eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Niepokojące dane z japońskiej gospodarki

Niepokojące dane z japońskiej gospodarki

2012-02-20 13:07

Niepokojące dane z japońskiej gospodarki

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Grecja jest coraz bliżej otrzymania drugiej transzy pomocy finansowej. Dzisiaj najprawdopodobniej zapadnie decyzja w tej sprawie. Spotkanie Eurogrupy rozpocznie się o godzinie 15:30 i pozostającą kwestią do przedyskutowania będzie to, jak sprowadzić relację długu/PKB do poziomu 120%.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Jeśli zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Grecy dostaną dziś drugi pakiet pomocowy wart 130 mld euro, to z pewnością przyczyni się do utrzymania pozytywnych nastrojów na rynkach . Co więcej, temat Grecji może na jakiś czas przestać dominować w mediach do czasu kwietniowych wyborów, kiedy to nowy rząd będzie musiał konsekwentnie realizować przyjęty program reform. W międzyczasie rynki z uwagą będą śledziły napływające dane makroekonomiczne z Europy i USA. W tym tygodniu najważniejsze publikację będą dotyczyły odczytów indeksów PMI ze strefy euro, Niemiec ,Francji i Chin, indeksu Ifo oraz danych z amerykańskiego rynku pracy i rynku nieruchomości.

Niepokoją napływające dane z japońskiej gospodarki. W styczniu Japonia zanotowała rekordowy deficyt w handlu zagranicznym. Silny jen, a także trwające spowolnienie na świecie stanowią główną przyczynę problemów Kraju Kwitnącej Wiśni. Co prawda, podjęta w ostatnim czasie decyzja przez Bank Japonii o dalszym luzowaniu polityki monetarnej poprzez zwiększanie o 10 bln JPY funduszu na zakup długoterminowych obligacji przyczyniła się do osłabienia japońskiej waluty, jednak zasadniczą kwestią pozostaje to, czy będzie to proces trwały. Para USD/JPY zbliża się w okolice psychologicznego poziomu 80 jenów za dolara. Z technicznego punktu widzenia przełamanie tego poziomu otworzyłoby drogę do dalszych wzrostów.

Weekendowa decyzja Chin o obniżeniu stopy rezerw obowiązkowych o 0,5% przyczyniła się do podtrzymania pozytywnych nastrojów. Przy braku danych makroekonomicznych i nieobecności amerykańskich inwestorów (Dzień Prezydenta) płynność będzie mniejsza, a cała uwaga skupi się wokół spotkania Eurogrupy.

Najważniejsze wiadomości

  • UK: Sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 0,9% w ujęciu miesięcznym i o 2,0% w skali roku.
  • CA: Inflacja CPI przyśpieszyła w styczniu do 2,5% w skali roku oraz wzrosła o 0,4% w ujęciu miesięcznym.
  • US: Inflacja bazowa wyniosła w styczniu 2,3% rok do roku i 0,2% miesiąc do miesiąca.
  • US: W styczniu inflacja w USA wyniosła 2,9% rok do roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca inflacja wzrosła o 0,2%.
  • US: Indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł w styczniu o 0,4% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5%.
  • PL: W styczniu 2012 roku produkcja przemysłu wzrosła o 9,0% wobec wzrostu o 7,7% w grudniu. Produkcja spadła w ujęciu miesięcznym o 5,1%.
  • PL: W styczniu 2012 roku sezonowo wyrównana produkcja przemysłu wzrosła o 9,1% w skali roku oraz zwiększyła się o 0,4% miesiąc do miesiąca.
  • PL: W styczniu 2012 roku wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu zwolnił do 8,0% rok do roku z 8,2% w grudniu po korekcie. W ujęciu miesięcznym inflacja PPI wzrosła o 0,2% w styczniu.

Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen
Kluczowy tydzień na GPW?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: