eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Ważne opory przed GBP/USD już na początku tygodnia

Ważne opory przed GBP/USD już na początku tygodnia

2013-07-22 13:59

Ważne opory przed GBP/USD już na początku tygodnia

GBP/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Nowy tydzień na rynkach zaczęliśmy od stosunkowo dużej zmienności, przy praktycznie całkowicie pustym kalendarium makroekonomicznym. Brak potencjalnych impulsów może spowodować, że ciężko będzie obecnie powalczyć bykom o dalsze rozwijanie korekt na parach dolarowych takich jak EUR/USD czy AUD/USD, które dotarły w górne rejony ostatnich konsolidacji. Inaczej sytuacja wygląda dla GBP/USD, który w godzinach nocnych walczył o pokonanie bardzo ważnej strefy pomiędzy 1.5280-1.53. Widać, iż presja na osłabianie się dolara w dalszym ciągu pozostaje duża, jednakże bez impulsu ze strony danych z Wielkiej Brytanii lub USA pokonanie obecnych poziomów może być bardzo trudne i za bardziej prawdopodobne należy uznać dalsze poruszanie się w obecnych zasięgach konsolidacji.

Przeczytaj także: Fala wyprzedaży dolara przed wystąpieniem szefa Fed

Przynajmniej do środy kiedy to poznamy serię odczytów PMI dla przemysłu ze Strefy Euro, Chin oraz Stanów Zjednoczonych. Ciekawą sytuacje możemy obserwować obecnie na jenie, który w nocy umacniał się po doniesieniach o wyraźnym zwycięstwie koalicji premiera Abe w wyborach do wyższej izby parlamentu. Działo się tak za sprawą przypuszczeń, iż po uzyskaniu wyraźniej większości w izbie wyższej rząd może skupić się na zapowiadanych zmianach konstytucji, dotyczących bezpieczeństwa narodowego, w tym usunięcia zapisów dotyczących braku możliwości prowadzenia i wypowiadania wojny. Miałby one umożliwić przystąpienie Japonii do międzynarodowych sojuszy wojskowych, jednakże nie spotyka się to obecnie z aprobatą USA, które odpowiadają za ochronę wysp japońskich. Odsuwałby by one jednak na dalszy plan program reform gospodarczych, co jak widać było dyskontowane w pierwszej reakcji przez rynki. Obecnie widać jednak, iż sporą część spadków udało się już odrobić i należy raczej uznać, iż trend wzrostowy na USDJPY ciągle obowiązuje.

Z dzisiejszych odczytów warto zwrócić uwagę na sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA, oraz dane o koniunkturze gospodarczej w Polsce, które nie powinny przynieść większej zmienności na parach złotówkowych. Należy także pamiętać o sezonie wyników spółek w USA, gdzie dziś swoje raporty pokażą między innymi Haliburton i McDonald's.

fot. mat. prasowe

GBP/USD, interwał dzienny

GBP/USD, interwał dzienny


Interesująca sytuacja techniczna ma obecnie miejsce na Funcie, który znajduje się w strefie silnych oporów, a wyjście ponad 1.53 należałoby interpretować jako silny sygnał do rozwinięcia korekty w stronę 1.54. Z kolei niepowodzenie byków powinno zaowocować zejściem w stronę 1.52. Interesująco wygląda również złoto, które tuż po otwarciu o północy pokonało istotny poziom 1300 USD za uncję i podąża w stronę 1330, gdzie znajduje się obecnie średnia 50 sesyjna oraz linia trendu spadkowego i dopóki te poziomy nie zostaną pokonane ciągle możemy postrzegać ten ruch jako niegroźną korektę.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


USD/PLN przed ważnymi wsparciami

fot. mat. prasowe

USD/PLN, interwał dzienny

USD/PLN, interwał dzienny


Para USD/PLN zgodnie z oczekiwaniami sprzed tygodnia, pogłębiła spadki. Z jednej strony stoi za tym pogorszenie sentymentu wobec USD, po wystąpieniach Bena Bernanke i nakreśleniu horyzontu wygaszania QE, a z drugiej strony umocnienie polskiej waluty w wyniku dobrych danych dotyczących produkcji przemysłowej w czerwcu. Produkcja przemysłowa wzrosła o 2.8% m/m i 3% w ujęciu r/r, podczas gdy rynek zakładał odczyt na poziomie 1.5% r/r. Jak zauważają analitycy BRE Banku struktura ożywienia w przemyśle jest obiecująca; największe wzrosty odnotowano w sekcjach eksportowych, które napędzają pozostałe obszary w gospodarce oraz w efekcie popyt wewnętrzny. Powinno znaleźć to przełożenie we wzroście dynamiki ożywienia w kolejnych kwartałach.

W ujęciu analizy technicznej kurs USDPLN po wyznaczeniu niemalże rocznych szczytów (3.3865), z impetem ruszył na południe. Na początku ubiegłego tygodnia ceny przebiły 50 sesyjną średnią kroczącą oraz 38.2 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej zapoczątkowanej w lutym. Kurs pod koniec poprzedniego tygodnia ustabilizował się i poruszał w dość wąskim paśmie, ze wsparciem w okolicach 50 proc. zniesienia wspomnianej wcześniej fali (okolice poziomu 3.17). W bieżącym tygodniu możemy spodziewać się rozstrzygnięcia kierunku, w którym będzie zmierzał USD/PLN, o czym powinny zadecydować dane makro.

Już jutro poznamy dane z polskiej gospodarki na temat wyników sprzedaży detalicznej w czerwcu oraz stopy bezrobocia. Z danych makro z gospodarki amerykańskiej na uwagę zasługuje dzisiejszy odczyt sprzedaży domów na rynku wtórnym, które warto śledzić po ostatnich, gorszych danych na temat rozpoczętych budów domów. Kolejny pakiet ważnych danych we środę: publikacja wstępnego odczytu indeksu PMI dla przemysłu oraz wyniki sprzedaży detalicznej. Natomiast dzisiejsze dane na temat koniunktury gospodarczej w lipcu, nie powinny silnie oddziaływać na rynek.

Niemiecki DAX w drodze na majowe szczyty, na GPW stabilizacja

fot. mat. prasowe

DE30, interwał dzienny

DE30, interwał dzienny


Podczas gdy niemiecki DAX ma do pokonania jeszcze prawie 250 punktów indeksowych do osiągnięcia majowych, historycznych szczytów, kolejne indeksy za oceanem w ubiegłym tygodniu znalazły się na poziomach nieobserwowanych nigdy wcześniej. Gorzej ma się giełda w Warszawie, która jeszcze nie zdążyła otrząsnąć się po spadkach z II połowy czerwca. Odreagowanie na krajowym rynku także powinno nastąpić, tym bardziej, że możemy się spodziewać poprawy warunków makro i ożywienia gospodarki w II połowie roku. Wciąż niepokój inwestorów nad Wisłą budzi jednak niewyjaśniona kwestia przyszłości środków z OFE i ewentualnych konsekwencji likwidacji funduszy emerytalnych i transferu środków do ZUS.

W ujęciu analizy technicznej instrument DE30, którego cena opiera się na cenie indeksu DAX w ubiegłym tygodniu zdołał utrzymać się powyżej 50-sesyjnej średniej kroczącej i pod koniec tygodnia na trwałe wybił się powyżej oporu przebiegającego w okolicach 61.8 proc. zniesienia Fibo fali spadkowej trwającej od połowy maja do połowy czerwca. Przy sprzyjającym otoczeniu makro, daje to szansę na atak na szczyty z połowy maja (poziom 8558.8). DAX odrobił by tym samym zaległości wobec giełd amerykańskich. Solidne wsparcie stanowić powinny okolice poziomu 8192.

Jeśli chodzi o odczyty makroekonomiczne, to najważniejsze dane opublikowane będą we środę: m.in. wstępne, lipcowe odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług dla gospodarek Strefy Euro oraz USA, a także czwartek, kiedy w Niemczech ujawniony zostanie indeks Instytutu IFO oraz zamówienia na dobra trwałe w USA. Dzisiaj na uwagę zasługują natomiast dane dotyczące sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Należy pamiętać także o publikacji wyników spółek zza oceanu. Dzisiaj dane za II kw., opublikują m.in. Halliburton, McDonald’s oraz Texas Instruments.

Ostatnie wydarzenia
  • Japonia: Zgodnie z nieoficjalnymi wynikami wyborów do wyższej izby parlamentu zwyciężyła koalicja rządowa: Partii Liberalno-Demokratycznej Partii Nowe Komeito.
  • Kanada: Inflacja bazowa CPI, za czerwiec -0.2%, prognoza - 0.2%
  • Niemcy: Inflacja PPI, za czerwiec 0.0%, prognoza - 0.2%.

Kalendarz na najbliższe godziny

PLN 14:00 Koniunktura gospodarcza w lipcu

USD 16:00 Sprzedaż domów na rynku wtórnym w czerwcu, prognoza 5.25 mln

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: