eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Brak popytu na PLN

Brak popytu na PLN

2005-03-17 17:28

Brak popytu na PLN

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Skala wyprzedaży złotego w czwartek przybrała na sile. Do czasu osiągnięcia dziennego szczytu na poziomie 3,10 USD/PLN i 4,14 EUR/PLN kupujących złotego było jak na lekarstwo. Popyt po silnej przecenie jeszcze się nie odbudował, inwestorzy najwyraźniej czekają na ustabilizowanie się notowań kursów walut.

Przeczytaj także: Nerwowy początek tygodnia na rynkach wschodzących

Stabilnie zachowują się kursy obligacji, co daje mocne podstawy do przypuszczeń, że osłabienie wywołują inwestorzy trzymający tylko walutę a nie polskie aktywa i używający dźwigni finansowej. Trend spadkowy euro i dolara w relacji do złotego trwa bowiem od kilkunastu miesięcy, a obecna przecena jest najsilniejsza od momentu szczytu na początku 2004 roku. Naturalnie taki spadek powoduje zamknięcie zyskownych pozycji i zachowanie dużej części zysków.

Czwartkowe dane o wzroście cen inflacji w cenach producenta (PPI) potwierdziły zmniejszoną presję na ceny – wskaźnik ten wzrósł o 3,4 proc. względem 3,7 oczekiwań. Produkcja przemysłowa wzrosła o 2,1 proc., względem 2,7 oczekiwanych. Te dane nie dają już wątpliwości, że RPP obniży stopy procentowe.

Krótkoterminowa prognoza
Na wykresie złotego powstały poważne sygnały kupna EUR i USD i sprzedaży złotego. Trend się odwrócił, a na wykresie powstała formacja litery V. W obecnej chwili rynek powinien się uspokoić, ale powrót poniżej 4 dla euro jest mało prawdopodobny.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Dolar mocniejszy

Dane o europejskiej produkcji przemysłowej pokazały w lutym wzrost o zaledwie 0,5 proc., przy oczekiwaniach rzędu 1,5 proc. Nie były to dobre dane dla euro i nawet przy obecnym sentymencie dla dolara pomogło mu odrobić nieco strat. W czwartek informacje o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych pokazały spadek do 318 tys., liczbę bardzo bliską oczekiwań, co nie mogło wpłynąć na rynek.

W przyszłym tygodniu mamy bardzo ważną dla rynku informację z USA – inflację za luty. Ceny ropy naftowej i surowców rosły w lutym, wyższa od oczekiwań inflacja nie zostawi FED wyboru – we wtorek będzie musiał podwyższyć stopy procentowe. Posiedzenie FOMC będzie teraz najpilniej obserwowanym wydarzenie na rynku. Oczekuje się podwyżki stóp o 25 pkt, ale w przypadku wyższej inflacji nie wykluczona jest niespodzianka. Wyższe stopy będą oznaczały większą skłonność kapitału do powrotu do USA i tym samym umacniania USD.

Krótkoterminowa prognoza
Obecnie mamy przerwę w trendzie wzrostowym europejskiej waluty, nadal celem byków jest poprzedni szczyt 1,3666. Dopiero tam można się spodziewać realizacji zysków przez fundusze hedgingowe, zaangażowane na krótko w USD.

oprac. : Adam Łaganowski / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Złoty złapał oddech

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: