eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Bezpieczny e-banking

Bezpieczny e-banking

2013-04-20 00:22

Przeczytaj także: Bezpieczna bankowość elektroniczna - porady


  • Wchodząc na stronę banku, upewnij się, czy nie zostałeś przekierowany na inną, uderzająco do niej podobną stronę. W tym celu zwróć uwagę, czy transmitowane dane są szyfrowane, tzn. czy adres witryny, widoczny w górnej części przeglądarki, rozpoczyna się od „https: //” i czy w prawej dolnej części ekranu wyświetla się symbol zamkniętej kłódki.
  • Pamiętaj, że żaden bank nigdy nie kieruje do swoich klientów pytań dotyczących haseł lub innych poufnych danych ani próśb o ich aktualizację drogą mailową czy telefoniczną.
  • Nigdy nie otwieraj wiadomości i dołączonych do nich załączników nieznanego pochodzenia. Otwarcie takiego załącznika, będącego np. rzekomą fakturą do transakcji, skutkuje często zainfekowaniem komputera złośliwym oprogramowaniem.
  • Komputer lub telefon komórkowy, z którego logujesz się do banku powinien mieć zainstalowany program antywirusowy, który musi być na bieżąco aktualizowany. Częstym błędem jest wyłączanie wspomnianych modułów w celu redukcji obciążenia systemu.
  • Nigdy nie używaj wyszukiwarek internetowych do znalezienia strony swojego banku.
    Wyszukane w nich linki mogą prowadzić do fałszywych lub zawierających wirusy stron.
  • Po zalogowaniu się na stronę banku nie odchodź od komputera, a na koniec zawsze pamiętaj o wylogowaniu się z systemu.

ING Bank Śląski, dbając o podnoszenie świadomości swoich klientów zaleca przegląd historii operacji w celu ujawnienia transakcji, których klienci nie wykonywali. „Należy zwracać szczególną uwagę na transakcje dokonane kartą debetową lub kredytową. Jeśli wykryjemy niezgodność, należy niezwłocznie zgłosić ten fakt do swojego banku. Jako bank dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić naszym klientom jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Zachęcamy osoby korzystające z bankowości elektronicznej do wzmożonej czujności. Po połączeniu sił jesteśmy w stanie ograniczać skutki ataków.” – dodaje ekspert Paweł Olszar z Departamentu Przeciwdziałania Oszustwom z ING Bank Śląski.

Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzone przez firmę Doctor Web obejmuje okres od 1 października 2012 roku do 13 lutego 2013 roku. W tym czasie odnotowano 8283 ataki z wykorzystaniem wirusa Zeus p2p Trojan.PWS.Panda na klientów 8 polskich banków. Laboratorium Doctor Web przechwyciło sieć zainfekowanych komputerów (botnet). Dzięki temu poufne dane użytkowników nie trafiły na serwery przestępców.

poprzednia  

1 2

Nie takie OFE straszne

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: