eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Niewielkie umocnienie dolara na rynku walutowym

Niewielkie umocnienie dolara na rynku walutowym

2013-04-11 10:16

Eurodolar wybronił oporu na 1,3105. Lekkiemu umocnieniu dolara pomógł omyłkowo wypuszczony kilka godzin wcześniej niż planowano (jak się okazało jastrzębi) protokół z posiedzenia FOMC. Mimo zgodnej z oczekiwaniami decyzji RPP, złoty pogłębił aprecjację.

Przeczytaj także: "Wiosna" na japońskim rynku akcji

Kurs EUR/PLN obecnie znajduje się tuż nad 4,09, a USD/PLN na 3,13. Dziś najważniejszymi wydarzeniami będą aukcja polskiego długu (12:00) oraz cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy (14:30).

Protokół z posiedzenia FOMC wskazał, że „wielu” członków Rezerwy Federalnej opowiada się za zwolnieniem tempa skupu aktywów w kolejnych miesiącach. „Kilku” natomiast uważa za konieczne kontynuowanie skupu w obecnej skali przynajmniej do ostatnich miesięcy bieżącego roku. Choć protokół okazał się wyraźnie jastrzębi, nie wywołał silnej reakcji na rynku walutowym. Zawierał on bowiem zapisy dyskusji w FOMC jeszcze przed publikacją rozczarowujących danych w postaci indeksów ISM oraz przede wszystkim raportu z rynku pracy. Protokół nie zmienił więc znacznie perspektyw dla kontynuacji luzowania. Obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest rozpoczęcie stopniowego zmniejszania wartości skupu aktywów w 3 – 4 kw. bieżącego roku. Więcej światła na przyszłość QE3 mogą rzucić dzisiejsze wystąpienia publiczne członków FOMC (Plosser – 12:00 i Bullard – 14:30).

Polska: Popyt na polski dług umacnia złotego

Dziś Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje zapadające w 2023 i 2024 roku, o łącznej wartości do 5 mld złotych. Rentowność polskiego długu w tym tygodniu osiągnęła najniższy poziom w historii: obligacji dwuletnich - 2,92 proc., a dziesięcioletnich - 3,48 proc. Od początku miesiąca gwałtownie spadają również stawki 5- letnich CDS na polski dług (obecnie najniżej od stycznia tego roku). Podobna tendencja widoczna jest na zdecydowanej większości rynków wschodzących – na co duży wpływ ma napływ środków z Azji (głównie z Japonii), gdzie inwestorzy poszukują dodatnich realnych stóp procentowych. Napływ kapitału na rynek długu może wpłynąć na dalsze umocnienie polskiej waluty.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Szymon Zajkowski / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: