eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Sprzedaż obligacji skarbowych IX 2011

Sprzedaż obligacji skarbowych IX 2011

2011-10-18 12:00

Sprzedaż obligacji skarbowych IX 2011

Struktura sprzedaży obligacji we wrześniu 2011 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ministerstwo Finansów, które jest emitentem obligacji detalicznych Skarbu Państwa, wraz z agentem sprzedaży czyli Domem Maklerskim PKO Banku Polskiego podało wyniki sprzedaży obligacji z września bieżącego roku. Największym zainteresowaniem inwestorów indywidualnych cieszyły się obligacje dwuletnie, których sprzedaż utrzymała się na podobnym poziomie jak przed miesiącem.

Przeczytaj także: Sprzedaż obligacji skarbowych VIII 2011

We wrześniu 2011 sprzedano ponad 1,5 mln sztuk obligacji detalicznych za łączną kwotę 154,5 mln PLN. Największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje dwuletnie z serii DOS0913, które inwestorzy indywidualni zakupili za kwotę 68,72 mln PLN. Pod względem sprzedaży na drugim miejscu uplasowały się obligacje czteroletnie z serii COI0915, sprzedane za kwotę 52,84 mln PLN. Obligacje dziesięcioletnie z serii EDO0921 również utrzymały poziom sprzedaży sprzed miesiąca i kupione zostały za 30,85 mln PLN. Najmniejszym zainteresowaniem inwestorów indywidualnych cieszyły się obligacje trzyletnie TZ0814 – wydano na nie nieco ponad 2 mln PLN. Był to jednak drugi miesiąc emisji trzylatek z tej serii.

Choć łączny wynik sprzedaży obligacji detalicznych we wrześniu był mniejszy niż miesiąc wcześniej to wpływ na to miał mniejszy popyt na obligacje trzyletnie, dla których wrzesień był drugim miesiącem emisji. W przypadku trzylatek największe zainteresowanie odnotowywane jest w pierwszym miesiącu emisji.

- „Do nabycia obligacji detalicznych skłania przede wszystkim fakt, że inwestycje tę uważa się za najbezpieczniejszą na rynkach finansowych formę lokowania kapitału. Skarb Państwa gwarantuje całym swoim majątkiem wypłatę wkładu inwestycji wraz z narosłymi odsetkami” - mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – „Wśród obligacji detalicznych szczególnie korzystnie prezentuje się inwestycja w obligacje dziesięcioletnie. Inwestorów przyciąga do tych papierów wartościowych ich wysokie oprocentowanie, oraz realna ochrona ich kapitału przed inflacją. Ochronę zapewnia wykorzystanie instrumentu w postaci marży odsetkowej przy obliczaniu corocznego oprocentowania” – tłumaczy Anna Suszyńska.

fot. mat. prasowe

Struktura sprzedaży obligacji we wrześniu 2011

Struktura sprzedaży obligacji we wrześniu 2011


Obligacje dwuletnie (DOS0913)

We wrześniu 2011 r. inwestorzy kupili 687 206 szt. obligacji dwuletnich. Popyt utrzymał się więc na zbliżonym poziomie jak w lipcu i sierpniu 2011 r., gdy sprzedaż "dwulatek" wyniosła odpowiednio: 657 712 i 696 957 szt. Większość z nich nabyto małych i średnich pakietach nieprzekraczających 500 szt. Poprzez e-kanały (Internet, konto Inteligo, telefon) inwestorzy kupili 46 652 szt. „dwulatek”, co stanowiło 6,8 proc. ogólnej liczby sprzedanych obligacji dwuletnich. Największym zainteresowaniem cieszyły się one tradycyjnie w województwie mazowieckim, gdzie inwestorzy nabyli 211 911 szt. Drugie w kolejności było, podobnie jak przed miesiącem, województwo śląskie gdzie popyt na te papiery skarbowe wyniósł 65 678 szt.

Roczne oprocentowanie obligacji dwuletnich oferowanych we wrześniu 2011 r. wynosiło 4,5 proc.

 

1 2

następna

FotoKasa w Citi Mobile

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: