eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Próba odreagowania na EUR/USD

Próba odreagowania na EUR/USD

2014-04-24 13:14

Próba odreagowania na EUR/USD

EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Środa przyniosła pakiet odczytów indeksu PMI dla przemysłu i usług z krajów Strefy Euro i Stanów Zjednoczonych. Pozytywne zaskoczenie przyniosły odczyty z Niemiec i zbiorczy ze Strefy Euro, rozczarował natomiast odczyt z Francji. Wstępny odczyt PMI dla przemysłu z Niemiec wyniósł 54.2 pkt., wobec prognozy 54 pkt i 53.7 poprzednio, indeks dla usług natomiast wyniósł 55 pkt, wobec prognozy 53.5 pkt. i 53 pkt poprzednio.

Przeczytaj także: Dolar australijski spada z powodu niskiej inflacji

Z kolei PMI dla przemysłu USA wyniósł 55.4 pkt., lekko poniżej konsensusu na poziomie 56.2 pkt. W poprzednim miesiącu indeks miał wartość 55.5 pkt., co oznacza lekki spadek aktywności sektora przemysłowego w bieżącym okresie.

Bardziej rozczarował jednak marcowy odczyt sprzedaży nowych domów w USA, na poziomie 384 tys. wobec spodziewanych 450 tys.

Wczorajsze publikacje makro przyniosły wyraźne umocnienie EUR/USD. Przed południem kurs wytyczył tygodniowe szczyty na poziomie 1.38546, przebijając po drodze dwa ważne poziomy oporu: 1.38104, tzn. linię szczytów z października oraz grudnia ubiegłego roku, a także opór w postaci linii trendu spadkowego, z genezą 11 kwietnia. Po południu sentyment wobec wspólnej europejskiej waluty pogorszył się i wykres oddał większość z wcześniejszych wzrostów. Układ ostatnich świec może oznaczać zaczątek trendu wzrostowego, który doprowadzi kurs EUR/USD do poziomu 1.3886, czyli czterotygodniowych szczytów. W przypadku korekty kurs powinien odnaleźć wsparcie na poziomie linii długoterminowego trendu wzrostowego testowanej we wrześniu i lutym.

Poza odczytami ze strefy euro i USA na uwagę zasługuje także wczorajszy odczyt wyników sprzedaży detalicznej z Kanady oraz protokół z posiedzenia Banku Anglii.

Dane z Kanady, choć okazały się zgodne z konsensusem: sprzedaż detaliczna wzrosła o 0.5% m/m, sprzedaż bazowa o 0.6%, to mocno w dół skorygowano odczyty za poprzedni miesiąc, co w ogólnym rozrachunku ma negatywny wydźwięk. Dane nie wywołały jednak większego ruchu na dolarze kanadyjskim. W protokole Bank Anglii zwraca uwagę na spadającą presję inflacyjną oraz prognozuje wzrost PKB w I kw. br. na poziomie 1% i lekko poniżej 1% w II kw. GBP/USD korygował się wczoraj do 1.67625, poziomów najniższych od tygodnia.

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał dzienny

EUR/USD – interwał dzienny


Dzisiaj w kalendarzu makro na uwagę zasługują zaplanowane na 10 odczyty sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia z Polski oraz odczyt indeksu Ifo z Niemiec. Po południu uwaga Inwestorów przeniesie się za ocean, na 14:30 zaplanowana jest bowiem publikacja dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku oraz liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


USD/TRY przed decyzją CBRT

fot. mat. prasowe

USD/TRY – interwał dzienny

USD/TRY – interwał dzienny


O 13:00 poznamy decyzję Banku Centralnego Turcji ws. stóp procentowych. Rynek nie oczekuje żadnych zmian w samym poziomie stóp, co oznacza pozostawienie głównej stopy na poziomie 10%. Pojawiają się natomiast spekulacje odnośnie innych kroków, które może podjąć CBRT.

Inflacja nadal znajduje się w trendzie wzrostowym i oczekuje się, że osiągnie poziom dwucyfrowy już w maju, a inflacja bazowa oscyluje wokół 9%. Ankiety przeprowadzane przez bank centralny pokazały stabilizację w oczekiwaniach inflacyjnych, ale na koniec roku respondenci nadal oczekują wskaźnika na poziomie 8%.

Ostatnia retoryka ze strony CBRT wskazuje jednak, że władze monetarne nie wykluczają obniżki stóp (przypomnijmy, że poprzednia ogromna podwyżka była podyktowana silną wyprzedażą liry). Wydaje się jednak, że dla zachowania większej wiarygodności, która i tak została już nadszarpnięta w styczniu, CBRT będzie unikał pochopnych ruchów. Bardziej prawdopodobny scenariusz to obniżka stopy rezerwy obowiązkowej, jeżeli władze monetarne zdecydowałyby się wprowadzić płynność do sektora bankowego, w celu wsparcia akcji kredytowej wobec konsumentów, gdzie dynamika w skali roku osiąga zerowy poziom. Jeżeli CBRT faktycznie podejmie jakiekolwiek kroki, turecka lira powinna się osłabiać.

200-sesyjna średnia krocząca powstrzymała umocnienie liry względem amerykańskiego dolara na poziomie 2.088. Po pokonaniu oporu 2.1558 kolejnym poziomem godnym uwagi będzie 2.1945, którego przebicie otworzy drogę do obszaru 2.2420-30, gdzie rozpoczęła się ostatnia fala umocnienia liry.

Brak jakichkolwiek działań CBRT może ponownie umocnić turecką walutę w kierunku ostatnich minimów (2.088).

Odreagowanie czy początek korekty?

fot. mat. prasowe

GBP/USD – interwał dzienny

GBP/USD – interwał dzienny


Wczorajsza sesja nie zaowocowała osiągnięciem nowego szczytu przez GBP/USD, pomimo pozytywnego wydźwięku danych z Wielkiej Brytanii. Według Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu, optymizm wśród biznesu poprawił się najmocniej od 1973 roku w odpowiedzi na silny wzrost zamówień lokalnych oraz za granicą. Przedstawiciele CBI podkreślają, że produkcja, zamówienia oraz zatrudnienie w przemyśle rośnie.

Inwestorzy nie podzielili do końca powyższego optymizmu, tym bardziej że dane CBI nie są uważane za kluczowe dla brytyjskiej gospodarki.

Ważniejsze dla rynku były zdecydowanie minutki z ostatniego posiedzenia MPC, ale zgodnie z oczekiwaniami raport ten nie wpłynął na notowania. Członkowie komitetu jednogłośnie zdecydowali o braku jakichkolwiek zmian w dotychczasowej polityce, podkreślając, iż inflacja nadal znajduje się poniżej celu, a oczekiwania inflacyjne uważa się za „zakotwiczone”. Wzrost produktywności jaki obserwuje BoE powinien zmniejszyć presję kosztową napędzaną wzrostem płac.

Ciekawa dyskusja toczyła się w temacie wzrostu samozatrudnienia, gdzie niektórzy członkowie wyrażali opinię, iż może być to oznaką słabości gospodarki (bezrobotni którzy długo szukali zatrudnienia postanowili spróbować samozatrudnienia). Na próżno jednak szukać konkretnych wskazówek w minutkach co do ewentualnych zmian w polityce monetarnej – inwestorzy pozostawieni bez kolejnych bodźców zdecydowali się zrealizować zyski.

Wskaźniki pozycji klientów banków inwestycyjnych wskazują na dużą ilość długich pozycji, zatem ewentualne rozczarowania z tytułu danych makro z Wielkiej Brytanii mogą skutkować silniejszą przeceną funta.

Ostatnie wydarzenia
  • Nowa Zelandia RBNZ podniósł stopy procentowe
    o 25 pb do 3.0%
  • Strefa Euro Indeks PMI dla przemysłu (wstępny) zgodny z konsensusem na poziomie
    53.0

Kalendarz na najbliższe godziny

PLN 10:00 Sprzedaż detaliczna r/r
Prognoza: 5.7%
Poprzednio: 7.0%

Stopa bezrobocia
Prognoza: 13.6%
Poprzednio: 13.9%

EUR 10:00 Indeks Instytutu Ifo
Prognoza: 110.5
Poprzednio: 110.7

GBP 12:00 Sprzedaż detaliczna CBI
Prognoza: 18
Poprzednio: 13

TRY 13:00 Decyzja CBRT ws. stóp procentowych
Prognoza: 10.0%
Poprzednio: 10.0%

USD 14:30 Zamówienia na dobra trwałe m/m (z wyłączeniem środków transportu)
Prognoza: 0.5%
Poprzednio: 0.1%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: