eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy i pożyczki. Najczęściej pożyczamy pieniądze

Polacy i pożyczki. Najczęściej pożyczamy pieniądze

2015-09-14 10:48

Polacy i pożyczki. Najczęściej pożyczamy pieniądze

Jak pożyczają Polacy? © wronaavd - Fotolia.com

Niemal 40 procent Polaków przebadanych na potrzeby badań realizowanych przez serwis pożyczek społecznościowych Kokos.pl deklaruje, że nigdy w życiu nic nie pożyczyło. Jednocześnie jednak istnieje pokaźna, bo 73-procentowa grupa osób deklarujących pożyczanie innym różnych rzeczy, najczęściej pieniędzy. Można zatem powiedzieć, że statystyczny Kowalski to ktoś samodzielny, ale nie samolubny.
Badanie, które ICAN Research zrealizował na zlecenie serwisu pożyczek społecznościowych Kokos.pl dowodzi, że Polacy nie mają problemów z dzieleniem się swoją własnością - niemal 3/4 z nas przyznaje, że ma zwyczaj pożyczania czegoś innym. Z drugiej strony aż 39 procent badanych deklaruje zupełny brak potrzeby pożyczania.

Szklanka cukru i 2 jajka już nie od sąsiadki


Przed laty sąsiadka pukająca do naszych drzwi z prośbą o pożyczenie szklanki mąki czy cukru nie była dla nikogo zaskoczeniem. Wydaje się jednak, że te czasy już bezpowrotnie minęły. Do pożyczania artykułów spożywczych przyznaje się obecnie jedynie garstka Polaków (6%). Takie statystyki nie są jednak dużym zaskoczeniem.
- Coraz częściej nawet nie znamy osób, które żyją tuż obok, więc siłą rzeczy nie mamy śmiałości prosić ich o użyczenie czegokolwiek – komentuje Joanna Tokarska z Kokos.pl. – Nie znaczy to jednak, że nie jesteśmy gotowi dzielić się tym, co mamy.

Oczytany jak Polka


Mimo alarmujących sygnałów o spadającym czytelnictwie, Polacy nader często pożyczają sobie książki – co deklaruje blisko jedna trzecia badanych (30%). Bardziej wziętymi czytelniczkami, przynajmniej w świetle wyników badań, są kobiety. Pożyczanie książek od innych osób zadeklarowało aż 37% respondentek, i jedynie 23% respondentów. Swoimi książkami zaś dzieli się 40% Polek i 28% Polaków.
- Wysoka pozycja książek w zestawieniu najchętniej pożyczanych rzeczy wcale nie dziwi – komentuje Joanna Tokarska. - Wymieniając się książkami dajemy otoczeniu sygnał, że należymy do czytającej elity. Czytanie jest obecnie w dobrym tonie.

Od innych często pożyczamy też filmy (na które wskazało 16% badanych) i płyt z muzyką (14%). Wynik ten może być zaskakujący. Wydawałoby się bowiem, że serwisy internetowe z muzyką i powszechna dostępność filmów online odeślą płyty do lamusa.
- W przypadku muzyki, filmów czy książek ważny jest motyw osobisty. Dzielimy się nie tyle nośnikiem, co swoimi upodobaniami i zainteresowaniami – dodaje Joanna Tokarska. – Pożyczenie komuś płyty jest rodzajem rekomendacji, którą sobie cenimy.

fot. wronaavd - Fotolia.com

Jak pożyczają Polacy?

Polacy najczęściej pożyczają pieniądze, co deklaruje 31% badanych.


Samochód – męska rzecz


Wysoko w rankingu pożyczania lokuje się też samochód – szczególnie w przypadku mężczyzn. 17% respondentów (w porównaniu do 10% respondentek) przyznało, że pożycza go od kogoś. Co ciekawe, mężczyźni równie ochoczo użyczają swojego samochodu innym (choć, jak wiadomo, często mają do niego bardzo emocjonalny stosunek) – co zadeklarowało 21% badanych. W przypadku kobiet takich wskazań było 13%.

Przede wszystkim pieniądze!


Najczęściej jednak pożyczamy od innych pieniądze, co deklaruje 31% badanych. Podobny odsetek ankietowanych (30%) twierdzi, że udzieliło pożyczki komuś. Zdecydowanie najczęściej po pieniądze zwracamy się do banku (robi tak 70% osób, które przyznały się do pożyczania). W dalszej kolejności prosimy o pożyczkę rodzinę (40% wskazań) oraz przyjaciół i znajomych (25% wskazań).
– Mimo dodatkowych kosztów, jakie niesie ze sobą pożyczka w banku, to tam kierujemy się dużo częściej po pieniądze niż do rodziny lub przyjaciół - komentuje Joanna Tokarska. – Być może wynika to z obawy, by nie popsuć sobie osobistych relacji. Pożyczając od nieznajomych osób nie musimy się też tłumaczyć po co pożyczamy.

Jak pokazują badania, na bieżące potrzeby zgadza się pożyczać pieniądze średnio aż 64% respondentów. Na wakacje zaś – jedynie 3%.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Nie tylko pieniądze

    hubertt35 / 2016-08-29 22:47:02

    Pożyczamy też samochody. Nasza firma tak robi od kilku lat i bardzo sobie chwalimy. PANEK to dobra wypożyczalnia, której ufamy i staramy się zawsze właśnie z niej korzystać. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: