eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dane PMI źle wróżą globalnej gospodarce

Dane PMI źle wróżą globalnej gospodarce

2012-05-24 12:01

Dane PMI źle wróżą globalnej gospodarce

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Opublikowane dzisiaj w nocy dane na temat indeksu aktywności dla chińskiego przemysłu, a także wstępne dane z Europy na temat wskaźników PMI martwią. Indeksy aktywności z sektora przemysłowego pogłębiły w maju spadki, tym samym oddalając się po raz kolejny od bariery 50pkt.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

oddzielającej spadek od wzrostu aktywności. Indeks PMI z Chin sporządzany przez HSBC/Markit okazał się niższy w porównaniu do kwietnia i wyniósł 48,7 pkt., co potwierdza kontynuację spowolnienia w Państwie Środka. Nieoczekiwanie słabszy okazał się również wskaźnik aktywności dla francuskiego i niemieckiego sektora przemysłowego, który nieoczekiwanie spadł odpowiednio do 44,4pkt. i 45pkt., podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost tych indeksów do 47pkt. Indeks PMI dla przemysłu strefy euro także spadł. Jeśli chodzi o indeksy PMI z sektora usług z Niemiec i Francji, to pozostały one w maju na niezmienionym poziomie, natomiast indeks aktywności dla całej strefy euro spadł. Gorsze dane opublikowane zostały również przez niemiecki instytut ekonomiczny Ifo, który poinformował, że jego indeks nastrojów gospodarczych spadł w maju do 106,9pkt z 109,9pkt. w kwietniu. Publikacje te źle wróżą globalnej gospodarce. W reakcji na dane euro dalej traciło na wartości. Sentyment do wspólnej waluty pozostaje fatalny, a techniczny obraz rynku sprzyja dalszej wyprzedaży EUR.

Unijny szczyt nie uspokoił rynków. Apelowano do Grecji o przeprowadzenie niezbędnych działań oszczędnościowych, które są warunkiem otrzymania kolejnej transzy pomocy finansowej. Zdania na temat euro obligacji były podzielone, a zagorzała ich przeciwniczka Angela Merkel powiedziała, że mają one sens tylko w obliczu znacznie silniejszej unii fiskalnej. Unijni przywódcy myślą na razie o sposobach wsparcia wzrostu gospodarczego i tzw. obligacjach projektowych. W dniu wczorajszym pojawiły się informacje, że specjalna grupa robocza Eurogrupy przesłała dokumenty wzywające poszczególne państwa strefy euro do przygotowania planu awaryjnego na wypadek ewentualnego wyjście Grecji z unii walutowej, co dodatkowo spotęgowało obawy inwestorów o przyszłość Europy.

Z ważniejszych publikacji pozostały dzisiaj jeszcze dane z USA na temat zamówień na dobra trwałego użytku i bezrobocie tygodniowe. W centrum uwagi pozostanie przemówienie szefa ECB. Mario Draghi będzie mówił o spojrzeniu ECB na kryzys, co może być interesujące w odniesieniu do spekulacji o możliwej trzeciej rundzie długoterminowego refinansowania (LTRO).

Najważniejsze wiadomości

  • UK: Sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 2,3% w ujęciu miesięcznym oraz o 1,1% w skali roku.
  • CA: Indeks wskaźników wyprzedzających w kwietniu wzrósł o 0,3% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,4%.
  • CA: Sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 0,4% w ujęciu miesięcznym, natomiast sprzedaż detaliczna bez aut o 0,1% miesiąc do miesiąca.
  • US: Na rynku pierwotnym sprzedano 343tys. domów. Analitycy prognozowali 335tys.
  • Chiny: Indeks PMI z Chin sporządzany przez HSBC/Markit okazał się niższy w porównaniu do kwietnia i wyniósł 48,7 pkt.
  • E-Z: Zdaniem agencji Fitch prawdopodobnieństwo, że trzecia runda LTRO będzie potrzebna pewnym bankom z krajów peryferyjnych strefy euro, wzrasta w związku z obawami o ograniczone możliwości delewarowania.
  • JP: Decyzją Banku Japonii na majowym posiedzeniu główna stopa procentowa została utrzymana na niezmienionym poziomie.
  • E-Z: Oficjele strefy euro zgodzili się, że każdy z krajów członkowskich powinien przygotować indywidualny plan awaryjny na wypadek opuszczenia przez Grecję strefy euro.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: