eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Obligacje skarbowe - oferta X 2011

Obligacje skarbowe - oferta X 2011

2011-09-29 12:38

Obligacje skarbowe - oferta X 2011

Podsumowanie oferty obligacji Skarbu Państwa w październiku 2011 r. © fot. mat. prasowe

Znamy już najnowszą, przewidzianą na październik 2011 roku, ofertę obligacji detalicznych. Ministerstwo Finansów podtrzymało dotychczasowe oprocentowanie, które waha się od 4,50 proc. do 5,75 proc. w zależności od typu obligacji. Inwestorzy indywidualni, do których kierowana jest oferta Ministerstwa, wybiorą również okres inwestycji, który wynosić może od dwóch do dziesięciu lat.

Przeczytaj także: Obligacje skarbowe - oferta IX 2011

Oferowane przez Ministerstwo Finansów oprocentowanie obligacji detalicznych pozostaje na niezmienionym poziomie. Od pierwszego dnia października inwestorzy indywidualni, będą mogli wybrać pomiędzy czterema rodzajami obligacji detalicznych, z nowej emisji:
  • dwuletnimi (DOS1013), o stałym oprocentowaniu wynoszącym 4,50 proc. w ciągu roku,
  • notowanymi na giełdzie obligacjami trzyletnimi (TZ0814), których oprocentowanie ustalane jest co pół roku i wynosi obecnie 4,54 proc.,
  • czteroletnimi (COI1015) o zmiennym oprocentowaniu wynoszącym w pierwszym roku 5,00 proc.,
  • oraz dziesięcioletnimi (EDO1021), które oprocentowane są najwyżej, 5,75 proc. w ciągu pierwszego roku
Wybierając określony rodzaj obligacji nabywcy decydują się na okres inwestycji wynoszący od dwóch do dziesięciu lat. Inwestorzy mają jednak możliwość wcześniejszego zbycia posiadanych papierów wartościowych bez konieczności rezygnacji z uzyskanych odsetek. Jednocześnie na szczególną uwagę zasługują, najwyżej oprocentowane obligacje cztero i dziesięcioletnie, które gwarantują zysk zawsze powyżej inflacji. Dzieje się tak gdyż stopa procentowa każdego, rocznego okresu odsetkowego obliczana jest na podstawie aktualnej stopy wzrostu inflacji powiększonej o marże odsetkową. W przypadku obligacji czteroletnich, w pierwszym (rocznym) okresie odsetkowym wynosi ona 0,70 proc., natomiast w kolejnych 2,50 proc. Dla obligacji dziesięcioletnich, wartości te wyglądają korzystniej i wynoszą odpowiednio: 1,45 proc. i 3 proc. Obligacje dziesięcioletnie umożliwiają dodatkowo zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, a to dzięki inwestowaniu w nie za pomocą Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE – Obligacje).

Nasza oferta obligacji detalicznych, którą przygotowujemy każdego miesiąca, skierowana jest dla inwestorów ceniących sobie bezpieczeństwo i gwarancję zysków – mówi Anna Suszyńska, zastępca dyrektora w Departamencie Długu Publicznego. Propozycja Ministerstwa Finansów daje szeroki wachlarz wyboru pomiędzy czasem inwestycji, jej formą oraz oprocentowaniem zapewniając idealne dopasowanie do potrzeb oszczędzającego Jednocześnie jest to najbezpieczniejszy sposób inwestowania oszczędności – zapewnia Anna Suszyńska.

 

1 2

następna

oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: