eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dane z rynku pracy w centrum uwagi

Dane z rynku pracy w centrum uwagi

2012-10-05 12:08

Dane z rynku pracy w centrum uwagi

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Czwartkowa konferencja szefa ECB oraz protokół z wrześniowego posiedzenia FED nie przyczyniły się do istotnego zwiększenia zmienności. Mario Draghi powiedział, że ECB jest gotowy do działania, jednak pałeczka leży teraz po stronie polityków.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Bank bowiem będzie kupował tylko obligacje państw strefy euro, które oficjalnie wystąpią z wnioskiem o pomoc finansową. Darghi przyznał, że zapowiedź programu skupu obligacji peryferyjnych państw strefy euro zmniejszyła napięcia w regionie, lecz jednocześnie zaznaczył, że wzrost gospodarczy pozostaje słaby. Nie było jednak sygnału do dalszego cięcia stopy referencyjnej, co pozytywnie wpłynęło na notowania wspólnej waluty. Z kolei Fed nie dał jasnej wskazówki co do możliwości zwiększenia programu QE3.

Poinformował jedynie, że program skupu aktywów będzie kontynuowany do czasu, aż nastąpi poprawa sytuacji na rynku pracy. Notatki FOMC koncentrowały się głównie na podaniu przyczyn uruchomienia kolejnej rundy ilościowego luzowania polityki monetarnej. Zdaniem Fed bez dodatkowego wsparcia gospodarka nie wzrastałaby w wystarczającym tempie, by obniżyć bezrobocie. Tym samym rynki nie dostały kolejnego silnego impulsu do kontynuacji wzrostów, w związku z czym o podtrzymaniu pozytywnych nastrojów zadecyduje dzisiejszy raport amerykańskiego Departamentu Pracy. Jeśli dane pozytywnie zaskoczą, to będzie argument do kontynuacji wzrostów na rynkach akcji i podtrzymania apetytu na bardziej ryzykowne aktywa. W przypadku słabszych danych reakcja nie jest już taka jednoznaczna. Analitycy oczekują, że we wrześniu poza rolnictwem przybyło 113tys. nowych miejsc pracy i oczekują wzrostu stopy bezrobocia do poziomu 8,2% z 8,1%.

Bank Japonii nie zaskoczył. Zgodnie z oczekiwania na październikowym posiedzeniu BoJ nie zmienił stóp procentowych, utrzymując główną z nich w przedziale 0-0,1%, a także nie ogłosił dalszego luzowania polityki monetarnej. Bank jednak obniżył swoje szacunki dotyczące kondycji japońskiej gospodarki. Bardziej gołębia retoryka banku rozbudziła nadzieje, że na kolejnym posiedzeniu kiedy to zostaną uaktualnione prognozy makroekonomiczne bank może zdecydować się po raz kolejny w tym roku na zwiększenie swojego programu skupu aktywów.

Najwazniejsze wiadomości

  • US: W sierpniu zamówienia w przemyśle spadły o 5,2% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego spadku o 5,8%.
  • US: Zgodnie z raportem ADP we wrześniu w sektorze prywatnym przybyło 162tys. miejsc pracy wobec wzrostu o 189tys. w sierpniu po korekcie.
  • CA: Indeks Ivey PMI wzrósl we wrześniu do poziomu 68,5pkt. z 65,2pkt.
  • UK: Decyzją Banku Anglii główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,5%. Bank nie zmienił również wartości programu ilościowego łągodzenia polityki pieniężnej.
  • E-Z: ECB nie zmienił stóp procentowych, pozostawiając główną z nich na poziomie 0,75%.
  • US: W ubiegłym tygodniu zarejestrowano 367tys. nowych bezrobotnych.
  • E-Z: Zdaniem Mario Draghiego zapowiedź programu skupu obligacji peryferyjnych państw strefy euro zmniejszyła napięcia w regionie, lecz wzrost gospodarczy pozostaje słaby.
  • E-Z: Szef ECB powiedział, że nadal programy zadłużenia osłabiają gospodarkę strefy euro.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: