eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ferie za granicą: waluta z kantoru czy karta?

Ferie za granicą: waluta z kantoru czy karta?

2012-11-19 10:17

Przeczytaj także: Zagraniczne wakacje: waluty z kantoru czy karta?


Jeszcze korzystniejsze przeliczniki proponują kantory internetowe. Ich działanie opiera się jednak przede wszystkim na zaufaniu – na konto takiej instytucji trzeba przelać sprzedawaną walutę, by po pewnym czasie otrzymać od niej przelew w innej walucie. Na razie to zaufanie nie jest nadużywane, a żaden z biznesów wymieniających waluty online nie okazał się spektakularnym oszustwem. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że wśród wielu uczciwych przedsiębiorców z tej branży nie pojawi się jeden nieuczciwy. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi internetowej wymiany walut świadczonej przez biuro maklerskie albo bank, jednak tego typu oferty można policzyć na palcach jednej ręki.

Aby skorzystać z możliwości wymiany walut online, należy oprócz konta w złotych posiadać też walutowe. Takich ofert jest mnóstwo, jednak niewiele banków wydaje do takich rachunków karty płatnicze. Jednak to właśnie korzystanie z takiej karty może się okazać najbardziej efektywnym sposobem płacenia w strefie euro.

Kurs nie powinien się gwałtownie zmieniać

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną wymianę walut – w sposób tradycyjny lub przez Internet – możemy też zdecydować o terminie dokonania transakcji. To od niego będzie zależał kurs wymiany walut, a więc także ostateczny koszt transakcji. Zdaniem analityków w najbliższych miesiącach raczej nie powinno dość do większych zawirowań na parze walutowej EUR/PLN. Z kolei wyceny kontraktów terminowych na euro wygasających do marca 2013 r. można odczytywać jako zapowiedź kursu euro wahającego się w stosunkowo wąskim przedziale 4,19-4,23 zł. Oznaczałoby to minimalne osłabienie polskiej waluty, a więc też zachętę, by dokonać zakupu euro z wyprzedzeniem.

Za opóźnieniem zakupu przemawia natomiast różnica poziomu stóp procentowych w Polsce i strefie euro, a co a tym idzie – różnica oprocentowania depozytów w krajowej i w europejskiej walucie. Na trzymiesięcznej lokacie w złotych wciąż można zarobić ponad 6% w skali roku (w grupie banków, które płacą najwięcej za depozyty w złotych, znajdują się m.in. FM Bank, Getin Noble Bank, Idea Bank, NeoBank i Santander Consumer Bank), tymczasem depozyt w euro przyniesie mniej niż 2% w skali roku.

W mniejszych porcjach, bez ryzyka

Próba odgadnięcia, który moment okaże się najkorzystniejszy do zakupu euro, zawsze może zakończyć się niepowodzeniem. By uniknąć strat tym spowodowanych, można zdecydować się na inną strategię – uśrednienie ceny zakupu. Gdy potrzebną kwotę w euro kupi się w trzech transakcjach, odległych od siebie np. o miesiąc, każda zostanie zrealizowana po innym kursie. W konsekwencji osobie planującej zagraniczny wyjazd nie uda się wstrzelić z całym zakupem w lokalny dołek, ale nie grozi tez pechowe trafienie w lokalną górkę. Kwota potrzebna na zimowy wyjazd zostanie kupiona po przeciętnie atrakcyjnym, akceptowalnym kursie. Właśnie to rozwiązanie jest najbardziej polecane osobom, dla których ograniczenie ryzyka jest ważniejsze niż maksymalizacja oszczędności. Ta sama zasad dotyczy nie tylko kupowania walut, ale także akcji czy jednostek funduszy inwestycyjnych.

Piotr Ceregra,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: