eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki ignorują słabsze dane makroekonomiczne

Rynki ignorują słabsze dane makroekonomiczne

2012-07-20 11:26

Rynki ignorują słabsze dane makroekonomiczne

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Rynki zadają się ignorować słabsze dane makroekonomiczne napływające z gospodarki. Wczorajsze publikacje z USA choć rozczarowały, to jednak nie miały przełożenia na wzrost awersji do bardziej ryzykownych aktywów.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Po pierwsze wzrosła liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych do 386tys. Indeks wskaźników wyprzedzających spadł w czerwcu o 0,3% w ujęciu miesięcznym, więcej niż oczekiwali analitycy, co źle wróży perspektywom amerykańskiej gospodarki. Kolejny negatywny odczyt mieliśmy z rynku nieruchomości, gdzie sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła w poprzednim miesiącu o 5,4% wobec oczekiwanego wzrostu! Co więcej, niepokoi również odczyt indeksu Fed z Filadelfii, który co prawda wzrósł w czerwcu do poziomu -12,9pkt. z -16,6pkt., jednak okazał się gorszy od konsensusu rynkowego kształtującego się na poziomie -7,7pkt.

Nienajlepszy obraz stanu gospodarki w USA nie przeszkodził w kontynuacji wzrostów na rynkach akcji. Na rynku walutowym utrzymywał się popyt na waluty uznawane za bardziej ryzykowne w czasach niepewności. Wydawało się, że droga w rejon 1,2380 na eurodolarze pozostaje otwarta, jednak słowa niemieckiego ministra finansów przyczyniły się do wyprzedaży euro. Wolfgang Schaeuble przestrzegł, że może dojść do rozlania kryzysu w hiszpańskim sektorze bankowym na całą strefę euro. Niepokój o kondycję stanu hiszpańskiej gospodarki wywołała kiepska aukcja obligacji. Tym samym eurodolar powrócił do zakresu wahań 1,2220-1,2320.

Na rynku krajowym utrzymujący się popyt na polskie aktywa sprzyja umocnieniu złotego. Pary złotowe pozostają w trendzie spadkowym, jednak obecność istotnych wsparć może w dniu dzisiejszym przyczynić się do korekty wzrostowej na tych parach. EUR/PLN jak na razie wybronił wsparcie na poziomie 4,1468 w postaci zniesienia 78,6% Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od początku marca tego roku. CHFPLN wyhamował spadki w rejonie 3,45PLN za CHF. Końcówka tygodnia może sprzyjać realizacji zysków.

Najważniejsze wiadomości

  • UK: Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 0,1% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,6%. W skali roku sprzedaż zwiększyła się o 1,6%, również poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 2,4%.
  • US: Liczba nowych inwestycji budowlanych w USA wzrosła w czerwcu o 6,9% licząc miesiąc do miesiąca do 760tys.
  • UK: Sprzedaż detaliczna z wyłączeniem paliw wzrosła w czerwcu o 0,1% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,4%. Rok do roku sprzedaż zwiększyła się o 2,2%.
  • US: Sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła w czerwcu o 5,4% do 4,37mln.
  • US: Indeks Fed z Filadelfii wzrósł w lipcu do -12,9pkt. z -16,6pkt. w czerwcu.
  • US: W ubiegłym tygodniu zarejestrowano 386tys. nowych bezrobotnych. Analitycy prognozowali 365tys.
  • CA: Sprzedaż hurtowników wzrosła w maju o 0,9%, powyżej oczekiwań rynkowych na poziomie 0,2%.
  • US: Indeks wskaźników wyprzedzających spadł w czerwcu o 0,3%.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: