eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zakupy online: bezpieczeństwo transakcji

Zakupy online: bezpieczeństwo transakcji

2012-11-09 00:10

Przeczytaj także: Serwisy internetowe: zasady bezpieczeństwa


Kartą bez obaw

Jeśli środków na koncie nie mamy, ale zakupy przez Internet zrobić chcemy, wówczas na ratunek przychodzi karta kredytowa. Tę formę płatności honorują w zasadzie wszystkie e-sklepy. W formularzu wystarczy podać numer karty, imię i nazwisko oraz kod zabezpieczający (znajduje się on na rewersie karty – trzy ostatnie cyfry na pasku podpisu). Należy jednak zachować szczególną ostrożność, by dane naszej karty – a w konsekwencji zgromadzone na niej środki – nie wpadły w niepowołane ręce. Dlatego należy zawsze zwracać uwagę, czy strona za pomocą, której, chcemy dokonać płatności jest połączona z Internetem w trybie szyfrowanego dostępu (tzw. protokół https). Można to łatwo rozpoznać po ikonie kłódki widocznej w pasku adresu na samej górze strony.

Aby zabezpieczyć się przed niepowołanym wykorzystaniem naszej karty w Internecie musimy bezwzględnie pamiętać, że ani pracownik banku, ani sklepu internetowego czy nawet platformy transakcyjnej nie ma prawa żądać podania hasła do systemu bankowego czy kodu zabezpieczającego kartę płatniczą.

„W Polsce dostępne są systemy płatnicze - m.in. Dotpay, Platnosci.pl, Platnosci24.com, Przelewy24, eCard czy PayPal – które niejako przejmują od sklepów kwestię płatności. Oznacza to, że właściciel czy pracownik sklepu, w którym dokonujemy zakupów nie może żądać od nas podania szczegółowych danych dotyczących naszych kart czy kont bankowych.” – wyjaśnia Adam Pawłowicz z Aspiro.

„Kumpel od płacenia” i sprzymierzeńcy w banku

Przykładowym systemem, który pozwala na dokonywanie bezpiecznych płatności internetowych w Polsce i na świecie jest PayPal. Założenie w nim konta jest bezpłatne, dokonywanie płatności również. Zakładając konto w PayPal możemy zapisać nasz numer karty kredytowej lub doładowywać je pieniędzmi z własnego rachunku bankowego. Płacąc w internecie kartą kredytową – niezależnie czy wpisując jej numer w formularzu sklepowym, czy za pośrednictwem systemu PayPal – jeszcze przez pół roku po dokonaniu zakupu mamy możliwość skorzystania z tzw. usługi chargeback, czyli żądania zwrotu środków. Wystarczy, że złożymy stosowne wyjaśnienie w banku, uzasadniające konieczność zwrotu wpłaconej kwoty.

„Naszym sprzymierzeńcem w walce z oszustwami internetowymi są także banki. Każdy z banków posiada różnorodne sposoby zabezpieczania kart płatniczych wykorzystywanych w internecie. Są wśród nich potwierdzenia operacji za pomocą haseł jednorazowych, specjalnego tokena lub kodu SMS, a także dzienne limity liczby i wysokości transakcji realizowanych przez internet.” – dodaje Adam Pawłowicz z Aspiro.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: