszczędności i wygoda


Leasing dla jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się też z oszczędnościami, ponieważ leasingodawcy są w stanie uzyskać znaczne rabaty u dealerów samochodowych. W efekcie leasingobiorca płaci niewielką ratę, a więcej pieniędzy może włożyć w rozwój swojej działalności. Poza tym leasingodawcy często oferują dodatkowe usługi w pakiecie – np. serwis, ubezpieczenie lub wymianę opon. Dzięki temu użytkownik auta unika kolejnych wydatków i oszczędza również czas, który musiałby poświęcić na poszukiwanie usługodawców. Takie rozwiązanie daje klientowi duże poczucie komfortu.
Przykładowo, w Santander Consumer Multirent, poza korzystnymi warunkami leasingu z opłatą wstępną nawet od 0 proc. wartości pojazdu i elastycznym finansowaniem, oferujemy naszym leasingobiorcom szeroki pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych m.in. OC, AC, NNW i assistance, możliwość wyrobienia karty paliwowej i pełną opiekę w procesie likwidacji szkody w przypadku kolizji – komentuje Paweł Dymowski z Santander Consumer Multirent. – Taki wachlarz usług pozwala naprawdę docenić rozwiązanie, jakim jest leasing operacyjny, zwłaszcza w przypadku małych przedsiębiorców, którzy nie mogą jeszcze pochwalić się wieloletnim stażem i nie posiadają dużego kapitału.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: