eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs EUR/USD - brak złych wiadomości

Kurs EUR/USD - brak złych wiadomości

2011-10-13 12:31

Kurs EUR/USD - brak złych wiadomości

xtb © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od minimum z zeszłego tygodnia kontrakty na indeks S&P500 zyskały już 12,3%, choć wczoraj w pewnym momencie było to aż 13,9%. Początkowo te wzrosty były reakcją na lepsze dane z amerykańskiej gospodarki. Ich lwia część (podobnie jak w przypadku EUR/USD i kilku innych rynków) to jednak głównie reakcja na zapowiedzi po szczycie Merkel-Sarkozy. Jako iż w tym wątku detali szybko zapewne nie poznamy, nastroje rynkowe zostaną zweryfikowane przez wyniki spółek: dziś JP Morgan i Google.

Przeczytaj także: Nerwowy początek tygodnia na rynkach wschodzących

EUR/USD – brak złych wiadomości…

…jest dobrą wiadomością, przynajmniej dla rynków, które uwierzyły (tym razem) na słowo europejskim politykom. Wczorajsze wzrosty na parze EUR/USD przypisane były pokonaniu poziomu 1,37, gdzie według agencji Reuters uruchomione zostały bariery dla opcji, a tuż za tym poziomem znaczące zlecenia stop-loss. Jednocześnie pisaliśmy kilkukrotnie o tym, iż na poziomie 1,3690 znajdował się dość silny opór – te tezy zatem wydają się być powiązane. Rynek przekroczył nawet kolejny opór jakim był 1,38, a przy tak dużej dynamice rynku otwiera to drogę do 1,3940. Zakładając, iż nadzieje na przełom w Europie przetrwają, gdyż to one są w 100% odpowiedzialne za ten ruch.

Gorsze dane z Chin

Nadwyżka w chińskim handlu zagranicznym wyniosła we wrześniu 14,5 mld USD, podczas gdy w sierpniu było to 17,8 mld USD, a w lipcu 31,5 mld USD. Bardziej niż spadek nadwyżki niepokoić może jednak spadek dynamiki wolumenów. Eksport wzrósł bowiem o 17,1% - poniżej oczekiwań (20%) i dynamiki z sierpnia (24,5%). Wyraźnie spowolniła też dynamika importu – z 30,2 do 20,9%. Po serii lepszych od oczekiwań danych z USA, chińskie dane stanowią przypomnienie, iż globalna gospodarką znajduje się w fazie spowolnienia.

Wzrost zatrudnienia w Australii

We wrześniu zatrudnienie w Australijskiej gospodarce wzrosło o 20,4 tys., zaś stopa bezrobocia obniżyła się do 5,2%. W obydwu przypadkach jest to lepiej niż oczekiwał rynek (odpowiednio +10 tys. i 5,2%). Dane zmniejszają nieco presję na RBA aby szybko obniżał stopy procentowe i stąd są pozytywne dla dolara australijskiego. Para AUD/USD testuje obecnie opór 1,02, który był jednym z punktów docelowych ruchu, o którym pisaliśmy w ubiegły piątek (http://www.xtb.pl/media/pl/newsletter/market-snapshots/pkr071011.pdf) i niezależnie od dobrych danych dalszy potencjał wzrostowy wydaje się mocno ogranic zony. Definiuje go średnioterminowy kanał spadkowy, którego górne ograniczenie przebiega w okolicach 1,0350.

W kalendarzu – dane z USA, chińska inflacja i wyniki

Po danych o handlu zagranicznym z Chin, dziś podobne poznamy dla USA, choć będą one dotyczyć sierpnia – również w tym przypadku warto skoncentrować się na dynamice eksportu i importu. Równocześnie (14.30) podane zostaną tygodniowe dane z rynku pracy (konsensus 406 tys.). W Chinach z kolei wrześniowe dane o inflacji (4.00, konsensus 6,1%) – ich znaczenie nieco spadło, gdyż wobec globalnego spowolnienia „zagrożenie” dalszym spowolnieniem zmniejszyło się. Dla nastrojów kluczowe mogą być wyniki spółek – o 13.00 poda je JP Morgan Chase, zaś po sesji Google.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Przemysław Kwiecień / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: