eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Amerykański rynek nieruchomości nie przestaje zaskakiwać

Amerykański rynek nieruchomości nie przestaje zaskakiwać

2013-03-19 17:44

Amerykański rynek nieruchomości nie przestaje zaskakiwać

Indeksy Giełdowe i Fixing NBP © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

We wtorek po południu prezydent Cypru stwierdził, że parlamentarzyści prawdopodobnie nie zaakceptują programu pomocowego w obecnym kształcie, który przewiduje konfiskatę części oszczędności obywateli Cypru i nierezydentów.

Przeczytaj także: Koniec raju podatkowego na Cyprze

Wcześniej agencje informacyjne powołując się na różne źródła donosiły o przedłużających się negocjacjach pomiędzy politykami i możliwym przełożeniu na środę kluczowego głosowania, co sugeruje, że forsowany przez UE i MFW pomysł obciążenia kosztami tylko posiadaczy rachunków przekraczających kwotę 100 tys. EUR nie znalazł wystarczającego grona zwolenników. Odrzucenie takiego wniosku prawdopodobnie doprowadzi do zawieszenia międzynarodowej pomocy, a to przy obecnej fatalnej kondycji cypryjskich banków, którą dodatkowo w ciągu ostatnich godzin pogorszyło pospolite ruszenie obywateli Cypru do bankomatów, w praktyce oznacza, albo bankructwo tych instytucji (i konieczność realizacji gwarancji depozytów), albo zaproszenie do stołu negocjacyjnego Rosji zainteresowanej minimalizacją strat.

fot. mat. prasowe

Indeksy Giełdowe i Fixing NBP

Tabela obrazująca wartości największych europejskich indeksów oraz fixing Narodowego Banku Polskiego


Sądząc po zachowaniu inwestorów na światowych rynkach, mikroskopijny rozmiar cypryjskiej gospodarki na obecnym etapie sprawia, że obawy o długoterminowe konsekwencje dla strefy euro, nie nabierają jeszcze przesadnych rozmiarów. Wprawdzie większość europejskich indeksów we wtorek po południu drugi dzień z rzędu traciła na wartości, ale skala spadków tylko na giełdzie w Atenach przekraczała 2 proc. Około godzinę przed zakończeniem handlu w Warszawie WIG20 spadał o 1,2 proc., niemiecki DAX i francuski CAC40 traciły po ok. 0,7 proc., a brytyjski FT-SE i amerykański S&P500 poruszały się wokół poziomów zamknięcia z poprzedniej sesji.

fot. mat. prasowe

Wibor i Libor, Notowania Surowców

Tabela obrazująca Wibor i Libor oraz notowania surowców


Gdyby inwestorzy mieli zwracać uwagę wyłącznie na najświeższe publikacje makroekonomiczne i przymknąć oko na problemy Cypru, nie brakowałoby powodów do optymizmu. W Stanach Zjednoczonych rynek nieruchomości nie wykazuje oznak powrotu do przeciętnego tempa ożywienia. W lutym pozytywnie zaskoczyła zarówno liczba wydanych nowych pozwoleń na budowy (wzrost o 33,8 proc. w stosunku do poziomu sprzed roku), jak i liczba rozpoczętych budów (wzrost o 27,7 proc. r/r). Na Starym Kontynencie nastroje inwestorów instytucjonalnych i analityków w odniesieniu do Niemieckiej gospodarki, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy pozytywnie zaskakiwały, tym razem utrzymały się na wysokim poziomie 48,5 pkt. (poprzednio 48,2 pkt.), a dodatkowo wzrósł odsetek ekspertów dobrze oceniających bieżącą koniunkturę w największej gospodarce strefy euro (13,6 pkt. z 5,2 pkt.).

Dane z Polskiego rynku o produkcji przemysłowej nie wpisały się w ten trend. Spadek o 2,1 proc. r/r (po uwzględnieniu różnicy liczby dni roboczych o 2,4 proc.) był wynikiem nieco niższym od konsensusu prognoz ekonomistów, którzy prognozowali spadek produkcji o 1,7 proc. r/r. Spośród 34 proc. analizowanych branż w połowie odnotowano wzrost (najsilniejszy w kategorii „pozostały sprzęt transportowy”), a w połowie spadek (najgorzej wypadła produkcja maszyn, urządzeń, komputerów i elektroniki, które były o ok. 13 proc. niższe niż przed rokiem). Na rynku walutowym inwestorzy pozbywali się złotego przede wszystkim względem amerykańskiego dolara, który po południu był najdroższy od końca listopada.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: