eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyt technologiczny BGK w PKO Banku Polskim w nowej odsłonie

Kredyt technologiczny BGK w PKO Banku Polskim w nowej odsłonie

2015-11-04 14:21

Kredyt technologiczny BGK w PKO Banku Polskim w nowej odsłonie

Innowacje © anyaberkut - Fotolia.com

Nowa odsłona kredytu na innowacje technologiczne, udzielanego w ramach programu BGK przedsiębiorcom z sektora MŚP pozwoli teraz na uzyskanie dofinansowania w wysokości nawet 6 milionów złotych. Oprócz tego uproszczone zostały procedury, między innymi wnioskodawca nie będzie musiał dołączać opinii o nowej technologii.
Kredyt na innowacje technologiczne to nowe wcielenie znanego przedsiębiorcom kredytu technologicznego, z którego w poprzedniej perspektywie finansowej skorzystało ok. 600 firm, w tym w PKO Banku Polskim ponad 190. Nowy program będzie jednym z podstawowych źródeł pozyskania kapitału na wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych dla firm z sektora MŚP w obecnym rozdaniu środków unijnych.

Kredytem technologicznym udzielonym w ramach programu BGK można sfinansować inwestycje polegające na wdrożeniu nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych, wyników prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Technologia ma umożliwiać wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Polski. Kluczowym elementem programu jest wsparcie finansowe w postaci premii technologicznej, której wysokość może sięgać nawet 6 milionów złotych.
Oferta kredytu technologicznego stanowi cenne i bardzo wymierne wsparcie dla przedsiębiorstw planujących rozwój poprzez inwestycje w innowacyjność prowadzonej działalności. Co istotne, w ramach pierwszej tury naboru przedsiębiorcy mogą skorzystać z puli dofinansowania wartej aż 303 miliony złotych. Jestem przekonana, że dostępność tego produktu i uproszczone procedury sprawią, że przedsiębiorcy będą z niego chętnie korzystać – podkreśla Anna Podgórska, dyrektor biura produktów kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw w PKO Banku Polskim.

fot. anyaberkut - Fotolia.com

Innowacje

Nowa odsłona kredytu na innowacje technologiczne, udzielanego w ramach programu BGK przedsiębiorcom z sektora MŚP pozwoli teraz na uzyskanie dofinansowania w wysokości nawet 6 milionów złotych.


Procedura uzyskania kredytu wygląda następująco: przedsiębiorca planujący wdrożenie nowej technologii składa wniosek o udzielenie kredytu technologicznego w PKO Banku Polskim, natomiast wniosek o dofinansowanie (premię technologiczną) składa bezpośrednio w BGK. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji w sprawie przyznania premii zawierana jest umowa kredytowa, a następnie umowa o dofinansowanie. Dofinansowanie przekazywane jest natomiast zgodnie z harmonogramem realizacji projektu bezpośrednio do PKO Banku Polskiego, który dokonuje wcześniejszej spłaty kapitału kredytu.

Kredyt na innowacje technologiczne w nowej odsłonie wprowadza wiele zmian przyjaznych dla wnioskodawcy. Przede wszystkim przedsiębiorca nie będzie musiał ponosić wydatków na opinie o nowej technologii, które wcześniej stanowiły załącznik do wniosku o dofinansowanie, a funkcje te przejmie panel ekspertów w BGK. Po drugie, zrezygnowano z naboru projektów o charakterze ciągłym, przechodząc na system konkursowy – wsparcie otrzymają projekty najlepsze, a nie szybko złożone. I wreszcie, po trzecie – po sukcesie tej formy wsparcia w poprzedniej perspektywie podniesiono o 50% maksymalną wysokość premii technologicznej z 4 do 6 mln zł.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: