eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Na co zwracać uwagę zaciągając kredyt

Na co zwracać uwagę zaciągając kredyt

2005-10-10 12:09

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja finansowa. W porównaniu i wyborze najkorzystniejszych ofert mogą pomóc doradcy finansowi. Przed wyborem kredytu, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przeczytaj także: Kredyt mieszkaniowy - gdzie najtaniej?

- Przed zaciągnięciem kredytu powinniśmy sprawdzić swoją zdolność kredytową, dowiedzieć się ile wynoszą odsetki oraz wysokość rat. Należy też obliczyć towarzyszące zakupowi nieruchomości koszty: notarialne, sądowe i około kredytowe.

Analizując koszty związane z zaciągnięciem kredytu, należy zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie czy prowizję bankową, ale także na opłaty, które możemy ponieść w trakcie jego spłaty. Powinniśmy uważać na promocyjne oprocentowanie, obowiązujące przez pierwsze miesiące spłaty. Po okresie promocyjnym, wysokość raty i odsetek zwiększy się. Nie zapominajmy, że kredyt spłacany jest przez długi okres. Nie warto więc podpisywać umowy, kierując się tylko krótką promocją.

W zależności od banku zapłacimy za: ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki (tzw. ubezpieczenie pomostowe lub przejściowe), wycenę nieruchomości, formalności sądowe i notarialne. W wybranych wypadkach banki mogą wymagać cesji z praw do polisy na życie. Mimo że polisa najczęściej nie jest zabezpieczeniem obowiązkowym, powinni przygotować się na nią samotni kredytobiorcy lub jedyni żywiciele rodziny.

Po podpisaniu umowy kredytowej, możemy ponieść koszty związane z wcześniejszą spłatą kredytu lub jego przewalutowaniem. Takie operacje w jednych bankach są wolne od opłat, w innych płaci się za nie ok. 0,5-1,5 proc. kwoty kredytu pozostałej do spłaty. Warto pamiętać, że nawet, jeśli w tabeli opłat i prowizji nie znajdziemy informacji o kosztach przedterminowej spłaty czy zmiany waluty, możemy ponieść koszt związany z ustanowieniem aneksu do umowy kredytowej.

- Lista dokumentów, które będziemy musieli dołączyć do wniosku, może się różnić w zależności od banku. Jeśli uzyskujemy dochody z tytułu umowy o pracę, poza zaświadczeniem o zarobkach, będziemy musieli przedstawić m.in. wyciąg z rachunku za ostatnie miesiące i rozliczenie podatkowe (PIT). Niekiedy może być również wymagana historia transakcji z karty kredytowej. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą przygotować więcej dokumentów. Podstawą są PIT-y, wpis do ewidencji działalności gospodarczej, REGON oraz zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami w ZUS i Urzędzie Skarbowym.

- Wysokość kredytu może być uzależniona od naszej zdolności kredytowej. Rata kredytu np. we frankach szwajcarskich (CHF) jest niższa niż w złotówkach, ponieważ oprocentowanie kredytu denominowanego do franka jest niższe. Jeśli zdecydujemy się na kredyt w CHF, możemy też otrzymać wyższą kwotę. Pamiętajmy, że niezależnie od tego czy zaciągamy kredyt we franku, euro czy dolarach, otrzymamy pieniądze przeliczone na złotówki.

- Dodatkowy koszt związany z zaciągnięciem kredytu walutowego to tzw. spread walutowy czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty (różnica około 3-6 proc.). Kredyty udzielane w walucie wypłacane i spłacane są w złotówkach. Przelewając pieniądze z kredytu, bank przelicza jego sumę po cenie kupna waluty, zaś my spłacamy raty już po cenie kursu sprzedaży, który jest wyższy.

- Zaciągając kredyt sprawdźmy w jaki sposób bank ustala oprocentowanie kredytu. Większość stawek opiera się na tzw. stopie bazowej (np. WIBOR, LIBOR), powiększonej o marżę banku. Niektóre banki ustalają oprocentowanie decyzją zarządu, od którego zależy jak kształtować się będą stawki procentowe w trakcie spłaty kredytu.

- Analizując umowę kredytową warto zapytać czy istnieje możliwość negocjacji poszczególnych zapisów. Najważniejsze warunki powinny być zawarte w umowie, a nie w regulaminie czy tabeli opłat i prowizji, które mogą się zmieniać w trakcie spłaty kredytu.

oprac. : Open Finance Open Finance

Jak pomnażać kapitał

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: