eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zaległe płatności: jak negocjować z firmą

Zaległe płatności: jak negocjować z firmą

2014-04-02 10:26

Zaległe płatności: jak negocjować z firmą

Warto negocjować z firmą zarządzającą należnościami © photo 5000 - Fotolia.com

Grono Polaków zalegających z płatnościami jest całkiem pokaźne. Spora jest też rzesza tych, którzy migają się od płatności. Okazuje się jednak, że również wśród firm zdarzają się trudni dłużnicy - z danych Grupy Casus Finanse SA wynika, że aż 40 zadłużonych procent przedsiębiorców unika kontaktu z firmami zarządzającymi wierzytelnościami.

Przeczytaj także: Zaległe płatności: polskie firmy unikają windykacji

Nieodbieranie połączeń telefonicznych i korespondencji czy też ciągła nieobecność w biurze to tylko niektóre z wybiegów stosowanych przez przedsiębiorców w celu uniknięcia spotkania z pracownikiem firmy która przejęła jego wierzytelność. Wielu przedstawicieli biznesu unika tego kontaktu, gdyż nie wie, że z firmą windykacyjną można negocjować i dojść do porozumienia w kwestii spłaty zobowiązania.

Jeśli od daty powstania zadłużenia minęło 60 dni, a kwota na jaką opiewa zobowiązanie wynosi minimum 500 zł, przedsiębiorca może zostać wpisany do Rejestru Dłużników Biura Informacji Gospodarczej, a w przypadku gdy wierzycielem był bank, także do Bankowego Rejestru Długów, prowadzonego przez Związek Banków Polskich. Oznacza to, że od momentu dokonania wpisu, firma figuruje w bazie nierzetelnych podmiotów i jej dalsza współpraca biznesowa, a zwłaszcza pozyskiwanie nowych kontrahentów, mogą być co najmniej utrudnione. Rośnie bowiem świadomość przedsiębiorców dotycząca prewencyjnych sposobów weryfikacji partnerów biznesowych. Zanim podpiszą z nimi jakąkolwiek umowę, sprawdzają czy nie figurują w rejestrach świadczących o problemach z płynnością finansową. W wielu przypadkach, wpisu do bazy podmiotów zalegających z płatnościami można uniknąć. Wystarczy jedynie podjąć negocjacje z firmą zarządzającą należnościami.

„Ważne, aby przedsiębiorcy nie unikali kontaktu ani z kontrahentem, ani z występującą w jego imieniu firmą zarządzającą należnościami. Rozmowa pozwoli ustalić przyczyny zatorów płatniczych, a także wszelkie możliwe opcje działania. Negocjator zaproponuje optymalniejsze warunki spłaty zobowiązania. Jeśli będzie to możliwe pomoże rozłożyć wierzytelność na raty, zamrozi lub umorzy odsetki, mając na to zgodę wierzyciela. Przede wszystkim jednak zapobiegnie wszczęciu procedury sądowej, która z punktu widzenia przedsiębiorcy mogłaby być najbardziej problematyczna” – powiedziała Agnieszka Lasota, Dyrektor Departamentu Obsługi Klienta Casus Finanse SA.

fot. photo 5000 - Fotolia.com

Warto negocjować z firmą zarządzającą należnościami

Jeśli firma nie nawiąże współpracy i nie skorzysta z możliwości negocjacji, przedstawiciel wierzyciela podejmie mniej korzystne dla przedsiębiorcy rozwiązania – mianowicie rozpocznie egzekucję prawną, czyli złoży do sądu pozew o nakaz zapłaty zobowiązania.


Negocjować, ale jak?

Wystarczy podjąć rozmowę z firmą, która reprezentuje wierzyciela. Przede wszystkim będzie ona zmierzała do polubownego rozwiązania sprawy, rozłożenia zaległości na raty i ustalenia możliwego dla przedsiębiorcy sposobu spłaty. Profesjonalne firmy zarządzające należnościami idą jednak o krok dalej i pomagają przedsiębiorcy wrócić na rynek, czyli edukują w jaki sposób nie utracić ponownie płynności finansowej. Proces ten jest korzystny dla obu stron. Przedsiębiorca odzyskuje stabilizację finansową, a firma zarządzająca należnościami pozyskuje nowego, potencjalnego klienta, który w przyszłości do niej jako pierwszej zwróci się w przypadku problemów z płatnościami po stronie swoich kontrahentów.

Jeśli jednak firma mimo wszystko nie nawiąże współpracy i nie skorzysta z możliwości negocjacji, przedstawiciel wierzyciela podejmie mniej korzystne dla przedsiębiorcy rozwiązania – mianowicie rozpocznie egzekucję prawną, czyli złoży do sądu pozew o nakaz zapłaty zobowiązania. Wszelkimi kosztami postępowania sądowego zostanie obciążony nierzetelny przedsiębiorca

Jak wynika z analiz Casus Finanse problemy z zadłużeniem dotyczą firm niemalże z każdej branży (największe problemy z płynnością ma sektor budowalny, leasingobiorcy czy kredytobiorcy z segmentu MSP). Średnie zadłużenie przedsiębiorców obsługiwanych przez Casus Finanse to 12 200 zł. Z kolei średnie przeterminowanie zobowiązań wynosi 177 dni, czyli blisko pół roku. Każda z firm ma jednak możliwość negocjacji warunków spłaty zadłużenia. Niestety, choć to nic nie kosztuje, korzysta z niej jedynie ok. 15% - 20% podmiotów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: