eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze lokaty bankowe mają Idea Bank i BOŚ

Najlepsze lokaty bankowe mają Idea Bank i BOŚ

2016-01-15 11:27

Najlepsze lokaty bankowe mają Idea Bank i BOŚ

Najlepsze lokaty bankowe mają Idea Bank i BOŚ © fotomek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Inflacja w Polsce pozostaje na ujemnym poziomie, stopy procentowe są niskie a oczekiwania na ich wzrost jakby wygasły, toteż znalezienie korzystnej lokaty nie jest proste. Średnie oprocentowanie w bankach zaczyna się od 1% w przypadku lokat miesięcznych a przy dłuższych niewiele przekracza 2%. Ale można znaleźć i lepsze oferty, choć trzeba się liczyć z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków.
To nie jest dobry czas dla zwolenników lokowania pieniędzy w bankach. Do niskiej inflacji i stóp procentowych trzeba dołożyć przecenę na rynkach giełdowych oraz nadchodzący wielkimi krokami podatek bankowy. Te czynniki sprawiają, że z jednej strony banki wydają się najbezpieczniejszym miejscem do lokowania pieniędzy, a z drugiej nie skłaniają instytucji finansowych do walki o depozyty. Jednak nadal jest kilka instytucji, które gotowe są hojnie zapłacić za powierzone im środki. Z zestawienia lokat, opracowanych przez Tax Care, wynika, że w zależności od długości lokaty, najlepsze odsetki dają Idea Bank i Bank Ochrony Środowiska, czyli BOŚ. W niektórych przypadkach trzeba jednak spełnić dodatkowe warunki. Ograniczenia towarzyszą często także niżej oprocentowanym lokatom w innych bankach.

BOŚ daje nawet 3% za depozyt miesięczny


Tę rywalizację między Idea Bankiem a Bankiem Ochrony Środowiska widać już przy lokatach na 1 miesiąc. BOŚ oferuje najwięcej, bo aż 3% osobom, które na 30 dni chcą ulokować kwotę 1 tys. zł. Tu jednak pojawia się dodatkowy wymóg – posiadanie Konta bez Kantów, bo tylko dzięki niemu można założyć tę lokatę. Jednak dla zamożniejszych, którzy dysponują sumą 50 tys. zł, propozycji już nie ma. Dla tych klientów najatrakcyjniejszą, bo najwyższą stawkę oferuje Idea Bank, 1,5%. Ten bank tyle samo zapłaci za lokatę na kwotę 1 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Lokaty na miesiąc

Najlepszą lokatę na miesiąc oferuje obecnie BOŚ Bank


Jak widać z zestawienia, zarówno średnia, jak i mediana oprocentowania lokat jest wyższa w przypadku depozytów jednomiesięcznych o wartości 1 tys. zł ( wynoszą – odpowiednio – 1,29% i 1,15%) niż w przypadku oferty dla posiadaczy większych kwot (dla lokaty o wartości 50 tys. zł średnia to 1,07%, zaś mediana 1,10%), ale ten efekt to zasługa owych 3%, jakie posiadaczom mniejszych kwot oferuje BOŚ. Uważne przestudiowanie tabeli pozwala stwierdzić, że część banków daje takie same odsetki swoim depozytariuszom bez względu na kwotę (Idea Bank, Credit Agricole Bank, Getin Noble Bank, Bank Millennium czy Alior Bank). Są jednak takie, które oferują więcej osobom zamożniejszym albo generalnie kierują do nich swoją ofertę, tak ustalając warunki lokaty, że posiadacze 1 tysiąca nie mogą z niej skorzystać.

Już na przykładzie lokat na 1 miesiąc widać, że najlepsze oferty są skierowane do tych, którzy spełnią dodatkowe warunki. Owe 3% w BOŚ mogą otrzymać jedynie posiadacze Konta bez Kantów, gdyż tylko oni mogą uzyskać tak wysoko oprocentowaną lokatę. W innych przypadkach dostęp do atrakcyjnych depozytów zagwarantowany jest dla korzystających z bankowości elektronicznej czy też posiadaczy konta (a więc przeznaczone są wyłącznie dla klientów banku).

Drobni ciułacze mają mniejszy wybór lokat na 3 miesiące


Pod względem odsetek lepiej wyglądają depozyty na nieco dłuższy okres, a więc na 3 miesiące. W tym przypadku bowiem oprocentowanie zaczyna się już od 4% - w przypadku osób posiadających tylko 1 tys. zł – oraz od 3,25%, jeśli zdeponowane zostanie 50 tys. zł. Taką ofertę dla klientów przygotował Idea Bank. Ale – co było widać już przy krótszych depozytach – odsetki te można uzyskać w przypadku nowych środków, zatem jeśli ktoś posiada już podobną lokatę w Idea Banku i chciałby ją odnowić, na taki procent liczyć już nie może.

Podobne dodatkowe warunki obowiązują także przy lokatach w bankach, które zajęły kolejne pozycje. W Banku Millennium drobni ciułacze, posiadający 1 tys. zł, mogą otrzymać oprocentowanie rzędu 3,25% w stosunku rocznym, ale tylko wtedy, jeśli założą depozyt za pośrednictwem aplikacji mobilnej i jeśli posiadają Konto 360. Przy czym ci, którzy do założenia lokaty użyją funkcjonalności „Rozszerzona rzeczywistość” w aplikacji mobilnej banku, mogą dostać jeszcze bonusowe 0,25%, co razem daje 3,5% w skali roku. Z kolei drugie miejsce wśród ofert dla zamożniejszych zajmuje Alior Bank – z oprocentowaniem rzędu 2,65% rocznie. Tylko że to oferta przeznaczona jest wyłącznie dla wpłacających nowe środki.

fot. mat. prasowe

Lokaty na trzy miesiące

Najlepsze oprocentowanie dla lokaty trzymiesięcznej znajdziemy w Idea Banku.


Po raz kolejny widać także, że coraz więcej banków ma szerszą ofertę dla klientów zamożniejszych niż tych, którzy dysponują mniejszymi kwotami. I choć lepsze stawki oprocentowania uzyskają ci, którzy mają mniejsze środki do zdeponowania, to trzeba powiedzieć wprost, że osoby dysponujące niewielkim kapitałem muszą się więcej nachodzić – czy naszukać w internecie – aby znaleźć najlepsze miejsce dla swoich pieniędzy.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: