eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dobre dane makro ze strefy euro

Dobre dane makro ze strefy euro

2012-01-25 12:13

Dobre dane makro ze strefy euro

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie konferencja prasowa Ben Bernanke, podczas której prezes Fed przedstawi prognozy makroekonomiczne oraz po raz pierwszy w historii przedstawi projekcje stóp procentowych. Styczniowe posiedzenie powinno dać wskazówki co do poziomu stóp procentowych w przyszłości, bo nie ulega wątpliwości, że FOMC obecnie nie zmieni stóp procentowych.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Jeśli okaże się jednak , że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie dłużej niż oczekuje tego rynek (połowa 2013 roku), to może to być impulsem do osłabienia waluty amerykańskiej. Z drugiej strony zasygnalizowanie wcześniejszej podwyżki stóp przełożyć się powinno na umocnienie USD. Kwestią otwartą pozostaje również kolejna runda ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE).Pomimo lepszych danych napływających z amerykańskiej gospodarki w ostatnich miesiącach, wielu analityków wskazuje na to, że będzie miała ona miejsce.

W międzyczasie uwagę będzie przykuwała kwestia redukcji greckiego zadłużenia w temacie której nadal nie osiągnięto porozumienia. Grecja znajduje się w impasie. Bez wypracowanego kompromisu nie otrzyma wsparcia finansowego w ramach drugiego pakietu pomocowego, a z kolei bez niego nie będzie w stanie w marcu obsłużyć prawie 14,5 mld euro zadłużenia.

Ze strefy euro napłynęły w dniu wczorajszym lepsze dane na temat wskaźników aktywności w sektorze przemysłowym i usług, co rozbudziło ponownie nadzieje na to, że silna recesja na Starym Kontynencie nie jest przesądzona. Wydźwięku optymistycznego nie ma jednak raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego na temat perspektyw światowej gospodarki. MFW przewiduje spowolnienie wzrostu światowej gospodarki w 2012 roku oraz łagodną recesję w krajach strefy euro. Co więcej, MFW ostrzega, że według gorszego scenariusza recesja w Europie może rozszerzyć się na cały świat i wzywa do większego nacisku na stymulowanie wzrostu gospodarczego.

Z opublikowanych dzisiaj notatek z ostatniego posiedzenia Banku Anglii wynika, że dziewięciu członków MPC głosowało za pozostawieniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie oraz programu QE na niezmienionym poziomie. Jednak część członków nie wyklucza dalszego ilościowego luzowania polityki monetarnej jeśli będzie to konieczne. Wczoraj zwracał na to uwagę Mervyn King, który powiedział, że odbicie gospodarcze jest długie i nierówne, a spadek inflacji zwiększa przestrzeń do rozszerzenia QE. To zwiększa prawdopodobieństwo takiego działania już na lutowym posiedzeniu BoE. Ponadto, dane na temat brytyjskiego wzrostu gospodarczego za IV kwartał okazały się gorsze niż prognozowano. GBP osłabiał się jeszcze przed publikacją danych o PKB.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: Indeks PMI obrazujący aktywność przemysłu w strefie euro wzrósł w styczniu 2012 roku do 48,7pkt. z 46,9pkt. w grudniu, a wskaźnik dla sektora usług wzrósł do poziomu 50,5 punktu z 48,8 punktu miesiąc wcześniej.
  • FwRc:W styczniu indeks PMI dla francuskiego sektora przemysłowego spadł do 48,5 pkt z 48,9 pkt miesiąc wcześniej. Z kolei indeks PMI dla usług wzrósł w styczniu do 51,7pkt. z 50,3pkt. w grudniu 2011.
  • GE: Według wstępnych danych Indeks PMI dla sektora usług w strefie euro wzrósł w styczniu do 50,9pkt. z 46,9pkt.
  • GE: Według wstępnych danych Indeks PMI dla sektora usług wzrósł w styczniu do 54,5pkt. z 52,4pkt.
  • CA: Sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 0,3% w ujęciu miesięcznym. O tyle samo wzrosła również w listopadzie sprzedaż detaliczna bez aut.
  • US: Indeks Richmond Fed wzrósł w styczniu do poziomu 12pkt.
  • AU: Inflacja CPI wyhamowała w IV kwartale do 3,1% w skali roku.
  • HU: Ministrowie finansów UE uznali za niewystarczające działania Węgier ws. trwałego ograniczenia deficytu budżetowego.

Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: