eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dalsze umocnienie dolara na rynku walutowym

Dalsze umocnienie dolara na rynku walutowym

2012-03-15 12:40

Dalsze umocnienie dolara na rynku walutowym

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Dzisiaj przyszedł czas na decyzję Narodowego Banku Szwajcarii w sprawie stóp procentowych. SNB nie zaskoczył i zgodnie z oczekiwaniami utrzymał docelowy przedział 3-miesięcznej stopy LIBOR na poziomie jak najbliższym zera oraz powtórzył, że zamierza bronić minimalnego kursu wymiany EUR/CHF na poziomie 1,20 poprzez nielimitowane zakupy walut zagranicznych.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

W oczekiwania na decyzję SNB frank istotnie stracił na wartości w stosunku do euro i był handlowany powyżej poziomu 1,2140. Dzisiaj notowania powróciły poniżej poziomu 1,2100, do czego symptomem była publikacja najnowszych prognoz dla szwajcarskiej gospodarki przez SECO. Skorygowana została w górę prognoza wzrostu gospodarczego na 2012 rok do 0,8% z szacowanych w grudniu 2011 roku 0,5%. Z kolei w dół zrewidowano oczekiwania dotyczące deflacji w 2012r. Swoje prognozy odnośnie wskaźnika CPI i PKB opublikował dzisiaj również SNB. Podobnie jak SECO, bank oczekuje głębszej deflacji w tym roku (-0,6% w stosunku do -0,3%) oraz wyższego tempa wzrostu gospodarczego (1,0% w stosunku do 0,5%).

Na rynku walutowym sentyment do waluty amerykańskiej pozostaje dobry. Zgodnie z oczekiwaniami USD kontynuował w dniu wczorajszym umocnienie, co sprowadziło notowania EUR/USD w rejon ciut powyżej poziomu 1,3000. Nowe minimum dzienne zostało ustanowione tylko nieco poniżej ostatniego dołka i nie było impulsem do silniejszych spadków, co może oznaczać, że nastąpi korekta wzrostowa na EUR/USD.

Większy ruch umacniający dolara w dniu wczorajszym obserwowaliśmy podczas wystąpienie Bena Bernanke. W swój przemówieniu szef Fed koncentrował się głównie na perspektywach sektora bankowego. W szczególności rynki akcji nie przejęły się stwierdzeniem Bernanke, że ożywienie nadal pozostaje ‘frustrująco niskie’ pomimo obserwowanych w ostatnim czasie pozytywnych sygnałów płynących z gospodarki.

Warto zmówić uwagę na dzisiejsze dane z USA. Jak co tydzień w czwartek zostaną opublikowane dane na temat bezrobocia tygodniowego. Oprócz tego poznamy dane na temat inflacji PPI oraz indeksu NY Empire State, gdzie w marcu analitycy oczekują spadku wskaźnika do poziomu 17,5pkt. Godny uwagi będzie również odczyt indeksu Fed z Filadelfii, gdzie z kolei konsensus rynkowy zakłada wzrost wskaźnika.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: Inflacja CPI przyśpieszyła w lutym do 2,7% w skali roku i wzrosła o 0,5% w ujęciu miesiąc do miesiąca.
  • E-Z: Inflacja bazowa CPI nie zmieniła się w skali roku w lutym i wyniosła 1,5%.
  • E-Z: Produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu o 0,2% w ujęciu miesięcznym oraz spadła o 1,2% w skali roku.
  • US: Wnioski o kredyt hipoteczny spadły w ubiegłym tygodniu o 2,4%.
  • US: Rezerwa Federalna USA okresliła perspektywę dla amerykańskiej gospodarki jako umiarkowanie optymistyczną.
  • Grecja: Minister finansów Ewangelos Wenizelos ogłosił, że poda się do dymisji kiedy tylko zostanie formalnie wybrany na lidera swojej partii socjalistycznej PASOK.
  • CA: Wydajność pracy w IV kwartale wzrosła i wyniosła 80,5%.
  • UK: Fitch obniżył perspektywę ratingu Wielkiej Brytanii do negatywnej ze stabilnej i potwierdził rating kraju na poziomie 'AAA'.

Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: