eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Utrzymują się obawy o wzrost globalnej gospodarki

Utrzymują się obawy o wzrost globalnej gospodarki

2012-09-25 11:58

Utrzymują się obawy o wzrost globalnej gospodarki

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Podczas poniedziałkowej sesji brakowało pozytywnych informacji, które mogłyby podtrzymać optymizm, jaki gościł na rynkach w ostatnim czasie. Bez ech przeszła informacja, że europejscy decydenci rozważają zwiększenie mocy pożyczkowej Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego do kwoty 2 bln euro, co miałoby być osiągnięte przez zbieranie pieniędzy przez ESM od prywatnych inwestorów.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Klimat inwestycyjny mogły nieco popsuć doniesienia tygodnika Der Spiegel, że grecki deficyt budżetowy może wynieść w 2012 roku około 20 mld euro podczas gdy wcześniej przewidywano 13,5mld euro. Podobno poufny raport Trojki ma uzależniać dalszą pomoc dla Grecji w zależności od przedstawionych propozycji obniżenia deficytu budżetowego.

Do wzrostu awersji do ryzyka przyczyniła się również publikacja indeksu Ifo z Niemiec, który nieoczekiwanie spadł we wrześniu do 101,4pkt. Spadek niemieckiego wskaźnika nastrojów gospodarczych nasilił obawy inwestorów, że największa gospodarka Europy zmierza w kierunku recesji pomimo podjętych przez ECB działań stymulujących gospodarkę. Co więcej utrzymują się obawy o kondycję światowej gospodarki. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zamierza w przyszłym miesiącu obniżyć swoje prognozy globalnego wzrostu przy okazji uaktualniania projekcji gospodarczych dla świata. Euro traciło na wartości na skutek słabego odczytu indeksu Ifo, a także zwiększenia oczekiwań na obniżki stóp procentowych w strefie euro. W dniu dzisiejszym będzie przemawiał Mario Draghi na dorocznym spotkaniu dotyczącym niemieckiego przemysłu. Być może szef ECB odniesie się także do nowego programu OMT wprowadzonego przez ECB. Wczoraj z kolei szef Fed z San Francisco zasugerował możliwość rozszerzenia programu QE3 w przyszłym roku, jeśli zajdzie taka potrzeba . W centrum zainteresowania inwestorów pozostaje odczyt indeksu zaufania amerykańskich konsumentów, a także wskaźnik aktywności w przemyśle Fed z Richmond.

Na rynku krajowym złoty pozostaje dość stabilny po publikacji danych na temat sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia w sierpniu. Dane były gorsze niż zakładał konsensus rynkowy. W sierpniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,1% w ujęciu miesięcznym oraz o 5,8% w skali roku. Stopa bezrobocia z kolei wzrosła do poziomu 12,4% z 12,3% w lipcu. Słabsze dane w zestawieniu z niższą inflacją i spadkiem koniunktury gospodarczej stanowią kolejny argument za obniżką stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu w październiku.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: Indeks nastrojów gospodarczych spadł we wrześniu do 101,4pkt. z 102,3pkt. w sierpniu.
  • US: Liczba nowo zerejestrowanych bezrobotnych w USA spadła w ubiegłym tygodniu do 382tys. z 385tys. Po korekcie tydzień wcześniej.
  • GE: Indeks PMI obrazujący aktywność przemysłu w Niemczech wzrósł we wrześniu do 47,3pkt. z 44,7pkt, a wskaźnik dla sektora usług wzrósł do 50,6pkt. z 48,3pkt.
  • E-Z: Indeks PMI dla przemysłu strefy euro wzrósł we wrześniu do poziomu 46pkt. z 45,1pkt., natomiast wskaźnik dla sektora usług obniżył się do 46pkt. z 47,2pkt.
  • CA: Inflacja CPI wyhamowała w sierpniu do 1,2% z 1,3% rok do roku. W ujęciu miesięcznym inflacja wzrosła o 0,2%.
  • CA: Zapasy hurtowników spadły w lipcu o 0,6% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego spadku o 0,2%.
  • PL: Zdaniem Rostowskiego znaczącą poprawę w strefie euro będziemy mieć w latach 2014-2015.
  • JP: Zdaniem zastępy przewodniczącego banku centralnego BoJ jest gotowy prowadzić śmiałą i elastyczną politykę monetraną, jeśli będzie to konieczne by wesprzeć gospodarkę.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: