eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kluczowy dzień dla GPW

Kluczowy dzień dla GPW

2013-09-04 11:28

Kluczowy dzień dla GPW

WIG20 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Premier, na dziś, zapowiedział przedstawienie finalnej decyzji reformy II filara emerytalnego. Ta decyzja może wiele zmienić na rynku, dlatego o godzinie 12 warto nasłuchiwać informacji płynących z rządu. Oprócz tego czeka nas decyzja RPP i ważny raport ze Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj także: Rynki akcji rosną po dobrych danych

Rozstrzygnięcie sprawy OFE

Już dziś o godzinie 12 mamy poznać ostateczną decyzję w sprawie OFE. Niepewność związana z tą sprawą ciążyła polskiemu rynku akcyjnemu od wielu miesięcy, dlatego nikogo nie trzeba przekonywać jak ważnym dniem może być środa. Niestety nie wiadomo jak bardzo będzie się różnić ostateczna decyzja od trzech wcześniej zaprezentowanych propozycji. Z punktu widzenia posiadaczy akcji najlepszym rozwiązaniem powinna być likwidacja nieakcyjnej części OFE. Zadłużenie państwa zostanie wyraźnie zmniejszone, a na zakup akcji OFE będą mogły przeznaczać więcej środków. Taka decyzja powinna zdecydowanie sprzyjać wzrostom na GPW, nawet pomijając wydarzenia na światowych rynkach. Dwa pozostałe warianty, które zakładały dobrowolność przekazywania składek do OFE powinny mieć negatywny wpływ na WIG20. Tak czy inaczej, dzisiejsza sesja powinna być bardzo zmienna, a kilkuprocentowe wzrosty lub spadki na głównym indeksie nie będą niczym zaskakującym.

Dolar coraz mocniejszy, złoty coraz słabszy

W siłę rośnie amerykańska waluta. Zmienić tego nie powinna nawet perspektywa oddalania się interwencji w Syrii. Dolar ma wszelkie przesłanki fundamentalne ku temu, aby rosnąć. Oprócz ostatnich niepokojów związanych z potencjalnymi działaniami militarnymi, dolarowi pomaga rosnąca w przyzwoitym tempie gospodarka i przede wszystkim wrześniowe posiedzenie FED. Cięcie QE3, którego oczekuje rynek, sprzyja umacnianiu dolara. Podczas wczorajszej sesji kurs EUR/USD zszedł na nowe dwutygodniowe minima, zatrzymując się dopiero na poziomie 1,3138. Takie wydarzenia wpływają negatywnie na kurs złotego. Polska waluta jest coraz słabsza a deprecjację względem dolara powstrzymał dopiero silny opór na poziomie 3,25, pytanie na jak długo.

Dziś RPP i Beżowa Księga

Środowe kalendarium zawiera między innymi finalne odczytu usługowych PMI dla krajów europejskich i rewizyjny odczyt PKB dla całej Strefy Euro. Te dane nie powinny jednak wiele zmienić na rynku, ponieważ odczyty nie powinny znacząco różnić się od tych wstępnych. O godzinie 10.28 poznamy taki sam odczyt dla Wielkiej Brytanii. Z naszego punktu widzenia najważniejsza jest decyzja RPP. Naszym zdaniem, główna stopa procentowa pozostanie na poziomie 2,5%, a Rada odniesie się do poprawiającej się sytuacji w polskiej gospodarce i wyższej inflacji (która była jednak efektem podwyższenia opłat za wywóz śmieci). Ostatnim wydarzeniem dnia będzie publikacja Beżowej Księgi (godz. 20.00). Jest to dokument opisujący sytuację w amerykańskiej gospodarce i dający wskazówki do przyszłej polityki monetarnej FED.

xPuls już live!

Miło nam poinformować, iż udostępniliśmy dla Państwa dyspozycji serwis analityczny xPuls. Mamy nadzieję, iż będzie to miejsce, gdzie inwestorzy znajdą najszybszą i najpełniejszą informację odnośnie wszystkiego, co ma wpływ na notowania - wraz z naszym komentarzem. Serwis będzie działał od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-22:00. Zapraszamy na xpuls.pl.

Na wykresach:

fot. mat. prasowe

WIG20

Wykres notowań indeksu WIG20


WIG20, D1 - Notowania kontraktu terminowego na indeks WIG20 systematycznie zwyżkowały od czerwcowego zamieszania w sprawie OFE (2066 pkt.), aż do 2430 pkt. Dziś zamieszanie wokół OFE może powrócić, a rynek znajduje się pomiędzy kluczowym oporem i kluczowym wsparciem. Mowa tutaj o linii poprowadzonej po szczytach ze stycznia przez wierzchołek z czerwca. Natomiast wsparcie to okolice 2323 pkt.

Dalsze wsparcie to dopiero rejon 2236 oraz 2066 pkt. Z kolei bardziej odległe miejsce oporu wypada dopiero przy 2503 pkt.

fot. mat. prasowe

USD/PLN

Wykres kursu USD/PLN


USD/PLN, D1 - dolar wciąż jest mocny, zwłaszcza w relacji do polskiej waluty.

Kurs pary USD/PLN w konsekwencji powędrował do najwyższych poziomów od połowy lipca, testując okolice 3,25. Jak na razie rynek ma problem z utrzymaniem się nad poprzednim wierzchołkiem i obecnie testowana jest linia trendu wzrostowego. Najbliższe wsparcia dla notowań wypada obecnie w rejonie 3,21, a kolejne dopiero przy 3,18.

Tymczasem dalszy opór znajduje się dopiero przy poziomie 3,27, gdzie wypada modelowy zasięg dla odwróconej formacji głowy z ramionami. Może ona jeszcze być istotna dla rynku, ponieważ dopiero po pokonaniu linii szyi notowania zdecydowanie przyspieszyły.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Mateusz Adamkiewicz / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: