eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kobiece zarządzanie finansami

Kobiece zarządzanie finansami

2013-03-08 14:02

Przeczytaj także: Kobiety a zarządzanie finansami


Czasem trzeba pożyczyć

Kobiety równie chętnie jak mężczyźni pożyczają pieniądze, stanowiąc prawie połowę klientów pożyczek gotówkowych (48%). Jednorazowo pożyczają jednak o kilkanaście procent mniej niż mężczyźni. Również blisko połowę wydanych kart kredytowych znajdziemy w damskich portfelach (47%). Choć przeciętny limit kredytowy przyznany paniom jest o jedną czwartą niższy niż w przypadku panów, kobiety i mężczyźni w równym stopniu korzystają z możliwości częściowej spłaty zadłużenia w danym miesiącu.

Milionerki dbają o siebie

Po stronie wydatków kobiety i mężczyźni prezentują odmienne zachowania. Wśród najzamożniejszych kobiet największą część wydatków stanowią ubrania, dodatki oraz buty - aż 34%. Panie wydają na ten cel ponad dwukrotnie więcej niż równie zamożni mężczyźni. Milionerki dwukrotnie więcej wydają również na zakupy w supermarketach i sklepach spożywczych (12% vs 6%) i ponad trzykrotnie więcej na kosmetyki (7 vs 2%). Dwukrotnie rzadziej niż zamożni mężczyźni ponoszą za to wydatki związane z podróżami (10% vs 19%), obsługą samochodu (5% vs 11%) i wyposażeniem wnętrz. Wydatki mężczyzn z grupy milionerów w restauracjach są cały czas kilkukrotnie wyższe niż kobiet (6% vs 2%) - wygląda na to, że upływ czasu konserwuje zwyczaj płacenia tego typu rachunków przez panów.

fot. mat. prasowe

Struktura wydatków dokonywanych przez klientów Banku Millennium w 2012 r. posiadających aktywa 1mln+

Po stronie wydatków kobiety i mężczyźni prezentują odmienne zachowania. Wśród najzamożniejszych kobiet największą część wydatków stanowią ubrania, dodatki oraz buty - aż 34%.


Mimo, że ilość transakcji płatniczych wśród kobiet i mężczyzn jest porównywalna, milionerki wydają za granicą czterokrotnie mniej niż mężczyźni milionerzy.

Królowe supermarketów

Kobiety o niższych dochodach używają plastikowego pieniądza odmiennie. Ponad jedna trzecią ich wydatków stanowią zakupy w supermarketach i sklepach spożywczych. W drugiej kolejności, podobnie jak milionerki, panie wydają zarobione pieniądze na dbanie o siebie. Aż sześciokrotnie więcej niż mężczyźni wydają na kosmetyki (6% vs 1%), blisko trzykrotnie więcej na ubrania, buty i dodatki (18% vs 7%) i dwukrotnie więcej na usługi medyczne, okulary i leki (6% vs 3%). Domeną panów nadal pozostają wydatki samochodowe – 28% vs 11% oraz te związane z wyposażeniem mieszkań i domów.

fot. mat. prasowe

Struktura płatności dokonywanych kartami płatniczymi przez klientki i klientów detalicznych BM

Kobiety o niższych dochodach używają plastikowego pieniądza odmiennie. Ponad jedna trzecią ich wydatków stanowią zakupy w supermarketach i sklepach spożywczych.


Panie versus Panie

Porównując wydatki kobiet zamożnych i tych o niższych dochodach, największe różnice można zauważyć w wydatkach na ubrania, dodatki i buty oraz na zakupy w supermarketach i sklepach spożywczych. Relacje wydatków są tu niemal odwrotne. Istotne różnice widać też w stosunku do zaspokajania potrzeb z wyższej półki. W budżecie zamożnych kobiet istotną pozycję w wydatkach stanowią podróże – 10% i biżuteria – 4%. Wśród kobiet o niższych dochodach jest to odpowiednio 4 i 1%.

fot. mat. prasowe

Struktura płatności kartami płatniczymi przez klientki zamożne i detaliczne

Porównując wydatki kobiet zamożnych i tych o niższych dochodach, największe różnice można zauważyć w wydatkach na ubrania, dodatki i buty oraz na zakupy w supermarketach i sklepach spożywczych.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: