eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Pogorszenia nastrojów na światowych rynkach finansowych

Pogorszenia nastrojów na światowych rynkach finansowych

2012-10-11 13:10

Pogorszenia nastrojów na światowych rynkach finansowych

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Środowa sesja przyniosła lekkie schłodzenie klimatu inwestycyjnego. Na pogorszenie nastrojów rynkowych wpłynęła obniżka ratingu Hiszpanii przez S&P o dwa poziomy do "BBB minus"z perspektywą negatywną.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Wprawdzie nie jest to jeszcze poziom śmieciowy, jednak trudna sytuacja gospodarcza w Hiszpanii i wysokie rentowności hiszpańskiego długu budzą niepokój inwestorów w sytuacji kiedy kraj ten może, ale wciąż zwleka ze złożeniem oficjalnej prośby o wsparcie. Agencja ratingowa z kolei argumentowała swoją decyzje pogłębiającą się recesją w kraju i złym stanem finansów publicznych. Wkrótce inwestorzy mogą stracić cierpliwość, co przełoży się na silny wzrost awersji do ryzyka.

W dniu wczorajszym poznaliśmy również raport na temat stanu amerykańskiej gospodarki. Zapiski Beżowej Księgi potwierdziły umiarkowane tempo wzrostu gospodarki USA w większości regionów, gdzie sprzedaż detaliczna a także aktywność w sektorze przemysłowym nieco wzrosła. W raporcie zwrócono uwagę na słabość niektórych okręgów USA oraz wciąż trudną sytuację na rynku pracy, gdzie mniejsze zatrudnienie wynika z niepewności związanej z polityką fiskalną USA, a także kryzysem zadłużeniowym w Europie. Właśnie w celu poprawy kondycji rynku pracy Fed zdecydował się na uruchomienie programu QE3. Na uwagę zasługuje natomiast poprawa na rynku nieruchomości. Raport ten został przyjęty neutralnie przez rynki.

Na rynku walutowym euro zareagowało negatywnie na obniżkę ratingu Hiszpanii przez S&P, jednak teraz wspólna waluta znów zyskuje na wartości. Para EUR/USD wybroniła średnioterminowa linię trendu wzrostowego, co z technicznego punktu widzenie jest impulsem do powrotu do wzrostów.

Potwierdzeniem tego scenariusza będzie przełamanie okolic 1,2910. Należy jednak pamiętać o tym, że presja na osłabienie się euro może pojawić się znów w wyniku napływu niepokojących informacji dotyczących rozwoju wydarzeń w Hiszpanii czy Grecji. Na uwagę dzisiaj zasługuje również waluta australijska, która zyskuje na wartości pomimo mieszanych danych, jakie napłynęły z australijskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia wzrosła we wrześniu do 5,4% z 5,1% przy jednoczesnym wzroście zatrudnienia. Para AUD/USD wybroniła istotne wsparcie na wykresie dziennym, a techniczny obraz rynku wskazuje na odreagowanie w okolice 1,0320, gdzie znajduje się najbliższy opór.

Z ważniejszych danych dzisiaj poznamy bilans handlowy USA oraz liczbę nowo zarejestrowanych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu. Uwaga rynku powinna się skupić dzisiaj przede wszystkim na zaplanowanych spotkaniach i przemówieniach. W Brukseli spotkają się Van Rompuy, Barroso i Monti, natomiast wieczorem będzie przemawiał Plosser z Fed.

Najważniejsze wiadomości

  • AU: Stopa bezrobocia wzrosła we wrześniu do 5,4% z 5,1%.
  • US: Zapasy hurtowników wzrosły w sierpniu o 0,5% w ujęciu miesięcznym, zgodnie z oczekiwaniami.
  • FR: Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 1,5% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego spadku o 0,2%.
  • Włochy: Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 1,7% w ujęciu miesięcznym oraz spadła o 5,2% w skali roku.
  • Hiszpania: S&P obniżył rating Hiszpanii o dwa poziomy do 'BBB minus' z perspektywą negatywną.
  • PL: Według Bratkowskiego łączna skala cięcia stóp do końca I kwartalu 2013 roku powinna wynieść 1-1,25%.
  • PL: Zdaniem Bratkowskiego w IV kwartale PKB wzrośnie o około 1%.
  • US: Z Beżowej Księgi Fed wynika, że gospodarka USA wciąż rozwija się w umiarkowanym tempie, choć istnieją regiony kraju, gdzie widać oznaki słabości.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: