eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Fed pójdzie w ślady ECB?

Fed pójdzie w ślady ECB?

2012-09-13 13:07

Fed pójdzie w ślady ECB?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany dzień. Dzisiaj Rezerwa Federalna ogłosi czy zdecyduje się już we wrześniu na uruchomienie trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki monetarnej. Oczekiwania rynku są duże, co wywiera pewną presję na natychmiastowe podjęcie działań przez Federalny Komitet Otwartego Rynku.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Większość analityków wierzy, że Fed pójdzie w ślady ECB i ogłosi nowy program skupu aktywów. Oczekuje się, że w nowej turze łagodzenia polityki monetarnej Fed będzie kupował zarówno obligacje skarbowe, jak i papiery oparte na kredytach hipotecznych. W przypadku, gdy Fed ogłosi QE3 już dzisiaj, optymistyczne nastroje na rynkach pozostaną utrzymane. W przeciwnym wypadku pojawi się silny argument za korektą ostatnich silnych ruchów, nastąpi wzrost awersji do ryzyka, co przełoży się na wyprzedaż bardziej ryzykownych aktywów.

Abstrahując od dzisiejszego posiedzenia FOMC, należy wspomnieć, że Komisja Europejska przedstawiła w dniu wczorajszym projekt unii bankowej, czyli wspólnego nadzoru bankowego dla strefy euro. EBC miałby szerokie uprawnienia do ingerowania w funkcjonowanie systemu bankowego w Eurolandzie już od początku przyszłego roku. Przede wszystkim miałby przyznawać i odbierać licencje bankowe, decydować o przejęciach w sektorze bankowym oraz decydować o poziomie utrzymywanych kapitałów w poszczególnych bankach. Banki w słabej kondycji finansowej byłyby wspierane zasobami funduszu pomocowego ESM. Mając na uwadze banki spoza strefy euro KE zaproponowała, że mogłyby one na zasadzie dobrowolności poddać się wspólnemu nadzorowi. Konkretyzacja wizji unii bankowej wspiera pozytywne nastroje i jest kolejnym ważnym krokiem poczynionym w stronę zadbania o przyszłość strefy euro.

W dniu dzisiejszym w oczekiwaniu na posiedzenie FOMC dobre nastroje będą utrzymywały się, choć sesja może być spokojniejsza. Być może inwestorzy będą woleli poczekać na komunikat FED przed podjęciem kolejnych decyzji inwestycyjnych, bądź częściowo zrealizować zyski. W oczekiwaniu na dane o bezrobociu tygodniowym i inflacji PPI poznaliśmy decyzję RBNZ i SNB odnośnie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami stopy pozostały na niezmienionym poziomie.

Najważniejsze wiadomości


  • UK: Stopa bezrobocia ILO ukształtowała sie w sierpniu na poziomie 8,0%, zgodnie z oczekiwaniami.
  • EZ: Produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła w lipcu o 0,6% w ujęciu miesięcznym oraz spadła o 2,3% w skali roku. Dane okazały się lepsze od prognoz.
  • US: Zapasy amerykańskich hurtowników wzrosły w lipcu o 0,7% w ujęciu miesięcznym, po tym jak miesiąc wcześniej spadły o 0,2%.
  • NZ: Decyzją RBNZ główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 2,5%.
  • GE: Niemiecki TK orzekł, że Niemcy mogą ratyfikować europejski pakt fiskalny i fundusz ESM.
  • Switz: SNB utrzymał docelowy przedział 3miesięcznej stopy LIBOR na poziomie 0,00,25%.
  • Switz: SNB powiedział, że zamierza bronić minimalnego kursu wymiany 1,2 CHF za EUR.
  • PL: Ministerstwo Gospodarki szacuje, że w sierpniu inflacja rok do roku zwolniła do 3,73,8% z 4,0% w lipcu.
Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: