eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Nawet 50 tys. zł dofinansowania na dom pasywny

Nawet 50 tys. zł dofinansowania na dom pasywny

2014-10-23 12:17

Nawet 50 tys. zł dofinansowania na dom pasywny

Nawet 50 tys. zł dofinansowania na dom pasywny © apops - Fotolia.com

Nawet do 50 tysięcy złotych mogą dostać osoby decydujące się na wybudowanie domu w technologii pasywnej. Aby skorzystać z dofinansowania, trzeba przejść przez określone procedury. Na czym one polegają i dlaczego warto zdecydować się na postawienie domu o wysokim standardzie energetycznym?

Przeczytaj także: Dopłaty NFOŚiGW: powstaje pierwszy ekologiczny dom

Dotychczas wielu Polaków rezygnowało z budowy domu w technologii pasywnej. Głównym powodem były relatywnie wyższe koszty takiej inwestycji. Obecnie jednak inwestorzy mogą skorzystać z rozbudowanego systemu kredytów z dopłatą, który zakłada odciążenie kieszeni budującego. Osoby decydujące się na budownictwo przyjazne środowisku mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość benefitu determinowana jest standardem energetycznym budynku. Tak więc na przykład osoby budujące dom pasywny mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 50 tys. zł brutto, a inwestorzy domu energooszczędnego do 30 tys. zł brutto. Z dotacji mogą również skorzystać Ci, którzy planują zakup mieszkania w budynku pasywnym albo energooszczędnym. Ta wynosi odpowiednio 16 tys. i 11 tys. złotych brutto. W przypadku skorzystania z takich udogodnień znacznie szybciej odczujemy jest oszczędności - poniesione koszty mają szansę zwrócić się już w przeciągu kilku pierwszych lat eksploatacji obiektu. Jakie procedury czekają na osoby, które chcą skorzystać z benefitów?

fot. apops - Fotolia.com

Nawet 50 tys. zł dofinansowania na dom pasywny

Osoby decydujące się na budownictwo przyjazne środowisku mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Dofinansowanie nieruchomości energooszczędnych


Aby otrzymać wsparcie finansowe ze strony Funduszu, każdy beneficjent musi przejść określoną „ścieżkę”, która zaczyna się już podczas wyboru projektu budowlanego. Osoby starające się o dofinansowanie muszą posiadać dokument wsparty stosowanymi obliczeniami, wskazującymi zapotrzebowanie na energię użytkową. Projekt musi być zgodny z wymaganiami programu NFOŚiGW. Następnie należy wystąpić o pozwolenie na postawienie budynku i złożyć wniosek w wydziale architektury w Starostwie, na terenie którego będzie podjęta inwestycja. Projekt budowlany musi przejść weryfikację przez uprawnioną do tego osobę z listy udostępnianej przez NFOŚiGW. Jeśli plan nieruchomości zostanie zaakceptowany przez weryfikatora i zostanie uznany za zgodny z wymaganiami Funduszu, należy to udokumentować poprzez przedstawienie:
  • Projektów wykonawczych, w zakresie detali architektury wentylacji, centralnego ogrzewania oraz kolektorów słonecznych, jeżeli występują;
  • Obliczeń mostków cieplnych wszystkich węzłów budynku;
  • Obliczeń charakterystyki energetycznej budynku zgodnie z zaleceniami NFOŚiGW;
  • Oświadczenia projektanta, że budynek spełnia wymagania NFOŚiGW.

Kolejnym krokiem do uzyskania dofinansowania jest wybór odpowiedniego wykonawcy budowy. Bardzo istotne jest to, aby budynek w efekcie końcowym spełniał wymagania szczelności. Dlatego osoba podejmująca się wykonania domu w technologii energooszczędnej powinna posiadać stosowne doświadczenie uprawniające do wykonywania tego rodzaju prac.

Projekt zatwierdzony, wykonawca wybrany. Co dalej?


Gdy projekt jest już zweryfikowany i zatwierdzony, a wykonawca wybrany – inwestor może ubiegać się o przyznanie kredytu, który można otrzymać tylko w bankach współpracujących z Funduszem. Jeśli bank oceni wniosek pozytywnie i przyzna kredyt z dotacją, można przystąpić do budowy domu. W czasie trwania inwestycji w banku muszą zostać przedstawione dokumenty potwierdzające zakup sprzętu i materiałów gwarantujących spełnienie kryteriów stawianych przez NFOŚiGW. Istotne również jest to, że budowa domu nie powinna trwać dłużej niż 3 lata.

Proces odbioru domu


W momencie, gdy nieruchomość zostaje ukończona, ponownie musimy skonsultować się z weryfikatorem (nie może nim być osoba weryfikująca projekt!). Specjalista musi sprawdzić zgodność:
  • wybudowanego domu na podstawie dokumentacji gromadzonej przez inwestora z procesów realizacji inwestycji ze zweryfikowanymi projektami: budowlanymi oraz wykonawczym,
  • zastosowanych urządzeń i materiałów w trakcie realizacji odpowiadających tym, które zostały przyjęte w projekcie,
  • dokumentów budowlanych z wymaganymi standardami,

Dodatkowo NFOŚiGW zastrzega sobie prawo do przeprowadzania wyrywkowych badań termowizyjnych w okresie użytkowania budynku.

Pozytywna weryfikacja uprawnia inwestora do wystąpienia o dotację. Gdy benefit zostanie przyznany – dofinansowanie częściowo spłaca kredyt.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: