eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Nowa lokata "wyborcza" w Idea Bank

Nowa lokata "wyborcza" w Idea Bank

2011-08-11 10:01

Idea Bank wprowadza nowa lokatę "wyborczą", proponując tym samym wysoki zysk bez podatku. Na nowy produkt składają się dwa depozyty: trzymiesięczny i roczny. Minimalna inwestycja to 2000 zł, maksymalna - 9000 zł.

Przeczytaj także: Idea Bank: lokata i konto firmowe w 1

W zeszłym tygodniu oficjalnie wystartowała kampania wyborcza w Polsce. Do wyborów parlamentarnych zostało jeszcze niespełna pięć tygodni. Sondaże wskazują, że po wyborach najprawdopodobniej konieczne będzie powołanie koalicyjnego rządu. Zaprzysiężenie nowego gabinetu powinno nastąpić w ciągu 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu, czyli mniej więcej za trzy miesiące licząc od dziś.

– Jako prezes banku, a jednocześnie przedsiębiorca wiem, że będzie to czas niespokojny. Politycy będą żonglować obietnicami. Liczę na to, że ważną częścią kampanii będą sprawy związane z przedsiębiorczością. Mam też nadzieję, że nowy rząd postawi sobie za cel uproszczenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej – mówi Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku.

Idea Bank nie chce tracić aż trzech miesięcy. Dlatego wprowadza specjalną lokatę „wyborczą”. – Nie obiecujemy wysokiego oprocentowania, tylko je po prostu zapewniamy. Gwarantujemy ponadto zysk bez podatku – zaznacza Jarosław Augustyniak.

Na lokatę wyborczą składają się dwa depozyty: trzymiesięczny i roczny. Pierwszy z nich jest oprocentowany na poziomie 6,43% w skali roku (co odpowiada 8% tradycyjnej lokaty z podatkiem), a drugi na poziomie 5,52% w skali roku (co odpowiada 7% tradycyjnej lokaty z podatkiem).

Konstrukcja lokaty jest analogiczna do innych depozytów z linii Tax Free. Mają dzienną kapitalizację. Ponadto, w przypadku części rocznej, zastosowano zasadę, że większość odsetek naliczona będzie do końca tego roku. – Nie wiadomo, czy sprawa likwidacji ostatniej ulgi w podatku Belki wypłynie w kampanii wyborczej, ale są spore szanse na to, że nowy rząd będzie chciał ją zlikwidować zaraz po wyborach, aby zapewnić sobie dodatkowe wpływy do budżetu w przyszłym roku – zaznacza prezes Augustyniak. – Proponowane przez nas rozwiązanie zapewnia ochronę przed podatkiem na najbliższe 12 miesięcy – dodaje.

Chcąc zagwarantować stabilność zysku w skali 12 miesięcy, bank będzie codziennie zmieniał wysokość oprocentowania przypadającego na okres do końca tego roku (np. dla lokaty założonej 10 sierpnia oprocentowanie będzie na poziomie 13,99%, a dzień później będzie ono wynosić już 14,09%). Od stycznia 2012 roku oprocentowanie w części rocznej jest minimalne (0,1%).

Minimalna kwota lokaty wynosi 2000 zł, a maksymalna 9000 zł. Zerwanie lokaty „wyborczej” przed okresem jej zapadalności skutkuje utratą naliczonych odsetek. Bank nie ogranicza liczby lokat, które można założyć.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: