eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słabsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z USA

Słabsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z USA

2012-03-28 12:09

Słabsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z USA

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Podczas wywiadu udzielonego telewizji ABC News Bernanke podtrzymał dość ostrożny ton jeśli chodzi o perspektywy gospodarki amerykańskiej i bardziej gołębią retorykę odnośnie polityki monetarnej. Prezes Fed przyznał, że ostanie informacje odnośnie koniunktury są pozytywne, jednak w dalszym ciągu pozostaje wiele wyzwań.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Zapytany o kolejną rundę ilościowego luzowania polityki monetarnej nie wykluczał takiej opcji. Jednocześnie dodał, że nie ma gwarancji kiedy stopy procentowe znów zostaną podwyższone. Zdaniem Bernanke agresywne luzowanie polityki monetarnej odegrało istotną rolę w stabilizacji rynku finansowego po upadku Lehman Brothers. Tym razem słowa Bernanke nie przełożyły się na silniejszy ruch na rynku walutowym. Notowania eurodolara pozostawały dość stabilne w dniu wczorajszym. Tym samym nie wykluczone, że rynki ponownie zastanawiają się, czy kontynuacja akomodacyjnej polityki jest rzeczywiście potrzebna.

Opublikowane dane z gospodarki amerykańskiej na temat indeksu rynku nieruchomości, a także indeksu zaufania konsumentów były gorsze niż zakładał konsensus rynkowy. Gdyby dzisiejsze dane na temat zamówień na dobra trwałego użytku w USA również okazały się słabsze od oczekiwań, to może to dać zwolennikom kolejnego QE impuls do wyprzedaży dolara. Od początku euro zyskuje na wartości w stosunku do dolara. Dzisiaj najprawdopodobniej zostanie podjęta kolejna próba przetestowania górnego ograniczenia kanału spadkowego na wykresie tygodniowym, które obecnie przebiega w rejonie 1,3390. Wyjście góra z kanału spadkowego byłoby silnym sygnałem technicznym przemawiającym na korzyść dalszych wzrostów na EUR/USD. W przeciwnym razie może dojść do odreagowania ostatnich wzrostów na eurodolarze.

W centrum uwagi pozostaje Hiszpania. Opublikowane w dniu wczorajszym dane na temat deficytu budżetowego w dwóch pierwszych miesiącach 2012 roku mogą niepokoić, jako że kwestia planowanego obniżenia deficytu budżetowego w tym roku do 5,3% z 8,5% PKB może być trudna do osiągnięcia Już w ten piątek premier Rajoy przedstawi budżet na 2012 rok.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Indeks cen nieruchomości S&P/Case-Shiller spadł w styczniu o 3,8% rok do roku wobec spadku o 4,0% miesiąc wcześniej.
  • US: Indeks zaufania konsumentów w marcu spadł do poziomu 70,2pkt. z 70,8pkt.
  • US: Indeks Richmond Fed spadła w marcu do 7pkt. z 20pkt.
  • Węgry: Decyzją Banku Węgier główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 7,0%.
  • GE: Indeks zaufania konsumentów Gfk spadł w kwietniu do poziomu 5,9pkt.
  • PL: Zdaniem Marka Belki podwyższona inflacja to głównie efekt wzrostu cen produktów importowanych.
  • PL: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w marcu 2012 roku wzrósł o 1pkt. w stosunku do notowań z ubiegłego tygodnia.
  • Hiszpania: We wtorek 27 marca 2012 roku Hiszpania sprzedała 3- i 6-miesięczne bony skarbowe o łącznej wartości 2,579 mld EUR z początkowo oferowanej puli o łącznej wartości 2-3 mld EUR.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen
KGHM w centrum uwagi

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: