eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Eurodolar – kolejne wsparcie przełamane

Eurodolar – kolejne wsparcie przełamane

2013-03-04 12:10

Eurodolar – kolejne wsparcie przełamane

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem wyników wyborów Parlamentarnych we Włoszech, które zachwiały rynkami na początku tygodnia oraz dwoma wystąpieniami szefa FED Bena Bernanke przed Komisją Bankową i Komisją ds. Usług Finansowych. Brak wyraźnego rozstrzygnięcia we Włoszech i towarzysząca temu wizja mozolnego forsowania reform bez poparcia Senatu, osłabiły kwotowania wspólnej europejskiej waluty oraz osłabiły światowe giełdy. O ile amerykańskie giełdy odrobiły już straty z początku ubiegłego tygodnia, to kurs EUR/USD, dalej podąża na północ.

Przeczytaj także: Budżet USA: od dziś cięcia wydatków

Na kwotowania Dolara Amerykańskiego wpływ z kolei miało drugie wystąpienie Bena Bernanke, który bronił przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów prowadzonego programu luzowania ilościowego. Szef FED zapewniał, że program będzie kontynuowany do czasu polepszenia sytuacji na amerykańskim rynku pracy, bez względu na ostatnie zapiski z posiedzenia FED. Ostatni protokół zawierał propozycje odnoszące się do przyszłości QE3, m.in. opcje zmniejszenia lub całkowitego wygaszenia programu przed czasem.

W piątek poznaliśmy mało optymistyczne dane z europejskiego rynku pracy. Bezrobocie na poziomie 11.9%, to najwyższy wynik w historii strefy euro. Notowania EUR/USD pogrążyły finalne odczyty wskaźników PMI dla przemysłu w lutym, potwierdzające lepszą koniunkturę za oceanem w porównaniu z gospodarkami starego kontynentu. PMI dla Strefy Euro wyniósł 47.9 pkt, bez zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem. Indeks PMI dla Stanów Zjednoczonych osiągnął poziom 54.3, wobec oczekiwanych 55.2 pkt., lepszy okazał się odczyt wskaźnika ISM, który w lutym wyniósł 54.2 pkt., wobec oczekiwanych 52.7 pkt. To najwyższy wynik od czerwca 2011 r. Lepszy od oczekiwań okazał się także lutowy poziom Indeksu Uniwersytetu Michigan, który wzrósł do 77.6 pkt., podczas gdy konsensus rynkowy, zakładał 76.3 pkt.

W bieżącym tygodniu na uwagę inwestorów zasługują komunikaty po posiedzeniach Banków Centralnych: Australii (wtorek), Czech i Polski (środa), Wielkiej Brytanii i Strefy Euro (czwartek). Najbardziej istotne dla waluty krajowej będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w środę. Rynek jest podzielony co do tego, czy RPP zdecyduje się na kolejną obniżkę już teraz, czy poczeka z tym krokiem do kwietnia. Z kolei dla wspólnej waluty europejskiej kluczowy będzie czwartek i posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Ekonomiści prognozują, że w związku z politycznym kryzysem po wyborach we Włoszech, wzrasta szansa na rozpoczęcie przez ECB programu skupu obligacji Hiszpanii i Włoch. Celem takiego działania byłoby obniżenie rentowności tych instrumentów. Warto dlatego śledzić wystąpienie Mario Draghiego, po czwartkowym posiedzeniu ECB.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


W ujęciu analizy technicznej kurs EUR/USD, zdołał przebić strefę wsparcia wyznaczoną przez 61.8 proc. zniesienie Fibo, fali wzrostowej z przełomu 2012 i 2013 r. i odbił się od dolnego ograniczenia kanału uformowanego na wykresie w lutym. Kurs testuje dzisiaj psychologiczny poziom 1.30, pokrywający się z dołkiem z początku stycznia tego roku. Trwałe przebicie tego poziomu może sprowadzić w średnim terminie kurs do poziomu 1.282, gdzie przebiega pierwsze mocniejsze wsparcie.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Słaba Europa zagrożeniem dla funta

fot. mat. prasowe

GBP/AUD, interwał dzienny

GBP/AUD, interwał dzienny


Sentyment rynkowy do walut zarówno „starego kontynentu” jak i „nowego świata” zmienił się na niekorzystnie w wyniku rosnącej niepewności politycznej związanej z wynikami wyborów parlamentarnych we Włoszech oraz zakończonych fiaskiem negocjacji ws. cięć budżetowych w USA. O ile efekt „sekwestracji” został częściowo złagodzony poprzez akomodacyjną politykę FED’u to poddana w wątpliwość szansa stworzenia silnego, zorientowanego na reformy rządu we Włoszech doprowadziła do sytuacji w której analitycy spodziewają się zwiększenia rentowności obligacji Włoch, oraz „zarażenia” tym sentymentem innych gospodarek krajów peryferyjnych. W efekcie rewidowane w dół są prognozy zmiany PKB w strefie euro.

Abstrahując od sytuacji politycznej, Stany zostały szczęśliwym beneficjentem korzystnych danych ekonomicznych. W szczególności wskaźniki takie jak nastroje konsumenckie, czy dane związane z sektorem nieruchomości pozwalając wyzbyć się obaw, iż wprowadzona na początku roku podwyżka podatków zdusi popyt wewnętrzy pogłębiając spowolnienie gospodarcze. Stoi to w kontraście z danymi z Europy, w szczególności z Wielkiej Brytanii, gdzie indeks PMI wskazuje na osuwanie się gospodarki w recesję. Na tle Europy korzystnie prezentowały się w zeszłym tygodniu Chiny i państwa oceanu indyjskiego.

Biorąc pod uwagę wspomniane ryzyko polityczne oraz pesymistyczny wydźwięk danych ekonomicznych napływających z Wielkiej Brytanii rozważyć należy sprzedanie „ekspozycji na zmienność” w zamian za lepiej rokujące waluty azjatyckie, bądź waluty gospodarek z Azją silnie związanych. Dobrym pomysłem wydaje się krótka pozycja w GBP/AUD.

USD/CHF wybił się z kanału spadkowego

fot. mat. prasowe

USD/CHF, interwał dzienny

USD/CHF, interwał dzienny


Coraz ciekawiej wygląda sytuacja na parze dolara amerykańskiego do franka szwajcarskiego. Zgodnie z przewidywaniami z Analizy Porannej FX z początków zeszłego tygodnia nastąpiło wybicie przez górne ograniczenie kanału spadkowego. Powstaje naturalne pytanie, czy zaobserwowane odwrócenie trendu utrzyma się w nadchodzących dniach.
Patrząc od strony czysto technicznej w celu kontynuacji trendu zwyżkowego kurs USD/CHF musi sforsować zarówno opór sugerowany przez poziom Fibo 50.0 jak i opór wyznaczony przez maksimum z dnia 13-11-2012 roku.

Współczynnik RSI plasuje się obecnie na poziomie 71, co, gdyby kierować się tylko i wyłącznie książkową wykładnią, jest silnym sygnałem świadczącym o wykupieniu rynku. W kontekście obserwowanego na przestrzeni ostatniego miesiąca silnego trendu zwyżkowego oraz braku zauważalnej dywergencji współczynnika RSI względem kursu należy przyjąć ten wniosek z lekką dozą sceptycyzmu. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o utrzymanie aprecjacji franka szwajcarskiego względem dolara amerykańskiego należałoby spojrzeć w stronę analizy fundamentalnej.

Z danych fundamentalnych mających istotny wpływ na kurs dolara amerykańskiego publikowanych w bieżącym tygodniu należy wymienić jutrzejszy raport ISM dla usług za luty, środowy odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, bilans handlowy raz wyniki testów warunków skrajnych dla amerykańskiego sektora bankowego publikowane w czwartek, czy piątkowe dane o poziomie bezrobocia. Od strony franka szwajcarskiego należy zwrócić uwagę na czwartkowy odczyt poziomu rezerw walutowych, przemówienie przewodniczącego SNB jak i piątkowe dane o inflacji konsumenckiej.

Ostatnie wydarzenia
  • Szwajcaria: w ogólnokrajowym referendum przyjęto propozycję ustawy ograniczającej wynagrodzenia kadry kierowniczej.
  • Australia: Nowe dane oddane do użytku poniżej oczekiwań -2.4%, wobec prognozy 2.9% (m/m), poprzednio -1.7, po korekcie z -4.4%.

Kalendarz na najbliższe godziny
EUR Spotkanie ministrów finansów strefy euro
EUR 09:00 Liczba nowych bezrobotnych w Hiszpanii za luty, prognoza 77.5 tys (m/m), poprzednio 132.1 tys (m/m).
EUR 10:30 Indeks Sentix za marzec prognoza -5.1, poprzednio -3.9
EUR 11:00 Inflacja producencka za styczeń, prognoza 1.9% (r/r), poprzednio 2.2%.
USA 14:00 Wystąpienie publiczne Janet Yellen, wiceprezesa FED
USA 19:15 Wystąpienie publiczne Jerome Powell’a, członka zarządu FED
AUD 23:30 Indeks AIG dla usług

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Dominik Murlak, Wojciech Stokowiec / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: