eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki wkraczają w kluczowy okres dla EUR/USD

Rynki wkraczają w kluczowy okres dla EUR/USD

2014-01-08 11:02

Rynki wkraczają w kluczowy okres dla EUR/USD

EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajsze dane dotyczące inflacji w Strefie Euro za grudzień rozpoczęły serię kluczowych odczytów dla dalszych losów EUR/USD, które rynki poznają w tym tygodniu. Inflacja w grudniu wyniosła 0.8%, co wskazuje iż presja deflacyjna pozostaje bardzo silna, co może zmusić ECB do działania podczas jednego z najbliższych posiedzeń.

Przeczytaj także: Mocny funt pomimo słabszych odczytów PMI

Wydaje się jednak, że żadnych nowych decyzji nie powinniśmy poznać na czwartkowym posiedzeniu, a ewentualne zaskoczenie zaowocowałoby zapewne dużym osłabieniem euro. Istotny będzie w tej sytuacji także wydźwięk konferencji prasowej Mario Draghiego, po którym można spodziewać się raczej gołębiego przekazu. Warto również zwrócić uwagę na dużą słabość dolara kanadyjskiego, który tracił po słabszych odczytach makro oraz wypowiedzi prezesa Banku Kanady, który stwierdził, iż w obecnym otoczeniu inflacyjnym będzie można powrócić do ponownego rozważenia ewentualnej obniżki stóp procentowych. Głos ten został również wsparty, przez kanadyjskiego ministra finansów, który powiedział, że niższa wycena CAD powinna wspierać rodzimy przemysł.

Również dziś najważniejsza będzie kwestia komunikacji z rynkami, gdyż o godzinie 20 zostaną opublikowane „minutki” z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku, podczas którego została podjęta decyzja o ograniczeniu programu skupu aktywów. Rynki będą szczególnie wrażliwie na wypowiedzi Janet Yallen, która została już oficjalnie zatwierdzona na nowego prezesa Rezerwy Federalnej.

Ewentualne rysy na szerokim konsensusie, który miał być obecny podczas ostatniego posiedzenia, mogą działać na niekorzyść dolara. Istotne w dzisiejszym kalendarium mogą być także dane ADP dotyczące rynku pracy w USA, jednakże tylko w wypadku wystąpienia większego odchylenia od prognoz.

Mniejsze znaczenie powinny mieć dzisiejsze odczyty ze Strefy Euro, gdyż nawet większa liczba zamówień w niemieckim przemyśle nie powinna znacząco wesprzeć euro, które pozostaje słabe przed czwartkową decyzją ECB. Dziś poznamy także decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, jednak nie należy w tym wypadku spodziewać się żadnego ruchu, ze strony Rady. Prawdopodobnie utrzymana zostanie polska wersja „forward guidance”, mówiąca o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie do połowy 2014 roku.

W obecnej konfiguracji w RPP po nominacji prof. Osiatyńskiego, prawdopodobne jest pozostawanie stóp na obecnym lub niższym poziomie do końca roku, co powinno dobrze wpływać na gospodarkę. Nie należy jednak spodziewać się większej zmienności na EUR/PLN, który bardziej wrażliwy w najbliższych dniach będzie na zawirowania związane z EUR/USD.

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał dzienny

EUR/USD – interwał dzienny


Technicznie sytuacja na EUR/USD nie zmieniła się w ostatnich dniach, ciągle pozostajemy powyżej 50 sesyjnej średniej oraz poniżej linii trendu i pokonanie jednej z tych barier powinno zdecydować, czy podążymy dziś w stronę 1.3520, czy 1.37, jednak w związku decyzją ECB oraz danymi z rynku pracy w USA, można spodziewać się większej zmienności i nerwowości na rynku.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Wybicie z kanału spadkowego na EUR/CHF

fot. mat. prasowe

EUR/CHF – interwał dzienny

EUR/CHF – interwał dzienny


Dawno już nie mieliśmy okazji obserwować tak dynamicznych wzrostów na parze EUR/CHF. Wykres EUR/CHF z impetem wybił się wczoraj z kanału spadkowego, w którym tkwił od połowy 2013 r. Po drodze kurs przebił opór w postaci 200-sesyjnej średniej kroczącej. Dynamika wzrostów osłabła lekko w okolicy oporu na 1.2375, poziomu wyznaczonego przez szczyty z połowy i końca października. Trwałe przebicie tego oporu otworzy drogę do dalszych wzrostów, z możliwymi przystankami w okolicach szczytów z połowy września (1.24) i połowy sierpnia (1.2431). Istotnym sygnałem przemawiającym za dalszymi wzrostami, będzie powrót wykresu ponad linię trendu wzrostowego, poniżej której wykres znalazł się w II połowie września. Negacją scenariusza wzrostowego będzie powrót poniżej 200-sesyjnej MA.

Sytuacja fundamentalna także powinna w dłuższym terminie sprzyjać umocnieniu pary EUR/CHF. Szwajcarski Bank Centralny (SNB) w trosce o korzystne warunki wymiany handlowej z krajami strefy euro w dalszym ciągu podejmować będzie działania, prowadzące do osłabiania franka. Natomiast sytuacja makro i nastroje w Eurolandzie powinny w tym roku ulegać dalszej poprawie.

Dzisiaj, choć w centrum uwagi inwestorów znajdą się odczyty ADP z USA, warto przed południem zwrócić uwagę na listopadowe odczyty ze Strefy Euro. Światło dzienne ujrzą wyniki sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia w Eurolandzie oraz dynamika zamówień przemyśle niemieckim. Natomiast już jutro odbędzie się posiedzenie ECB ws. wysokości stóp procentowych oraz konferencja prasowa po posiedzeniu, która z pewnością wpłynie na zwiększoną zmienność par walutowych z udziałem euro. Ważniejsze dane z gospodarki szwajcarskiej opublikowane zostaną dopiero w piątek, kiedy poznamy grudniowe dane o stopie bezrobocia oraz inflacji konsumenckiej CPI.

USD/HUF przed danymi z Węgier

fot. mat. prasowe

USD/HUF – interwał dzienny

USD/HUF – interwał dzienny


Na dzisiaj zaplanowana jest publikacja kilku ważnych odczytów z gospodarki węgierskiej. Rano opublikowane zostaną wstępne dane dotyczące produkcji przemysłowej w listopadzie. W poprzednim miesiącu produkcja spadła o 0.5% w ujęciu m/m i była wyższa o 6%, w porównaniu do października ubiegłego roku. W tym samym czasie światło dzienne ujrzą odczyty sprzedaży detalicznej w listopadzie. W poprzednim miesiącu sprzedaż detaliczna wzrosła o 2.5% r/r, co było najlepszym odczytem w II półroczu 2013 r. Dane lepsze od prognoz mogą pomóc forintowi węgierskiemu w odreagowaniu przeceny z ostatnich dni, która dotknęła wszystkich walut regionu, łącznie z polskim złotym. Gorsze odczyty pozwolą z kolei na atak na szczyty z połowy grudnia. Po południu opublikowany zostanie dodatkowo protokół z ostatniego posiedzenia Banku Centralnego Węgier, na którym zgodnie z oczekiwaniami obniżono stopę procentową do poziomu 3%.

W ujęciu technicznym kurs USD/HUF porusza się w długoterminowym kanale spadkowym, z genezą przypadającą na luty ubiegłego roku. Od października na wykresie ukształtował się także kanał wzrostowy, który wyprowadził kurs z ponad rocznych dołków (211.37). Od początku bieżącego roku kurs USD/HUF odnotowuje dynamiczne zwyżki.

Kurs wybił się wczoraj z powodzeniem ponad opór w postaci 50-sesyjnej średniej kroczącej. Najbliższe opory stanowi 200-sesyjna średnia krocząca, przebiegająca obecnie w okolicach 221.87 oraz górne ograniczenie długoterminowego kanału spadkowego (223.50).

Dzisiaj poza odczytami z Węgier kluczowa może okazać się publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy, które dadzą przedsmak piątkowych odczytów.

Ostatnie wydarzenia
  • Kanada Indeks Ivey PMI
    Grudzień: 46.3 pkt
    Prognoza: 55 pkt
    Bilans handlu zagranicznego
    Listopad: 940 mln CAD
    Prognoza: 200 mln CAD
  • USA Bilans handlu zagranicznego
    Listopad: -34.25 mld USD
    Prognoza: -40.2 mld USD

Kalendarz na najbliższe godziny

PLN Decyzja ws. stóp procentowych
Prognoza: 2.5%, bez zmian

EUR 11:00 Sprzedaż detaliczna (listopad)
Prognoza: 0.2% m/m
Stopa bezrobocia (listopad)
Prognoza:12.1%
12:00 Niemcy: Zamówienia w przemyśle
Prognoza na listopad 1.2% m/m

USA 14:15 Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym – Raport ADP
Prognoza na grudzień: 199 tys.
16:30 Zapasy ropy
20:00 Publikacja raport z posiedzenia FOMC

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: