2014-10-22 00:20
Co zrobić z nadwyżką w budżecie? © RTimages - Fotolia.com
Przeczytaj także: Czym wyróżnia się oprocentowanie lokat walutowych?
Dodatkowe środki na koncie to najlepszy moment, by zacząć oszczędzać. Podwyżka, premia, dodatkowy nieoczekiwany zarobek – to impulsy, które osobę mądrze podchodzącą do kwestii swojego portfela powinny zmotywować do tego, by zacząć aktywnie pracować nad budowaniem tzw. poduszki finansowej, czyli zabezpieczenia na złe czasy. I nie chodzi bynajmniej o trzymanie pieniędzy „w skarpecie”, istotne jest, by ulokowane środki przynosiły realny zysk, przynajmniej ponad stopę inflacji.– Gospodarowanie pieniędzmi należy więc zacząć właśnie od tego, bo im szybciej dług zostanie spłacony, tym mniej odsetek obciąży nasze konto i więcej środków będziemy mogli przeznaczyć na dodatkowe oszczędności – zwraca uwagę Marta Domańska-Trzaskoma, ekspert BGŻOptima.Dobrze jest jednak pamiętać o tym żeby część środków ulokować w produkty, które pozwalają nam wypłacać nasze oszczędności bez utraty odsetek np. konta oszczędnościowe, lokaty, które przy zerwaniu dadzą nam wypłatę części lub całości odsetek. Zachowanie płynności przynajmniej części naszych oszczędności uchroni nas przed zaciągnięciem kolejnych kredytów w nagłych sytuacjach. Niezłym pomysłem będzie podzielenie środków w proporcji 1 do 1. Jeśli nadwyżka finansowa ma charakter stały (bierze się np. z podwyżki lub dodatkowego źródła zarobku), warto postępować tak co miesiąc aż do chwili, gdy wysokooprocentowane kredyty zostaną spłacone.
fot. RTimages - Fotolia.com
Co zrobić z nadwyżką w budżecie?
Najpierw powinniśmy spłacić długi, potem część środków ulokować w produkty oszczędnościowe, które zapewnią nam zabezpieczenie na gorsze czasy.
– Warto zwrócić uwagę na określenie „bezpiecznie ulokowane”, które nierozerwalnie łączy się z poduszką finansową. Nie ma tu miejsca na ryzykowne inwestycje – zaznacza Marta Domańska-Trzaskoma.
– Inwestując należy też pamiętać o dywersyfikacji środków, czyli ich podziale zarówno pod kątem klas inwestycji, jak i instytucji, którym powierzamy swoje oszczędności – podpowiada Marta Domańska-Trzaskoma. – Przy czym różnicując instytucje finansowe zwracajmy uwagę, gdzie rzeczywiście są lokowane pieniądze – dodaje. Nie należy też zapominać o porównaniu aktualnych ofert rynkowych. Rynek oferuje bardzo wiele możliwości, ten sam fundusz inwestycyjny można kupić z różną opłatą za nabycie jednostek lub nawet bez niej, co ma również wpływ na późniejszy wyniku z inwestycji.
Przydatne linki:
- Lokaty bankowe - porównanie
- Konta oszczędnościowe - porównanie
- Kalkulator zysku z lokat i rachunków oszczędnościowych
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Polacy i ich oszczędności
Lokaty bankowe tracą od lat, a Polacy się nie zniechęcają
Pandemia uświadomiła nam jak ważne jest oszczędzanie
Oszczędności Polaków. Jaki będzie 2021 rok?
Oszczędności Polaków mocno urosły w grudniu 2020
Jedna czwarta Polaków bez żadnych oszczędności
Santander Bank Polska: co 2. Polak bez oszczędności
Oprocentowanie lokat bankowych, czyli tylko straty
W co inwestować? Polak wybiera inwestycje w nieruchomości albo lokaty
Witam, proszę o poradę co mam robić i jak tego typu sprawy się załatwia. Mamo moja zmarła w maju, a tata w sierpniu tego roku. Zostawili po ...
Jakie macie pomysły na oszczędzanie na emeryturę? Ja zastanawiam się nad skorzystaniem z III filaru lub odkładaniem na koncie ...
Facility Management - usługa XXI wieku REKLAMA
Zbycie udziałów w spółce z o.o. - wynagrodzenie wspólnika a podatek VAT
Stagflacja niestraszna nieruchomościom
myPhone Tango LTE już dostępny
Logistyka e-commerce pod presją
Likwidacja spółki handlowej krok po kroku
5 wskazówek jak zachować prywatność w sieci