eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Konsolidacja kursu złotego

Konsolidacja kursu złotego

2011-12-08 12:07

Podczas wczorajszej sesji na Starym Kontynencie euro osłabiło się względem dolara do poziomu 1,3350. Kurs EUR/USD zatrzymał się na krótkoterminowej linii trendu dla korekty w trwającym od końca października trendzie spadkowym, natomiast tuż po rozpoczęciu notowań w Stanach Zjednoczonych euro odreagowało podnosząc kurs do linii 38,2 proc. zniesienia Fibonacciego wzrostu z 30 listopada.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek międzynarodowy


Ostatecznie EUR/USD ustabilizował się w okolicach poziomu 1,3410. Na początkową słabość euro wpływ miały przede wszystkim doniesienia z Berlina o braku wiary na wypracowanie porozumienia w sprawie zmiany traktatu unijnego na najbliższym szczycie UE. Do decyzji EBC możliwa jest dalsza stabilizacja kursu w przedziale 1,3450- 1,3330. Również wczoraj jedna z największych izb rozliczeniowych- LCH Clearnet obniżyła poziom depozytów zabezpieczających dla instrumentów opartych o obligację Włoch, co było spowodowane dużym spadkiem rentowności włoskich obligacji w ostatnich dniach. Dzisiaj od nieformalnej kolacji rozpocznie się oczekiwany przez uczestników rynku, szczyt przywódców Unii Europejskiej, a wcześniej kolejne spotkanie odbędą kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy. W spotkaniu weźmie też udział prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Obok rozpoczynającego się szczytu przywódców UE najważniejszym wydarzeniem dnia będzie decyzja EBC odnośnie stóp procentowych. Rynek spodziewa się drugiej z rzędu obniżki kosztu europejskiej waluty o 25 punktów bazowych, sprowadzając główną stopę procentową do poziomu 1 proc. Nie jest również wykluczone, że w celu ostrzejszej walki z kryzysem obniżka wyniesie 50 punktów bazowych. Spekuluje się również na temat innych działań wspierających europejską gospodarkę takich jak uruchomienie długoterminowych pożyczek dla sektora bankowego. Dzisiaj odbędzie się również posiedzenie Banku Anglii, na którym spodziewane jest pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 0,5 proc. Ze Stanów Zjednoczonych poznamy dane odnośnie tygodniowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Prognoza zakłada spadek osób ubiegających się o zasiłek po raz pierwszy w życiu z 402 tys. do 395 tys.

Rynek krajowy


Złoty w dniu wczorajszym pozostawał w konsolidacji w stosunku do euro jak i dolara stabilizując kurs EUR/PLN na poziomie 4,4650 oraz USD/PLN na poziomie 3,3300. W oczekiwaniu na posiedzenie EBC oraz szczyt UE złoty może pozostawać w konsolidacji. Możliwy przedział wahań dla EUR/PLN to 4,45- 4,48, a USD/PLN 3,31- 3,35. Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu kosztu pieniądza na niezmienionym poziomie była oczekiwana przez rynek i nie wpłynęła na notowania złotego. Na konferencji po posiedzeniu RPP prezes NBP Marek Belka powiedział, że bank centralny zamierza kontynuować interwencje na rynku walutowym według tych samych zasad czyli kiedy pojawia się destabilizacja, a nie w obronie konkretnego poziomu kursu złotego. Pozostawienie głównej stopy procentowej na poziomie 4,5 proc. i przewidywana obniżka kosztu europejskiej waluty może wesprzeć złotego z powodu zwiększenia dysparytetu stóp procentowych między polską a strefą euro.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Szymon Zajkowski / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: