eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dziś istotne dane makro

Dziś istotne dane makro

2011-08-23 11:02

Dziś istotne dane makro

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Dzisiejsza sesja, w porównaniu do poprzedniej zapowiada się dość ciekawie. Opublikowanych zostanie wiele istotnych danych makroekonomicznych, które z jednej strony mogą spotęgować obawy odnośnie kondycji gospodarek światowych, a z drugiej w przypadku lepszych odczytów doprowadzić do lekkiej poprawy sentymentu.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Choć poniedziałkowa sesja była dość stabilna jeśli chodzi o sytuację na rynku walutowym, to generalnie obserwowaliśmy powrót optymizmu. Większość europejskich i amerykańskich indeksów akcji lekko zwyżkowała i zakończyła sesje na plusie. Ten przypływ nieco lepszych nastrojów może zostać podtrzymany w sytuacji, gdyby napływające dane z gospodarek strefy euro i USA zaskoczą rynek pozytywnie.

Na wtorkowej sesji kluczowe dla inwestorów będą publikacje indeksów nastrojów gospodarczych Niemiec i całej strefy euro, a także indeksów aktywności w sektorze przemysłowym i usług. Dane na temat niemieckiego indeksu PMI były mieszane. Wstępny odczyt w sektorze przemysłowym utrzymał się w sierpniu na tym samym poziomie co w lipcu, natomiast indeks PMI z sektora usług spadł poniżej oczekiwań rynkowych. W strefie euro z kolei wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu był zgodny z oczekiwaniami, natomiast indeks PMI z sektora usług spadł o 0,1pkt., jednak mniej niż oczekiwał rynek. Dane jak na razie pozytywnie zaskoczyły. Publikacje przyczyniły się do wzrostu notowań eurodolara. Para podąża w okolice górnego ograniczenia szerszego zakresu wahań.

Wyhamowanie spadków na giełdach, a także kontynuowana wyprzedaż waluty amerykańskiej mogą wynikać z oczekiwań na nowe działanie Fedu, który jednak przy obecnej kondycji gospodarki amerykańskiej ma bardziej ograniczone pole manewru niż rok temu. O ile zmartwieniem kiedyś była deflacja, to obecnie ruchy Fedu krępuje przyśpieszająca inflacja. Prasa zagraniczna wskazuje, że Fed może zdecydować się na mniej radykalne opcje niż QE3. W oczekiwanie na piątkowe wystąpienie Bernanke USD traci na wartości, a sytuacja techniczna na indeksie dolarowym wskazuje na możliwość dalszych spadków.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: Inflacja PPI w lipcu wzrosła o 0,7% miesiąc do miesiąca i przyśpieszyła do 5,8% w skali roku
  • CA: Inflacja CPI w lipcu zwolniła do 2,7% rok do roku i wzrosła o 0,2% miesiąc do miesiąca
  • PL: Bazowa inflacja CPI w Polsce w lipcu wzrosła o 0,1% miesiąc do miesiąca, natomiast rok do roku pozostała na niezmienionym poziomie 2,4%
  • CA: Bazowa inflacja CPI w lipcu wzrosła o 0,3% licząc miesiąc do miesiąca i przyśpieszyła do 1,6% w skali roku
  • US: Filadelfijski indeks Fed spadł w sierpniu do -30,7pkt. z +3,2pkt. w lipcu
  • PL: W lipcu 2011 tempo wzrostu produkcji przemysłowej spowolniło do 1,8% rok do roku z 2,0% w czerwcu. Miesiąc do miesiąca produkcja spadła o 6,0%
  • JP: Indeks aktywności w przemyśle w czerwcu wzrósł o 2,3%
  • Switz: Podaż pieniądza M3 w lipcu wzrosła o 0,95% w ujęciu miesięcznym i o 5,9% w skali roku

Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: