eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy i ich oszczędności

Polacy i ich oszczędności

2016-07-19 11:01

Polacy i ich oszczędności

Czy Polacy oszczędzają? © duncanandison - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Oszczędzanie pieniędzy nie jest ani proste, ani też zbyt przyjemne. Wymaga od nas sumienności, racjonalnego podejścia i często również pewnych wyrzeczeń. Pomimo wysiłków, jakie musimy w nie włożyć, ma ono głęboki sens - posiadanie poduszki finansowej to nieoceniony komfort. A czy Polacy oszczędzają? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała firma Lindorff SA. Oto wyniki tych poszukiwań.

Czy w ogóle mamy oszczędności?


Badanie zrealizowane przez firmę Lindorff SA nie pozostawia złudzeń - duża część Polaków nie posiada żadnych zaskórników. Taką odpowiedź wskazał co trzeci ankietowany. Co więcej, 20% badanych odmówiła odpowiedzi na pytanie o posiadane oszczędności lub wybrała opcję "trudno powiedzieć", co pozwala domniemywać, że brak poduszki finansowej dotyczy większej niż 33% rzeszy ankietowanych. Brak jakichkolwiek oszczędności niewątpliwie ma związek z nieumiejętnym zarządzaniem swoim budżetem domowym, dlatego też przyznanie się do tego mogło okazać się krępujące.

A jeśli już mamy, to jak dużo?


Wśród osób, które deklarują posiadanie jakichkolwiek oszczędności, największa grupa twierdzi, że posiada niewielkie sumy do 1000 zł (13%). Około co dziesiąty zadeklarował, iż posiada wolne środki w kwocie od 1001 do 5000 zł (9%) oraz od 5001 do 10 000 zł (10%). Część badanych (17%) ma na koncie oszczędnościowym odłożone znaczne sumy: 4% od 10 001 do 20 000 zł, 7% od 20 001 do 50 000 zł, a 6% nawet powyżej 50 000 zł.

Co ciekawe, najwięcej oszczędności mają ankietowani z najmłodszej grupy wiekowej (25-32 lata), zarówno tych małych – 18% do 1000 zł i 14% do 5 000 zł, jak i znacznych – 7% od 10 001 do 20 000 zł oraz niemal co dziesiąty ankietowany od 20 001 do 50 000 zł.

Osoby, które są na początku swojej zawodowej kariery i ich sytuacja nie jest ustabilizowana, są bardziej zmobilizowane do regularnego odkładania pieniędzy. Poza tym posiadane kredyty np. hipoteczny , blokują ich przed zaciąganiem kolejnych zobowiązań, może ze względu na fakt, że dla Polaków nadal najważniejszym dobrem jest posiadanie własnego mieszkania czy domu. Młode osoby wybierają zatem bezpieczną opcję i na finansowanie swoich potrzeb (takich jak wyposażenie lub remont mieszkania, wakacje, kupno auta) przeznaczają oszczędności. Potwierdzają to także wyniki raportu przeprowadzonego na zlecenie firmy Lindorff SA – badani zadeklarowali, że niechętnie korzystają z możliwości zaciągania kredytu, czy pożyczki – 70% respondentów woli radzić sobie w inny sposób.

fot. mat. prasowe

Jakiej wysokości oszczędności posiadasz?

Brak oszczędności dotyczy 4 na 10 Polaków z najstarszej przebadanej grupy wiekowej.


Czy oszczędzamy regularnie?


Ponad połowa Polaków oszczędza przynajmniej kilka razy do roku (58%). Regularne odkładanie pieniędzy dotyczy co czwartej osoby. Systematyczne oszczędzanie jest domeną osób młodszych. Częściej niż kobiety robią to także mężczyźni. Pośród tych, którzy zadeklarowali, że w ogóle nie oszczędzają, jest najwięcej mieszkańców wsi oraz osób o najniższych deklarowanych dochodach.

fot. mat. prasowe

Jak często w ciągu roku udaje Ci się oszczędzać pieniądze z uzyskiwanego dochodu?

Co czwarty Polak deklaruje, że oszczędza często, ale nie co miesiąc.


Chcemy oszczędzać, ale…


Mimo że ankietowani twierdzą, że warto oszczędzać (82%), to aż połowa z nich wydaje cały dochód na bieżąco, uważając, że nie stać ich na oszczędzanie. Ponadto, biorąc pod uwagę wyniki raportu, można wnioskować, że większość nie wie, jak może dobrze zainwestować swoje oszczędności – blisko 70% ankietowanych deklaruje, że robiliby to częściej, gdyby znali na to sposób. Wskazuje to na dużą potrzebę edukacji w tym zakresie – specjaliści twierdzą, że tylko część osób deklarujących „nie stać mnie na oszczędzanie” rzeczywiście nie ma z czego odkładać. Reszta po prostu nigdy nie wypracowała w sobie nawyku systematycznego odkładania kilku procent dochodów.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: