eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słaby odczyt indeksu PMI dla eurolandu

Słaby odczyt indeksu PMI dla eurolandu

2011-10-04 13:43

Słaby odczyt indeksu PMI dla eurolandu

GWD © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Początek czwartego kwartału charakteryzował się nerwowością. Po tym, jak Grecja przyznała , że nie spełni swych celów w zakresie redukcji deficytu budżetowego powróciły obawy o jej niewypłacalność. Kontrolowane bankructwo Grecji wydaje się nieuniknioną kwestią.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Tym samym dominuje niepewność związana z jego skutkami dla globalnego wzrostu gospodarczego i europejskich banków. Klimat gospodarczy i finansowy ulega pogorszeniu. Kiepskie dane napływają ze strefy euro. Wczorajszy odczyt indeksu PMI ze strefy euro wskazuje na dekoniunkturę w przemyśle. Lepsza okazała się natomiast publikacja wskaźnika kondycji przemysłu w USA, który nieoczekiwanie wzrósł we wrześniu do poziomu 51,6pkt. To nie zdołało jednak poprawić kiepskich nastrojów utrzymujących się od na europejskich i amerykańskich parkietach.

Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny Australii pozostawił główną stopę procentowa na poziomie 4,75%. Komunikat towarzyszący decyzji był jednak gołębi. RBA przyznał, że widzi możliwość poluzowanie polityki monetarnej w przypadku, gdy zmniejszy się ryzyko zagrożenia inflacją. Kurs dolara australijskiego zareagował osłabieniem. Para AUDUSD znalazła się na nowych tegorocznych minimach, a techniczny obraz rynku wskazuje obecnie na możliwość dalszych spadków, po tym, jak przełamana została linia trendu wzrostowego. Co więcej utrzymuje się pozytywny sentyment do waluty amerykańskiej, która najbardziej korzysta na całej atmosferze niepokoju związanej z problemami Europy, a także pogarszającymi się perspektywami dla gospodarki światowej.

Wydarzeniem dnia dzisiejszego będą wystąpienia Tricheta i Bernanke. Prezes ECB, kończący w tym roku swoją kadencję, będzie przemawiał przed europejskim parlamentem w Brukseli, natomiast szef Fed wystąpi w Waszyngtonie. Dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Rynek nie oczekuje obecnie zmian w polityce monetarnej- stopy procentowe powinny pozostać na niezmienionym poziomie. Niepokojące jest jednak osłabienie w polskim sektorze przemysłowym. Po raz kolejny z rzędu we wrześniu spadł indeks PMI dla przemysłu. Pocieszające jest to, iż wskaźnik utrzymuje się wciąż powyżej 50pkt., co świadczy o koniunkturze w sektorze. NBP po raz trzeci z rzędu w krótkim okresie czasu interweniował na rynku w celu obrony kursu złotego, jednak dzisiaj znowu PLN znajduje się pod presją sprzedających.

Najważniejsze wiadomości
  • GE: Indeks PMI z sektora przemysłowego wzrósł we wrześniu do poziomu 50,3pkt.
  • E-Z: Indeks PMI dla przemysłu spadł we wrześniu do poziomu 48,5pkt. z 49pkt.
  • UK: Indeks PMI z sektora przemysłowego wzrósł we wrześniu do poziomu 51,1pkt.
  • US: Indeks ISM dla przemysłu wzrósł we wrześniu do 51,6pkt.
  • AU:Ilość wydanych pozwoleń na budowy domów wzrosła w sierpniu o 11,4% w ujęciu miesięcznym.
  • AU:Decyzją banku centralnego w Australii główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 4,75%.
  • PL: NBP po raz trzeci na przestrzeni dwóch tygodni sprzedawał wczoraj waluty, umacniając złotego.
  • PL: Indeks PMI dla Polski spadł we wrześniu do poziomu 50,2pkt.

Główne wydarzenia dnia



 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: