eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › W oczekiwaniu na dane z europejskiej gospodarki

W oczekiwaniu na dane z europejskiej gospodarki

2013-08-06 11:36

W oczekiwaniu na dane z europejskiej gospodarki

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W poniedziałek zdecydowanym liderem wśród walut G10 był brytyjski funt. Indeks PMI dla usług wyniósł w lipcu 60.2 pkt. , czyli najwięcej od 2006 roku. Sukcesywna poprawa odczytów makro nasuwa pytanie, czy rzeczywiście Mark Carney zmuszony będzie poszukiwać dodatkowych środków wśród narzędzi polityki monetarnej, aby pomóc wzrostowi gospodarczemu Wielkiej Brytanii. Już w środę poznamy raport inflacji, gdzie ma się znaleźć tzw. „rate guidance” , czyli zobowiązanie ze strony BoE do utrzymywania stóp na niskim poziomie przez określony czas (przypomnijmy, że podobne kroki zastosował już FED dodając do tego określony poziom wskaźnika gospodarczego – „stopy nie będą podnoszone, dopóki bezrobocie nie osiągnie 6.5%” oraz nieco nieudolnie EBC wskazując jedynie, iż stopy pozostaną niskie „w dłuższym terminie”, nie podając przy tym co rozumie przez dłuższy termin).

Przeczytaj także: Dane makroekonomiczne kluczowe w nadchodzącym tygodniu

Udany odczyt PMI ISM dla usług zaliczyły także Stany Zjednoczone, ale to pozwoliło tylko nieznacznie odrobić straty względem innych walut G10. Relatywnie dobrze wyglądają waluty surowcowe, gdzie nawet dolar nowozelandzki odrobił wszystkie straty względem dolara amerykańskiego po panice wywołanej skażonym mlekiem.

W nocy decyzję ogłaszał Bank Rezerw Australii i zgodnie z oczekiwaniami stopa bazowa została obniżona do 2.50% z 2.75%. W podsumowaniu oświadczenia RBA wskazał, że poziom inflacji był odpowiedni, by obniżyć stopy w celu poprawienia popytu, a Komitet będzie w najbliższym czasie oceniał perspektywy gospodarcze i odpowiednio reagował zmianami w polityce monetarnej, aby wesprzeć wzrost gospodarczy, przy utrzymaniu celu inflacyjnego. Ton wypowiedzi RBA jest gołębi (występują obawy o wzrost gospodarczy), ale nie bardziej niż zostało to już uwzględnione w cenach, stąd AUD zyskuje już do USD ponad 60 pipsów. Na inwestorach nie zrobiły wrażenia słabsze dane dotyczące handlu zagranicznego. Australijska waluta jest także silniejsza do jena, dolara nowozelandzkiego i euro, zatem obserwujemy szeroką poprawę sentymentu wokół „aussie”.

Dziś o 10:30 poznamy dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, a 11:00 to czas publikacji PKB za drugi kwartał we Włoszech oraz zamówień w niemieckich fabrykach. Oczekuje się, że włoska gospodarka skurczyła się 0.4%. Oznacza to, że Włochy prawdopodobnie zaliczają ósmy spadkowy kwartał z rzędu.

O 14:30 USA i Kanada publikują dane odnośnie handlu zagranicznego. Wieczorem o godz. 19:00 przemawia jeden z członków głosujących FOMC (Charles Evans).

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


W sesji londyńskiej inwestorzy skupią się na EUR, z uwagi na relatywnie bogaty kalendarz gospodarek Eurostrefy. Jeśli Włochy przypomną rynkom o wciąż słabych perspektywach gospodarczych, presja sprzedażowa może dotknąć wspólną walutę. Należy zwrócić jednak uwagę, że pomimo wczorajszego dobrego odczytu ISM, spadki na EUR/USD były ograniczone. Jeśli doświadczymy pozytywnego zaskoczenia na dzisiejszych danych z Europy (dane z Wielkiej Brytanii również mogą wspierać EUR – poprawa sentymentu do ryzyka) EUR/USD może ponownie testować poziom 1.3300. Złamanie poziomu 1.3145 powinno być odczytane jako sygnał sprzedaży.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Funt brytyjski powraca na miesięczne szczyty

fot. mat. prasowe

GBP/USD, interwał dzienny

GBP/USD, interwał dzienny


Funt brytyjski po piątkowym odbiciu, kontynuował wczoraj zwyżki wobec dolara. Umocnieniu brytyjskiej waluty sprzyjały odczyty makro. Indeks PMI dla usług wzrósł w lipcu do poziomu 60.2 pkt, podczas gdy prognozy rynkowe zakładały wzrost do 57.2 pkt. z 56.9 pkt. w poprzednim miesiącu. To najlepszy odczyt indeksu aktywności w sektorze usług od ponad 5 lat. Dzisiaj opublikowane zostaną dane dotyczące wyników produkcji przemysłowej w czerwcu. Konsensus rynkowy zakłada solidny wzrost, wobec rozczarowującego odczyt w poprzednim miesiącu.

Jutro z kolei kluczowa dla funta w bieżącym tygodniu publikacja kwartalnego raportu Banku Anglii na temat inflacji w II kw. oraz wystąpienie nowego szefa BoE – Marka Carneya. Rynek oczekuje, że w trakcie swojej pierwszej konferencji prasowej Carney skomentuje wytyczne polityki pieniężnej oraz odniesie się do bieżącej oceny stanu gospodarki Wielkiej Brytanii. Pakiet ważnych danych z brytyjskiej gospodarki poznamy także w przyszłym tygodniu, kiedy opublikowane zostaną m.in. lipcowe odczyty inflacji konsumenckiej, dane z rynku pracy oraz wyniki sprzedaży detalicznej. Opublikowany zostanie także protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii.

W ujęciu analizy technicznej kurs GBP/USD w piątek odrobił straty z trzech poprzednich dni i znalazł opór na 50 proc. zniesieniu Fibo fali spadkowej z II połowy czerwca. Opór ten został przełamany wczoraj. Obecnie testowany jest kolejny opór, wyznaczony przez 61.8 proc. zniesienie Fibo wspomnianej wcześniej fali (poziom 1.53922). Poprzednio poziom ten stanowił barierę nie do przebicia i w tych okolicach przebiegają miesięczne szczyty. Zamknięcie powyżej tego poziomu, da szansę na dalsze umocnienie funta.

W ciągu najbliższych dni zachowanie pary GBP/USD zdeterminują komunikaty z Wielkiej Brytanii. Dopiero w drugiej połowie przyszłego tygodnia możemy spodziewać się ważniejszych odczytów z USA.

Indeksy giełdowe łapią zadyszkę

fot. mat. prasowe

DE30, interwał dzienny

DE30, interwał dzienny


Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy przyniosły rozczarowanie wobec opublikowanego wcześniej raportu ADP, który rozniecił oczekiwania wobec ożywienia na rynku pracy. Słabsze od oczekiwań dane okazały się dobrym pretekstem do realizacji zysków na rynku kapitałowym po czwartkowej mini-hossie. Zapoczątkowane w piątek spadki, były kontynuowane także w trakcie wczorajszej sesji, na większości najważniejszych parkietów w Europie i za oceanem. Chociaż skala przeceny na giełdach w USA była większa niż w Europie. Negatywny sentyment może utrzymywać się do końca tego tygodnia. Kolejny tydzień powinien przynieść zaś nowe impulsy w postaci istotniejszych odczytów makro z gospodarki amerykańskiej w lipcu: m.in. sprzedaż detaliczna, inflacja CPI, produkcja przemysłowa oraz dane dotyczące budowy domów.

Wczorajszy odczyt indeksu ISM dla usług w USA, nie zdołał poprawić sentymentu na rynku. Mimo, że odczyt na poziomie 56, znacznie przewyższył oczekiwania rynku. Dzisiaj kluczowe dla europejskich giełd będą przede wszystkim: odczyt dotyczący nowych zamówień w przemyśle niemieckim, zaplanowany na południe oraz publikacja danych o bilansie handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych w czerwcu, godz. 14:30.

W ujęciu technicznym kurs DE30, odzwierciedlający notowania niemieckiego DAXa, w piątek wyznaczył 2-miesięczne szczyty. Kurs nie zdołał pokonać oporu na poziomie 8483.8 wyznaczonego przez historyczne szczyty z maja. Obecnie możemy spodziewać się kontynuacji korekty w stronę 8191.9, gdzie przebiega 61.8 proc. zniesienie Fibo fali spadkowej z maja i czerwca. Kurs powinien utrzymać się w kanale wzrostowym zapoczątkowanym w II połowie czerwca, choć nie wykluczone jest testowanie dolnego ograniczenia tego kanału, w okolicach poziomu 8200-8300.

Ostatnie wydarzenia
  • Australia: Stopa procentowa obniżona do 2.5%, z 2.75% zgodnie z oczekiwaniami
  • Australia: Bilans handlu zagranicznego w czerwcu 0.6 mld, prognoza 0.8 mld AUD
  • USA: Indeks ISM dla usług w lipcu 56,0, prognoza 53,0
    Strefa Euro: Sprzedaż detaliczna w czerwcu -0.5%, prognoza -0.6%
  • Wielka Brytania: Indeks PMI dla usług za lipiec 60.2, prognoza 57.2
  • Niemcy: Indeks PMI dla usług za lipiec 51.3, prognoza 52.5 pkt

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 10:30 Przetwórstwo przemysłowe w czerwcu, prognoza 0.9% m/m, poprzednio -0.8% m/m

EUR 12:00 Niemcy: Zamówienia w przemyśle w czerwcu, prognoza 1,0%

USD 14:30 Bilans handlu zagranicznego w czerwcu, prognoza -43.5 mld USD

CAD 14:30 Bilans handlu zagranicznego w czewcu, prognoza -0.5 mld CAD

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: