eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestycje w grunty chronią przed inflacją

Inwestycje w grunty chronią przed inflacją

2012-07-12 00:15

Przeczytaj także: Inwestycje w grunty opłacalne?


„Co ważne, bardziej elastyczny stał się także próg dostępności inwestycji. By korzystnie ulokować środki w ziemię, nie trzeba już dysponować kapitałem 500 tys. czy miliona złotych. Wcześniej przeważały inwestycje w grunty wymagające nakładów powyżej 500tys, co umożliwiało zakup działek powyżej 1 ha. Ostatnio notujemy wzrost zainteresowania gruntami także inwestorów chcących przeznaczyć na inwestycję ok. 100- 300 tysięcy złotych. Co więcej, Klienci gotowi są na większą dywersyfikację i zamiast jednej dużej działki kupują kilka mniejszych, ale w różnych lokalizacjach“ – dodaje Łukasz Nowakowski.

Parametry atrakcyjności gruntu pod inwestycję – co należy wziąć pod uwagę

Inwestując w grunty, należy brać pod uwagę:
  • Odległość od centrum każdej aglomeracji miejskiej
  • Sprawne zarządzanie w gminie, obłożenie terenu, MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego)
  • Możliwości przekształcenia terenu
  • Dojazd, planowana rozbudowa infrastruktury (drogi, kanalizacja, wodociągi)
  • Inne inwestycje gminne i prywatne
  • Dostęp do mediów aktualny i zaplanowany
  • Możliwość powstania najmniejszych parcelacji (popularne działki docelowe od 1500 do 3000 m2)
  • Moda i prestiż lokalizacji
  • Bliskość terenów zielonych i odległość od np. od morza czy gór
  • Położenie na terenach uzdrowiskowych
  • Ochrona konserwatorska
  • Zysk i ryzyko inwestycji (dokładna kalkulacja!)

Aby docelowo zrealizować zysk ze sprzedaży gruntu, inwestor powinien z wyprzedzeniem ocenić popyt na swoje aktywo. Najważniejszymi czynnikami decydującymi o zrealizowanej stopie zwrotu są: lokalizacja i wielkość obejmowanego areału. Ogólnopolską tendencją jest zakup gruntu nieprzekraczającego powierzchni 5 ha. Największą popularnością wśród kupujących cieszą się jednak niewielkie działki, w pasie 40-60 km od dużych aglomeracji miejskich. Wysoki popyt na te grunty pochodzi ze strony mieszkańców aglomeracji, które weszły w fazę dezurbanizacji. Optymalną kwotą zakupu gruntu w celach inwestycyjnych jest 250-300 tysięcy złotych, co pozwala na objęcie ok. 1 ha (warto pamiętać o korzyściach podatkowych dla działek przewyższających powierzchnią 1 ha – o czym poniżej). W przypadku objęcia większych areałów, możliwy jest oczywiście jego podział. Taka wielkość działki, zlokalizowanej w pobliżu aglomeracji, powinna zapewnić nam rynek zbytu i ponadprzeciętną stopę zwrotu osiągającą niejednokrotnie dwucyfrowe wartości w skali roku.

Przede wszystkim jednak, rozpoczynając inwestycję w grunty należy pamiętać, aby traktować grunt jako element procesu inwestycyjnego. W celu optymalizacji końcowej stopy zwrotu zakupioną ziemię trzeba odpowiednio przeprowadzić przez inwestycję. Inwestując na obszarach, gdzie takie rozwiązanie jest możliwe, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, jakie jest przeznaczenie gruntu ustalone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, lub jeżeli nie jest on opracowany – w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Należy dokonać dogłębnej analizy gruntu pod kątem wad prawnych i fizycznych. Przed zakupem musimy wiedzieć czy nastąpi zmiana parametrów rozmieszczenia miejskiego i czy także poprzez zakupioną ziemię zostanie poprowadzona nowa droga, obwodnica, co może zwiększyć wartość gruntu.

W przypadku zakupu gruntów rolnych, polskie ustawodawstwo przewiduje możliwość ich podatkowego nieobciążenia. Po pierwsze, przy zakupie gruntu o powierzchni przewyższającej 1 ha, kupujący jest zwolniony z podatku od czynności cywilno-prawnych. Przy jego sprzedaży
z kolei od podatku dochodowego od wzrostu wartości gruntu. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość sprzedaży gruntu przy zerowej stawce podatku VAT. Z zastrzeżeniem, że zwolnienie z VAT dotyczy sprzedaży tylko jednego gruntu w danym roku kalendarzowym. Jak to zostało wykazane, inwestor może czerpać korzyści nie tylko ze wzrostu wartości gruntu, ale także ze zwolnień podatkowych.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: