eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak buduje się kapitał

Jak buduje się kapitał

2005-10-04 13:14

Przeczytaj także: W co inwestować


Jeśli natomiast zdecydujemy się powierzyć nasze oszczędności w zarządzanie bardziej agresywnym funduszom, które zarobią dla nas 12 proc. rocznie (średnio), to po 20-u latach będziemy dysponowali kwotą 95,2 tys. złotych. Nawet po zapłaceniu podatku od zysków (13,4 tys. zł) będziemy posiadaczami oszczędności w wysokości 29 średnich pensji netto. To aż o 17 pensji więcej, niż przy lokowaniu tych samych pieniędzy w banku.

Widać więc wyraźnie, że choć początkowe różnice między efektami różnych inwestycji mogły wydawać się niewielkie, to po dłuższym okresie będą one miały ogromne znaczenie. Decyduje o tym wysokość procentu składanego. Aby to lepiej zrozumieć jeszcze raz odwołajmy się do naszego przykładu. Przy zyskach na poziomie 12 proc. rocznie już po sześciu latach wypracowywane co miesiąc zyski będą wyższe od kwoty, którą regularnie wpłacamy do funduszu inwestycyjnego, mimo jej indeksacji o 3 proc. rocznie. Jeśli zyski będą wynosiły 7 proc. rocznie, to wypracowywane co miesiąc zyski przewyższą wpłaty w trakcie 10 roku oszczędzania. Zaś jeśli będzie to 4 proc. rocznie, to nawet po 20-u latach przyrost inwestycji będzie niższy niż kwota, którą co miesiąc dorzucamy do naszego oszczędnościowego portfela.

Warto pamiętać, że cały czas mówimy o odkładaniu niewielkich sum – 80 złotych na dzisiejsze pieniądze i ich ekwiwalent w przyszłości. A nic nie stoi na przeszkodzie, aby – jeśli nasze dochody wzrosną, lub już są wyższe – odkładać i inwestować większe sumy. W liczbach bezwzględnych przyrost inwestycji będzie wówczas jeszcze szybszy, bo decydujący wpływ na stan portfela ma – początkowo – wysokość kwoty jaką co miesiąc odkładamy.


Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne

Atrakcyjne zyski – Zyski z inwestycji w funduszach inwestycyjnych są większe niż dochody uzyskane dzięki lokatom bankowym, szczególnie w przypadku długoterminowych inwestycji. Nawet niewielkie regularne wpłaty wielu uczestników tworzą znaczny kapitał, który umożliwia korzystne lokowanie pieniędzy, mające na celu uzyskanie wyższych zysków niż tradycyjne formy oszczędzania. Doświadczenia państw wysoko rozwiniętych wykazują, że w długim terminie lokaty kapitału dokonywane w funduszach inwestycyjnych przynoszą inwestorom największe korzyści finansowe w porównaniu do innych form inwestowania i oszczędzania.


PYTANIE DO EKSPERTA
Czy sytuacja polityczna w kraju i na świecie ma wpływ na moje pieniądze zainwestowane w fundusze?


Polska ma stosunkowo małą i względnie otwartą gospodarkę nastawioną na produkcję dóbr o niskim poziomie zaawansowania technologicznego, podlegających silnej konkurencji cenowej na rynkach światowych. Z tego względu poziom aktywności gospodarczej w naszym kraju jest w decydującej mierze determinowany przez wahania globalnego cyklu koniunkturalnego. Zmiany na krajowej scenie politycznej nie odgrywają tu znaczącej roli również ze względu na niewielkie z praktycznego punktu widzenia różnice w polityce gospodarczej prowadzonej przez kolejne koalicje rządowe: retoryka – w szczególności przedwyborcza – to jedno, rzeczywista polityka będąca wynikiem kompromisu pomiędzy partiami o sprzecznych poglądach – to drugie. Związek pomiędzy sytuacją na rynkach finansowych a polityką istnieje tyle tylko, że to właśnie sytuacja na rynkach finansowych oddziałuje na poziom nastrojów konsumentów, te zaś mają znaczący udział w decyzjach.
Wojciech Białek, analityk SEB TFI

oprac. : Emil Szweda / SEB TFI SEB TFI

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: