eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bankowość online i obrót bezgotówkowy II kw. 2011

Bankowość online i obrót bezgotówkowy II kw. 2011

2011-10-26 11:49

Przeczytaj także: Bankowość online i obrót bezgotówkowy I kw. 2011


Bankomaty

fot. mat. prasowe

Liczba bankomatów

Liczba bankomatów


Liczba bankomatów na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy wzrosła o ponad 6,92%. Na koniec II kwartału 2011 roku urządzeń było 17 327, w kolejnych kwartałach ich liczba podlegała wahaniom. Trudno jednoznacznie zinterpretować te dane. Główni dostawcy tych usług informują o niewielkich zmianach, prawdopodobnie ten gwałtowny ruch wynika z objęcia statystyką operatorów, których wcześniej nie wliczano w trakcie analiz.

fot. mat. prasowe

Podsumowanie transakcji bankomatowych

Podsumowanie transakcji bankomatowych


Klienci czyściej korzystają z bankomatów, wypłacają też większe kwoty. Dokonywanie wypłat w bankomatach stało się właściwie powszechnym sposobem podejmowania gotówki, klienci przyzwyczaili się do tych urządzeń i chętnie z nich korzystają. Nie jest to niestety informacja pozytywna. Pomimo faktu, iż posiadacze kart dokonują więcej transakcji płatniczych kartami, niż pobrania gotówki, to nadal wartości dotyczące transakcji bankomatowych przewyższają wartości dokonywanych w POS.

Warto zwrócić uwagę na wysoką wartość pojedynczej transakcji, która jest ponad połowę wyższa niż pojedyncza wartość transakcji kartą kredytową. Klienci mimo coraz powszechniejszej możliwości regulowania płatności za pomocą kart, nadal preferują korzystanie z gotówki. Podobnie jak w przypadku kart zaobserwować można efekt sezonowości i słabsze wyniki w I kwartale 2011 roku.

Karty płatnicze zbliżeniowe

Technologie bezgotówkowego regulowania płatności nadal rozwijają się dynamicznie. Tradycyjne karty debetowe i kredytowe są już standardem. Od kilku lat rozwijane są natomiast technologie płatności zbliżeniowej. W Polsce tego typu karty również są dostępne i coraz bardziej popularne. Zgodnie z szacunkowymi danymi na rynku polskim na koniec I kwartału 2011 roku funkcjonowało około 4,2 miliona kart zbliżeniowych, a na koniec II kwartału już około 5,9 miliona.

Równie szybko rośnie liczba miejsc, w których można dokonywać transakcji bezstykowych. Na koniec czerwca terminali do obsługi kart zbliżeniowych było 25 tysięcy, trzy miesiące wcześniej tylko 20 tysięcy. Należy oczekiwać, że w kolejnych miesiącach ta technologia będzie się dynamicznie rozwijać. Tym bardziej, że gwałtownie rośnie liczba klientów posiadających karty zbliżeniowe. Naturalnie liczba urządzeń je akceptujących jest na razie mała w porównaniu do liczby wszystkich terminali POS do obsługi kart płatniczych, stanowi niewiele ponad 10%.

Niestety w Polsce system napotyka na poważną barierę. Większość urządzeń rejestrujących sygnał karty nie jest bezpośrednio powiązana z kasami fiskalnymi, co powoduje, że sprzedawca musi dwukrotnie wpisywać kwotę transakcji, na kasie i na czytniku. Przez to efekt błyskawicznej transakcji jest mniejszy. Niewątpliwie jest to temat wymagający modyfikacji.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: