eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Produkty strukturyzowane 2012

Produkty strukturyzowane 2012

2013-01-30 09:39

Przeczytaj także: Produkty strukturyzowane zyskują zaufanie


Najgorzej, to już tradycja, zaprezentowały się inwestycje oparte na strategiach syntetycznych, czyli indeksach, które mają możliwość realokacji kapitału w zależności od koniunktury. W teorii ma to generować zyski w każdych warunkach rynkowych, ale w praktyce wypada marnie, bo średnia stopa zwrotu z takich struktur zakończonych w 2012 roku wyniosła 0,14 proc. rocznie, a tylko 28,5 proc. zakończonych inwestycji w ogóle zdołała wygenerować zysk.

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że średnio tylko co druga struktura przynosi zysk. Tym razem odsetek ten spadł jeszcze niżej, bo do 41,2 proc. Średnia stopa zwrotu w skali roku (1,44 proc.) też jest niższa od tej z 2011 roku (2,66 proc.) oraz z lat 2009 i 2010 (około 3,5 proc.). Znacznie spadł też odsetek inwestycji zakończonych wynikiem 10 proc. rocznie lub lepszym. W 2010 roku takich struktur było ponad 17 proc., a w roku 2012 niemal trzykrotnie mniej (6,3 proc.).

fot. mat. prasowe

Średnia stopa zwrotu w skali roku zakończonych w danym roku produktów strukturyzowanych

Średnia stopa zwrotu w skali roku (1,44 proc.) też jest niższa od tej z 2011 roku (2,66 proc.) oraz z lat 2009 i 2010 (około 3,5 proc.)


Jak zwykle nie brakuje dowodów, że żaden z banków nie ma patentu na dobre inwestycje. Chwalony za skuteczność inwestycji w poprzednich latach Bank Pekao może się pochwalić jedynie kilkoma inwestycjami, które przyniosły 8-9 proc. rocznie, a autor najlepszej struktury w historii polskiego rynku Noble Bank (zakończony w marcu 2011 roku Szybki Kurs na Zysk przyniósł zwolnione z podatku ponad 60 proc. w dwa lata) nie osiągnął nawet tyle co Pekao. Z kolei okupujący czołówkę najlepszych inwestycji 2012 roku Deutsche Bank PBC zanotował też najbardziej spektakularną porażkę roku. Jeśli ktoś zainwestował w zaoferowany przez niego Certyfikat Limitowany Worst of

fot. mat. prasowe

Odsetek zakończonych w danym roku produktów strukturyzowanych, które przyniosły zysk w wysokości 10

Spadł też odsetek inwestycji zakończonych wynikiem 10 proc. rocznie lub lepszym. W 2010 roku takich struktur było ponad 17 proc., a w roku 2012 niemal trzykrotnie mniej (6,3 proc.)


Jest szansa, że w najbliższych kwartałach los osób inwestujących w produkty strukturyzowane się odmieni. W III kw. 2011 roku mieliśmy do czynienia ze znacznymi spadkami na GPW. Dwuletnie inwestycje, które rozpoczęły się po tamtym okresie, mogą w drugiej połowie 2013 roku przynieść inwestorom kilka miłych niespodzianek. Gorzej z notowaniami złota, bo tu raczej oczekiwane są dalsze spadki niż wzrosty i może okazać się, że to koniec dobrych wyników struktur opartych na złocie. Choć z drugiej strony surowiec ten nadal jest sporo wyżej niż np. w 2010 roku, co daje szanse na kilka produktów z atrakcyjnymi wynikami.

poprzednia  

1 2

oprac. : Marcin Krasoń / Open Finance Open Finance

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: