eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kto bardziej boi się o budżet domowy?

Kto bardziej boi się o budżet domowy?

2016-09-21 10:25

Kto bardziej boi się o budżet domowy?

Kto bardziej boi się o budżet domowy? © Fotografeusz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z badania zrealizowanego przez Gfk na klientach firmy Provident wynika, że polskie kobiety bardziej niż płeć przeciwna martwią się o finanse domowe. Nic zatem dziwnego, że to również panie wykazują większe zainteresowanie edukacją w zakresie zarządzania budżetem domowym.
Badanie GfK dowiodło, że kobiety (39 proc.) wyrażają nieco większe niż mężczyźni (37 proc.) obawy o wzrastające koszty życia. W obu jednak przypadkach wyniki są lepsze od uzyskanych przed rokiem (odpowiednio o 2 i 4 proc.). Panie są także bardziej zatroskane o tzw. dochód rozporządzalny, czyli o pieniądze, które pozostają jej rodzinie po zapłaceniu wszystkich rachunków. Utraty tej części domowego budżetu obawia się 16 proc. kobiet i 14 proc. mężczyzn. W kwestii ewentualnego pogorszenia finansów osobistych to również płeć piękną cechuje większy pesymizm (19 proc. pań, w stosunku do 15 proc. panów).

W gospodarstwach domowych to kobiety zajmują się planowaniem codziennych wydatków. Na ich barkach spoczywa trud zarządzania budżetem i gospodarowanie pieniędzmi. Z tego zapewne wynika większy pesymizm w ocenie sytuacji finansowej w skali mikro i makro - tłumaczy Karolina Łuczak z biura prasowego Provident Polska. – Co ciekawe, jednocześnie Panie wykazują większe zainteresowanie pogłębieniem swojej wiedzy na temat zarządzania budżetem domowym. Panów natomiast bardziej interesują zagadnienia związane z inwestycjami na rynku finansowym i nieruchomości – dodaje.

Kobiety chcą edukacji finansowej


41 proc. kobiet chciałoby się edukować w zakresie zarządzania domowym budżetem. 27 proc. z kolei interesuje temat metod oszczędzania pieniędzy. To o 8 proc. więcej niż jeszcze w ubiegłym roku. Panowie zdecydowanie częściej zainteresowani są wiedzą z zakresu inwestowania na rynkach finansowych i w nieruchomości 23 proc. Wśród pań tylko 11 proc. wybiera tę tematykę. Obie płcie tak samo słabo interesują się edukacją w zakresie oszczędzania na emeryturę - tylko 5 proc. panów i 3 proc. pań widzi potrzebę zdobycia dodatkowej wiedzy w tym temacie.

Na co Polki planują wydać ewentualną pożyczkę?


Polacy bardzo rozsądnie podejmują decyzje o pożyczce. Przed pożyczeniem 59 proc. rozważa przede wszystkim, czy stać ich na spłatę zobowiązania, 55 proc. sprawdza, ile wyniesie całkowity koszt pożyczki, a 32 proc. czy rzeczywiście potrzebują pożyczać pieniądze. Odnosi się to zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn.

fot. mat. prasowe

Kobiecym okiem na finanse

Grono pesymistów wśród mężczyzn zmniejszyło się pokaźniej niż wśród pań.


27 proc. ankietowanych kobiet wskazało, że ewentualną pożyczkę przeznaczyłyby na zmianę wyposażenia domu lub mieszkania. Co czwarta badana deklaruje, że pożyczone środki wydałaby na niespodziewane wydatki, a co dziesiąta pożyczkę przeznaczyłaby na opłacenie rachunków.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez GfK w kwietniu 2016 roku, wśród 1272 klientów Providenta w Polsce.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: