eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Złoty i złoto w cieniach klifu

Złoty i złoto w cieniach klifu

2012-11-28 21:35

Złoty i złoto w cieniach klifu

Indeksy Giełdowe i Fixing NBP © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pomimo dobrych sygnałów z Europy, jak i z USA dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem korekty trwających od ponad dwóch tygodni wzrostów.

Przeczytaj także: Sporo emocji na GPW

WIG20 otworzył się poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia i przy zmienności nie przekraczającej 10 pkt. przez resztę dnia powoli wędrował w dół. Brak entuzjazmu inwestorów, pomimo względnie dobrych informacji napływających od początku tygodnia, jest głównie efektem obaw o tzw. „Fiscal Cliff”.

Kumulacja kończących się programów stymulacyjnych i wygasających ulg podatkowych, przypadających w USA na początek 2013 roku, może zaszkodzić wątłemu ożywieniu gospodarczemu w tym kraju i zwiększyć prawdopodobieństwo recesji. Próba przedłużenia ulg i utrzymania wydatków rządowych na obecnym poziomie, wymagałaby z kolei podniesienia po raz kolejny maksymalnego pułapu długu, na co administracja Obamy nie ma zgody w Kongresie. Wszystko zapowiada, że rynki czeka powtórka z huśtawki nastrojów jaka miała miejsce na przełomie lipca i sierpnia 2011 roku, kiedy to starcia o pułap długu doprowadziły do obniżenia amerykańskiego ratingu kredytowego. Konsekwencją była najgłębsza przecena rynku od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku.

fot. mat. prasowe

Indeksy Giełdowe i Fixing NBP

Tabela obrazująca wartości największych europejskich indeksów oraz fixing Narodowego Banku Polskiego.


Jak zawsze, pierwszą ofiarą korekty był złoty. Po trwającej blisko dwa tygodnie fali aprecjacji, polska waluta zaczęła się przeceniać i od wczoraj osłabiła się względem dolara o blisko 3 grosze (do 3,19 PLN). Na dalsze umacnianie się amerykańskiej waluty wskazuje także gwałtowna przecena złota (blisko 40 USD w przeciągu kilku godzin), którego wartość charakteryzuje się silną, ujemną korelacją z wartością dolara. Rósł także kurs innych głównych walut. Frank szwajcarski umocnił się do 3,41 PLN a euro 4,11 PLN.

fot. mat. prasowe

Wibor i Libor, Notowania Surowców

Tabela obrazująca Wibor i Libor oraz notowania najważniejszych surowców.


Dzisiejszy dzień jest istotny pod względem napływających zza oceanu danych. O godzinie 13 opublikowano wskaźnik zmiany ilości wniosków o kredyt hipoteczny. Odczyt o wartości -0,9% w stosunku do poprzedniego tygodnia miał neutralny wpływ na rynki. Niestety ilość sprzedaży nowych domów była dużo niższa od prognoz (368 tys. wobec oczekiwanych 390 tys.) i rzuca cień na odbicie na amerykańskim rynku nieruchomości.

Inwestorzy zaangażowani na rynku towarowym, czekają zapewne z niecierpliwością na publikację ilości zapasów ropy crude. Rynek nie spodziewa dobrych informacji, gdyż od samego początku notowań cena ropy spadała i o ile ilość zapasów nie zaskoczy spekulantów, możemy w najbliższym czasie testować wsparcie na poziomie 84 USD za baryłkę.

Najistotniejszą publikacją będzie jednak tzw. „Beżowa Księga”, czyli zbiorczy raport o stanie amerykańskiej gospodarki sporządzany przez FED. Jest ona jednym z głównych źródeł danych, na podstawie których podejmowane są decyzje podczas posiedzeń FOMC i jej treść może wskazywać na dalszy kierunek polityki monetarnej w USA.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: