eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy nie martwią się o budżet domowy?

Polacy nie martwią się o budżet domowy?

2016-06-15 11:22

Polacy nie martwią się o budżet domowy?

Polscy klienci Providenta z optymizmem patrzą na własne finanse © farland9 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polacy nie narzekają na kłopoty finansowe, a dopięcie budżetu nie stanowi dla nich większego problemu? Zapewne nie wszyscy, ale już spora, bo 38-procentowa rzesza ankietowanych klientów Providenta to optymiści, którzy prognozują, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy ich sytuacja materialna ulegnie poprawie.

Przeczytaj także: Na co wystarczają zarobki Polaków?

Wspomniane we wstępie badanie to efekt współpracy firmy Provident z GfK. Objęło ono klientów Providenta reprezentujących 7 krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Meksyk. Jego rezultaty wskazują, że aż 55 proc. Polaków jest zadowolonych ze standardu swojego życia. Wprawdzie ciągle jeszcze tylko 13 proc. zauważa większą niż wcześniej swobodę w gospodarowaniu budżetem, to jednak tendencja jest tu zdecydowanie wzrostowa - w minionym roku o redukcji stresu związanego z wydawaniem pieniędzy mówił zaledwie co dziesiąty badany.

Jednak gdy porównujemy swoją sytuację finansową z sytuacją osób z najbliższego otoczenia jesteśmy skłonni deklarować, że jest nam gorzej niż innym (26 proc.) lub co najwyżej mamy taką samą sytuację (29 proc.). Tylko 15 proc. badanych uważa, że ma lepiej niż ich sąsiedzi czy znajomi.

Oceny Polaków, co do własnej kondycji finansowej są zbliżone do wyników w innych państwach regionu. Dla porównania w Czechach 22 proc. badanych uważa, że ma gorzej od otoczenia, 44 proc. stawia znak równości, a 15 proc. ocenia swoją sytuację lepiej. Z kolei na Litwie jest 30 proc. pesymistów, 15 proc. optymistów, a 30 proc. uznało, że jest w takiej samej sytuacji co znajomi i sąsiedzi.
Najbardziej zadowolonym narodem w tym kryterium badania okazali się Bułgarzy i Rumuni. Odpowiednio 20 proc. i 19 proc. z nich uważa, że ma lepiej niż najbliższe otoczenie. To najlepszy wynik spośród monitorowanych przez nas rynków i wyższy poziom niż średnia europejska, wynosząca – podobnie jak w Polsce – 15 proc. – mówi Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska.

Poprawa w domowych finansach


Stosunkowo wysoki poziom satysfakcji ze standardu życia Polaków przekłada się na ocenę zmiany sytuacji własnego gospodarstwa domowego. Jak wynika z badania, 38 proc. klientów Providenta w Polsce spodziewa się poprawy swojej sytuacji finansowej w ciągu najbliższego roku, a tylko 18 proc. z nich uważa, że się pogorszy.

Provident zapytał także o największe obawy Polaków związane z finansami. 38 proc. badanych martwią przede wszystkim wysokie koszty życia. 15 proc. przejmuje się utratą dochodu rozporządzalnego, kolejne 9 proc. martwi się kosztami ochrony zdrowia. Lękamy się także bezrobocia (9 proc.), a 7 proc. wyraziło obawy wynikające z napływu imigrantów spoza Unii Europejskiej.

fot. mat. prasowe

Przyszłość finansowa w ocenie klientów Providenta

38% ankietowanych zakłada, że ich sytuacja finansowa w ciągu nadchodzących 12 miesięcy ulegnie poprawie.


Rośnie zaufanie do firm pożyczkowych


Polacy bardzo rozsądnie podejmują decyzje o pożyczce. Przed pożyczeniem 56 proc. rozważa przede wszystkim czy stać ich na spłatę zobowiązania, 55 proc. ile wyniesie całkowity koszt pożyczki, a 32 proc. czy rzeczywiście potrzebuje dodatkowych pieniędzy. Dopiero w dalszej kolejności zwracają uwagę na łatwość uzyskania pożyczki – 29 proc.

Jak pokazały badania, 25 proc. klientów z polskiego rynku ufa pozabankowym firmom pożyczkowym. Ponad połowa (51 proc.) poleciłaby swojego dostawcę pożyczek znajomemu lub rodzinie i aż 81 proc. uważa, że firmy pożyczkowe takie jak Provident odgrywają istotną rolę w społeczeństwie, poprzez ułatwienie dostępu do dodatkowych źródeł finansowania.
Można przypuszczać, że deklarowany poziom przekonania do sektora finansowego wynika z coraz lepszej edukacji ekonomicznej Polaków. Cieszy fakt, że zdecydowana większość badanych ocenia, że firmy takie jak Provident w sposób przejrzysty i uczciwy przedstawiają swoja ofertę, w tym wszystkie koszty usługi – podsumowuje Przemysław Kasza.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez GfK w kwietniu 2016 roku wśród 1272 klientów Providenta w Polsce oraz od 500 do 3100 klientów Providenta w pozostałych krajach: Czechach, Rumunii, Bułgarii, Meksyku, na Litwie, Słowacji i Węgrzech.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: