eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Pogorszenie nastrojów na rynkach światowych

Pogorszenie nastrojów na rynkach światowych

2012-05-04 11:42

Pogorszenie nastrojów na rynkach światowych

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Nastroje na rynkach uległy pogorszeniu po tym jak słabsze niż prognozowano dane z USA dały inwestorom kolejny powód do obaw o to, czy ożywienie w amerykańskiej gospodarce będzie trwałe, natomiast informacje ze strefy euro po raz kolejny rozczarowały i wznowiły obawy przed spowolnieniem gospodarczym w regionie.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Złożyła się na to publikacja słabszych od oczekiwań indeksów PMI z sektora przemysłowego i usług strefy euro i Niemiec oraz wskaźnika ISM dla usług w USA. Ponadto znów niepokoją dane z amerykańskiego rynku pracy. Ze środowego raportu ADP wynika, że w sektorze prywatnym USA przybyło tylko 119tys. miejsc pracy wobec wzrostu o 209tys. etatów w marcu. Co więcej odczyt nowo zarejestrowanych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu był niższy niż zakładał konsensus rynkowy, jednak wskaźnik ten wykazuje tendencję zwyżkową. Z tego względu z dość dużą dozą ostrożności należy podchodzić do optymistycznej prognozy (170tys.) dotyczącej wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w kwietniu. Odczyt wyraźnie niższy od prognoz pozbawi z pewnością złudzeń największych optymistów, co powinno przełożyć się na spadek apetytu do bardziej ryzykownych aktywów. Odczyt w okolicy konsensusu rynkowego powinien mieć dość neutralny wpływ na rynki, natomiast każda wartość powyżej oczekiwań rynkowych będzie pozytywnie odebrana przez inwestorów.

W oczekiwaniu na najważniejszą publikację miesiąca – raport z amerykańskiego rynku pracy dolar amerykański wykazuje lekką tendencję do umocnienia względem głównych walut za wyjątkiem jena, euro traci na wartości, podobnie jak nasza krajowa waluta. Słabsze nastroje to wynik publikacji indeksów PMI z sektora usług z Europy. Wskaźniki te kolejny miesiąc z rzędu utrzymują się poniżej bariery 50 pkt. dla Włoch, Hiszpanii, Francji i całej strefy euro. EUR/USD był wczoraj przez moment handlowany poniżej poziomu 1,3100, jednak notowania szybko powróciły w okolice oporu na poziomie 1,3160. Nadal pozostajemy w 300-pipsowym zakresie wahań i dopiero wyłamanie z szerszego przedziału konsolidacji przyczyni się do silniejszego ruchu kierunkowego na eurodolarze. W przypadku naszej krajowej waluty ewentualne dalsze pogorszenie nastrojów po publikacji raportu z rynku pracy z USA przełoży się na wyprzedaż złotego.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: Indeks PMI dla przemysłu w strefie euro spadł w kwietniu do 45,9pkt. z 47,7pkt. w marcu.
  • GE: Indeks PMI dla sektora przemysłu Niemiec spadł w kwietniu do 46,2pkt. z 48,4pkt. w marcu.
  • GE: Stopa bezrobocia w kwietniu ukształtowała się na poziomie 6,8%.
  • E-Z: Stopa bezrobocia wzrosła w marcu do poziomu 10,9% z 10,8%.
  • US: Zgodnie z raportem ADP w kwietniu w sektorze prywatnym powstało 119tys. nowych etatów.
  • E-Z: Decyzją ECB główna stopa procentowa została utrzymana na niezmienionym poziomie.
  • US: Zamówienia w przemyśle USA spadły w marcu o 1,5% w ujęciu miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 1,1% po korekcie w lutym.
  • Chiny: W kwietniu opracowywany przez bank HSBC indeks PMI dla chińskiego sektora przemysłu wzrósł do 49,3pkt. z 48,3pkt. w marcu.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: