eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ubezpieczenia: na co się skarżymy?

Ubezpieczenia: na co się skarżymy?

2012-11-11 23:34

Ubezpieczenia: na co się skarżymy?

Najwięcej skarg dotyczyło ubezpieczeń komunikacyjnych © Monkey Business - Fotolia.com

Przez pierwsze trzy kwartały roku 2012 Polacy aż ponad 11 tysięcy razy skarżyli się na ubezpieczycieli - wynika z raportu Rzecznika Ubezpieczonych. Najczęściej skarżymy się na ubezpieczenia komunikacyjne, głównie OC kierowców. Wiele skarg wpływa również w związku ze sporami dotyczącymi ubezpieczeń na życie. Wśród firm ubezpieczeniowych na które najczęściej narzekamy, znajdują się między innymi Link4, MTU czy Generali.

Przeczytaj także: Podwójne ubezpieczenie nie zawsze korzystne

W ciągu trzech kwartałów bieżącego roku do Rzecznika Ubezpieczonych wpłynęło 11 tys. 145 pisemnych skarg - bezpośrednio od osób ubezpieczonych, ubezpieczających, uposażonych i uprawnionych z umowy ubezpieczenia, ale też za pośrednictwem pełnomocników i innych podmiotów.

Najwięcej (53,5%) skarg dotyczyło ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym spraw związanych z obowiązkowym ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (31,9%) oraz problemów z autocasco (8,8%). Kolejne miejsce zajmowały skargi dotyczące ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów, odmowy uznania w całości lub w części zasadności zgłaszanych roszczeń odszkodowawczych.

Znacznie rzadziej skarżymy się na problemy związane z ubezpieczaniami na życie. Zastrzeżenia ich dotyczące stanowiły zaledwie 15% wszystkich skarg z zakresu ubezpieczeń. Spory dotyczyły wysokości odszkodowania, w tym zaniżenia procentu uszczerbku na zdrowiu, jak też zbyt niskiej kwoty przyznanego świadczenia. Pozostałe zarzuty podnoszone pod adresem zakładów ubezpieczeń dot. m.in. odmowy uznania roszczenia przez zakład ubezpieczeń, gdy zdarzenie ubezpieczeniowe nie mieściło się w granicach ochrony gwarantowanej umową (np. nie wystąpił nieszczęśliwy wypadek wg definicji ubezpieczyciela) lub z powodu zatajenia lub podania przez ubezpieczonego nieprawdziwych bądź niepełnych informacji o stanie jego zdrowia przed zawarciem umowy ubezpieczenia.

fot. Monkey Business - Fotolia.com

Najwięcej skarg dotyczyło ubezpieczeń komunikacyjnych

Problemy dotyczą przede wszystkim z spraw związanych obowiązkowym ubezpieczeniem OC oraz autocasco.


W przypadku ubezpieczeń mienia na wypadek kradzieży z włamaniem, od ognia i innych zdarzeń losowych skarżymy się na nieprawidłowości w działaniach zakładów ubezpieczeń w sprawie likwidacji szkód spowodowanych powodzią, silnym wiatrem oraz intensywnymi opadami atmosferycznymi. Wysoka pozycja w zakresie liczebności skarg dotyczyła także szkód powstałych w okresie zimowym.

W relacji do udziałów w ogólnym rynku ubezpieczeń majątkowych (oraz niektórych osobowych) najrzadziej skarżymy się na takie większe towarzystwa ubezpieczeniowe jak Allianz, Warta, Compensa, PZU oraz Ergo Hestia. Relatywnie najwięcej skarg spływa na działania Link 4, MTU, Generali, TUW czy Avivy. W zakresie ubezpieczeń na życie, najczęściej wpływają skargi na PZU Życie, Generali Życie czy TU na Życie Europa.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: