eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestujemy w obligacje

Inwestujemy w obligacje

2005-10-31 12:37

Obligacje Skarbu Państwa uważane są za najmniej ryzykowne spośród wszystkich instrumentów dłużnych, ponieważ zabezpiecza je majątek państwa. Obligacje oferowane w sieci sprzedaży detalicznej dzielą się na: obligacje oszczędnościowe i rynkowe.

Przeczytaj także: Obligacje: sprzedaż w październiku 2007 za ponad 190 mln zł

Do obligacji oszczędnościowych zaliczamy obligacje dwuletnie, czteroletnie i dziesięcioletnie. Ich emisje odbywają się co miesiąc. Cena sprzedaży jednej obligacji jest zawsze równa wartości nominalnej i wynosi 100 PLN. Obligacje oszczędnościowe nie są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Nabywca obligacji może wycofać się z inwestycji, korzystając z opcji przedterminowego wykupu lub zbyć je innej osobie fizycznej. Trzeba jednak pamiętać, aby swoją dyspozycję złożyć przy zachowaniu określonych terminów czyli nie wcześniej niż po upływie jednego miesiąca od nabycia obligacji Skarbu Państwa i nie później niż na jeden miesiąc przed wykupem obligacji.

Do obligacji rynkowych zalicza się obligacje trzyletnie i pięcioletnie. Obligacje rynkowe emitowane są co trzy miesiące i sprzedawane po ustalonej przez Ministerstwo Finansów cenie sprzedaży. Najważniejszą cechą obligacji rynkowych jest możliwość obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych, gdzie można dokonać ich zakupu i sprzedaży. Ponadto obligacje te mogą być przedmiotem obrotu na rynku wtórnym nieregulowanym. Możemy odsprzedać je innej osobie sporządzając umowę cywilno-prawną. Obligacje rynkowe nie podlegają przedterminowemu wykupowi.

Zainteresowani obligacjami mają do wyboru kilka rodzajów obligacji o różnym oprocentowaniu: stałym, zmiennym czy uzależnionym od inflacji.

• Obligacje dwuletnie o stałym oprocentowaniu z roczną kapitalizacją dają nabywcy pewność już przy zakupie na jakie zyski może liczyć po dwóch latach oszczędzania.

• Obligacje trzyletnie o zmiennej stopie procentowej aktualizowanej co pół roku zapewniają regularny dopływ gotówki z wypłat odsetek w półrocznych okresach.

• Obligacje czteroletnie to pewny sposób inwestowania nadwyżek finansowych na dłuższy czas. Oprocentowanie obligacji w każdym z czterech rocznych okresów odsetkowych jest ustalane na podstawie dwóch czynników: wysokości inflacji oraz marży odsetkowej. Marża odsetkowa zapewnia realny zysk ponad inflację. Odsetki czyli zysk są wypłacane co roku.

• Obligacje pięcioletnie o stałym oprocentowaniu to inwestycja dla osób, które chcą oszczędzać przez dłuższy okres i jednocześnie otrzymywać zysk od zainwestowanego kapitału w określonej z góry wysokości.

• Obligacje dziesięcioletnie mają dziesięć okresów odsetkowych – oprocentowanie jest zmienne, ustalane w każdym z dziesięciu okresów odsetkowych na podstawie stopy inflacji, do której dodawana jest stała marża zapewniająca realny zysk. Po zakończeniu każdego okresu, następuje kapitalizacja odsetek.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: