eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs złotego w wąskim zakresie wahań

Kurs złotego w wąskim zakresie wahań

2011-08-29 12:25

Kurs złotego w wąskim zakresie wahań

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Cześć inwestorów wiązała duże nadzieje z doroczną konferencją szefa Fed w Jackson Hole. Pomimo, iż nie padły żadne konkrety z ust Bernanke, to samo wystąpienie wpłynęło na zdecydowaną poprawę nastrojów na amerykańskich rynkach akcji.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Bernanke nie zapowiedział nowego programu skupu papierów dłużnych z rynku, ale też nie wykluczył gotowości użycia dostępnych narzędzi, w przypadku gdyby dane płynące z gospodarki okazały się gorsze od oczekiwań. Tak więc najbliższe dni będą upływały pod znakiem bacznej analizy napływających publikacji z amerykańskiej gospodarki, gdyż od tego zależne będą dalsze poczynania Fedu. Pogłębiona dyskusja nt. kondycji gospodarki USA jest planowana na wrześniowym posiedzeniu FOMC, które zostało wydłużone o jeden dzień. Kolejne trzy tygodnie mogą upływać pod znakiem lekkiego uspokojenia nastrojów, gdyż rynki będą liczyły na ewentualną pomocną dłoń Fed w przypadku pogłębienia się obaw o recesję.

W zupełnie innym tonie niż Bernanke swoje przemówienie Christine Lagarde z MFW, która ostrzegła, że sytuacja gospodarcza na świecie jest poważna i istnieje ryzyko, że kruchy proces ożywienia zostanie przerwany. Jej zdaniem europejskie banki powinny wzmocnić swoja kondycję, co będzie kluczową kwestią w niedopuszczeniu rozszerzenia się kryzysu po Europie. Wystąpienie szefowej MFW kontrastowało z dość optymistyczną przemową Tricheta.

Ten tydzień będzie upływał w oczekiwaniu na nowe dane makroekonomiczne z USA. Przede wszystkim uwaga będzie skupiała się na indeksie aktywności dla amerykańskiego sektora produkcyjnego oraz w raporcie z rynku pracy. Analitycy oczekują spadku indeksu ISM w lipcu do poziomu 48,5pkt, czyli istotnego pogorszenia sytuacji. W sektorze prywatnym prognozowany jest wzrost zatrudnienia o 105tys, z kolei w sektorze pozarolniczym USA konsensus rynkowy zakłada powstanie 90tys. nowych miejsc pracy. W miedzy czasie poznamy również notatki z sierpniowego posiedzenia FOMC, które mogą ujawnić informacje odnośnie dalszych planów Fedu w kwestii polityki monetarnej.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Indeks Uniwersytetu Michigan spadł w sierpniu do 55,7pkt. Z 63,7pkt. Miesiąc wcześniej
  • US: PKB wzrósł w drugim kwartale o 1,0% w tempie zannualizowanym
  • US: Podczas dorocznej konferencji w Jackson Hole Bernanke powiedział, że Fed jest gotów użyć dostępnych narzędzi, aby wzmocnić ożywienie gospodarki, jeśli zajdzie taka potrzeba
  • E-Z: Podaż pieniądza M3 w lipcu wzrosła o 2,0% w skali roku
  • JP: Inflacja CPI w Japonii wzrosła o 0,2% w skali roku, natomiast bazowa inflacja CPI wzrosla do 0,1%
  • US: Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu do 417tys.
  • AU: Sprzedaż nowych domów spadła w lipcu o 8,0% w ujęciu miesiąc do miesiąca
  • E-Z: Christine Lagarde z MFW powiedziała, że sytuacja gospodarcza na świecie jest poważna, a europejskie banki powinny wzmocnić swoją kondycję, gdyż kryzys może się rozlać po strefie euro

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: